Ny användare

Få tillgång till alla nyheter på vk.se genom att starta en prenumeration idag. Du som redan prenumererar på papperstidningen kan aktivera ditt kostnadsfria digitala konto, VK+.

Klicka här för mer information.

Logga in

Kalendern

 
v43 25 lördag utställning Rum i ditt hjärta, Besökshörnan i Universitetsbiblioteket
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
föreläsning Kvinnofrukost, Bjurholm EFS 09:00
föreläsning Temafrukost, Carlskyrkan, Kvartsvägen 1 09:00
föreläsning Kvinnofrukost, Bjurholms EFS 09:00
utställning DIFO = DM i foto, Frälsningsarmens lokaler, Kungsgatan 47 B (gågatan) 09:30
kurs Utforska Ditt inre, Kungsgatan 42, 2 tr, Umeå 09:30
kurs Bugg 2 (fortsättning 1), Leia Företagshotell, Storgatan 43 10:00
dans West Coast Swing – Nybörjarkurs, Gräddvägen 15, Ersboda 10:00
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
barn/familj Loppis Holmsund, Vändpunkten secondhand 10:00
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
teater Bröderna Marx, Sagateatern 13:00
föreläsning Människan & Missbruk, Ålidhemskyrkan, studentvägen 2 13:00
dans Lär dig dansa Argentinsk Tango!, Ordenshuset, Skolg. 48/Sveav.7 14:00
övrigt Pizza-afton, Norrforsgården 15:00
musik Tänk om! Jazzmässa av Ann-Charlotte & Kjell Janunger, Umeå stads kyrka 18:00
musik Bachkonsert, Hedlundakyrkan, Skolgatan 2 18:00
föreläsning TM (Transcendental Meditation), Måbrakällan, Kungsg 42, Umeå 19:00
dans West Coast Swing Social med Provapå, Gräddvägen 15, Ersboda (Musik & Danshuset) 19:00
konst ”NÅN MÅSTE DÖ” 24/10 19.00 25/10 15.00 & 19.00, Studiefrämjandets Kulturhus Klossen 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
26 söndag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rum i ditt hjärta, Besökshörnan i Universitetsbiblioteket
kurs Utforska Ditt inre, Kungsgatan 42, 2 tr, Umeå 09:30
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
allmänt UIK FF Bakluckeloppis, T3 Arena, Grusplanen 10:00
kurs Bugg 3 (fd fortsättning 2), helgen 25-26/10, Leia Företagshotell, Storgatan 43 10:00
dans West Coast Swing – Nybörjarkurs, Gräddvägen 15, Ersboda 10:00
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
musik REPRIS – Metropolitan – Figaros bröllop, Miklagård, Umeå Folkets Hus 15:00
kyrkligt Andlighet och solidaritet, Ålidhems kyrkan 18:00
dans finezze, Festplatsen Vännäsby 18:00
musik Sacred Concert av Duke Ellington, Umeå stads kyrka 18:00
musik Konsert. Pianomusik i romantikens tecken, Tavelsjö kyrka 19:00
föreläsning TM (Transcendental Meditation), Måbrakällan, Kungsg 42, Umeå 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v44 27 måndag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien Rosa Huset
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien 10:00
övrig sport GRATIS Bangolf, Hedlundadungen 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
teater Vad har en man att säga?, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
barn/familj Sagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Höstlovs aktivitet för dig 12-17 år, Umeå Dansimperium 12:00
dans Miniläger med High School Musical Tema, Sagagallerian entré nord. Götgatan 1-3, 1tr ned, 903 27 Umeå 13:00
dans Miniläger med High School Musical Tema, Sagagallerian entré nord. Götgatan 1-3, 1tr ned, 903 27 Umeå 13:00
musik Björn Afzelius-sånger till den JAG kunde va, Aktrisen Umedalen 13:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
dans Balettakademien drop in, Balettakademien Rosa Huset 17:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
övrigt Skrivcafé, Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13 18:30
föreläsning TM (Transcendental Meditation), Måbrakällan, Kungsg 42, Umeå 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
28 tisdag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien Rosa Huset
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
barn/familj Höstlovspyssel: gör din egen filtis, Vännäsby bibliotek 10:00
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien 10:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrig sport GRATIS Bangolf, Hedlundadungen 11:00
barn/familj Pyssla på bibblan, Nordmalings bibliotek 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
teater Vad har en man att säga?, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
dans Höstlovs aktivitet för dig 12-17 år, Umeå Dansimperium 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
barn/familj Höstlovet – Hus-verkstad med Punkslöjd, Holmsunds bibliotek 13:00
dans Miniläger med High School Musical Tema, Sagagallerian entré nord. Götgatan 1-3, 1tr ned, 903 27 Umeå 13:00
dans Miniläger med High School Musical Tema, Sagagallerian entré nord. Götgatan 1-3, 1tr ned, 903 27 Umeå 13:00
föreläsning Vem behöver läsa idag och varför?, Ersboda Folkets Hus, Byttgränd 13 18:00
kurs Stick o handarbetscafé, Studieförbundet Vuxenskolan Nybruksgatan 1 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
föreläsning Handskriftstolkning – paleografi, Folkets Hus, Umeå 18:00
föreläsning Vem behöver läsa idag och varför?, Ersboda Folkets Hus, Byttgränd 13 18:00
förening Hantverkscafé, Ordenshuset, Skolg. 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
föreläsning Läsvärt, Hörvärt, Sevärt, Bjurholms bibliotek 18:30
föreläsning Sigridiana – Carl-Göran Ekerwald, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
föreläsning TM (Transcendental Meditation), Måbrakällan, Kungsg 42, Umeå 19:00
teater Västerbotten – ordsatt – tonsatt – framkallat, Forum, Storvägen 40 Vindeln 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
29 onsdag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien Rosa Huset
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
barn/familj Lovprogram: Anonym But Creative, Ålidhemsbiblioteket 10:00
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien 10:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrig sport GRATIS Bangolf, Hedlundadungen 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
teater Vad har en man att säga?, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Miniläger med High School Musical Tema, Sagagallerian entré nord. Götgatan 1-3, 1tr ned, 903 27 Umeå 13:00
barn/familj Warhammer i Nordmaling, Nordmalings bibliotek 13:00
dans Miniläger med High School Musical Tema, Sagagallerian entré nord. Götgatan 1-3, 1tr ned, 903 27 Umeå 13:00
barn/familj Babysagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 13:30
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
förening Förtroendeuppdrag i Nordmalings kommun, Skutans samlingslokal Rundvik 18:00
dans Motionsdans, Oasen, Nordmaling 18:00
föreläsning Jenny Wrangborg – Vad ska vi göra med varandra?, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
förening Min mormor och Frälsningsarmén – hur upplevelser blev idé och handling, S:t Lukas mottagning, Rådhusesplanaden 8 19:00
teater Jävla Nuläge!, Sagateatern 19:00
föreläsning Om mormor och Frälsningsarmén – hur upplevelser blev idé och handling, S:t Lukas mottagning, Rådhusesplanaden 8 19:00
show Stand Up Comedy – Alla Mina Kamrater, Guitars - Klubben 19:00
föreläsning TM (Transcendental Meditation), Måbrakällan, Kungsg 42, Umeå 19:00
musik Balkanfest, Idun, Umeå folkets Hus 19:00
föreläsning TM (Transcendental Meditation), Måbrakällan, Kungsg 42, Umeå 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
30 torsdag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien Rosa Huset
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien 10:00
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
barn/familj Pyssla på bibblan, Nordmalings bibliotek 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrig sport GRATIS Bangolf, Hedlundadungen 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Lovprogram: Anonym But Creative, Ålidhemsbiblioteket 13:00
barn/familj Höstlovspyssel på bibblan!, Vindelns bibliotek 13:30
nöje Boktorsdag – Livsviktiga böcker, Nordmalings bibliotek 15:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
dans Salsa socialdans med prova-på, Sveasalen, ordenshuset 18:00
kyrkligt Vänskapskafé, Böleängskyrkan 18:30
föreläsning Konstnärspresentation, Bildmuseet 18:30
kurs Bugg 2, 7 torsdagar, Musik -och danshuset, Gräddvägen 15 18:30
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
musik Berättarföreställning, Folkets Hus Rundvik 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
övrig sport Zumba® GOLD – Toning, Dans studio Artediskolan 19:50
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
kurs Bugg 4, 7 torsdagar, Musik -och danshuset, Gräddvägen 15 20:00
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
31 fredag utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrig sport GRATIS Bangolf, Hedlundadungen 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
föreläsning Lunchprogram: Yngve Gustafsson: Det goda åldrandet – myt eller verklighet?, Ersbodabiblioteket & Ersboda Folkets Hus 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Hur låter känslorna?, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
teater Den växande salongaen, Tantteatern, ÖK 34 18:00
kyrkligt Minnesro – Sinnesrogudstjänst, Röbäcks kapell 18:30
teater Man tål ju inte vad som helst, Q-ben i Holmsund 19:00
övrig sport Herrligan Basket, Udominate Arena 19:04
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00

november 2014


1 lördag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
musik Änglarna sjunger i himlen!, Umeå stads kyrka 15:00
övrigt Carmen, Miklagård, Umeå Folkets Hus 18:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 19:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 19:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
2 söndag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
dans Pyttedans!, Umeå Dansskola, Saga gallerian 09:30
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
konst Vernissage : Tre utställningar öppnas, Bildmuseet 14:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v45 3 måndag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
förening BILDER FRÅN GREAT DIXTER, Tegs Församlingsgård 19:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
4 tisdag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
barn/familj Sagostund på Tegsbiblioteket, Tegsbiblioteket, Bryggargatan 48 09:30
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
övrigt Modevisning i Örträsk, Restaurang Pärlan Örträsk 18:00
förening Hantverkscafé, Ordenshuset, Skolg. 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
övrigt Bokrelease: Över en fika, Studieförbundet Vuxenskolan Robertsfors 18:30
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
5 onsdag utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Arkeologiska utgrävningar vid västra länken, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
föreläsning Feminister om ekonomi, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
föreläsning Alla tiders Bjurholm, Folkets Hus 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
6 torsdag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
teater Gudshjälmen, Sagateatern 19:00
kyrkligt Livstrappans 12 steg …, Böleängskyrkan 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
7 fredag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
barn/familj Babybokprat, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 09:30
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
allmänt Konstworkshop med Umeåkonstnären Stina Lundin, Ersboda Folkets Hus & Ersbodabiblioteket 13:00
nöje Fredagsmys, Ålidhemsbiblioteket 14:00
barn/familj Sagoklubben fredagsmys, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
teater Den växande salongen, Tantteatern, ÖK 34 18:00
dans Swingkväll med Slow Dance Session, Ordenshuset, Skolagatan 48, 90327 Umeå 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Fredagsdans, Folkets Hus 20:00
8 lördag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
kurs VEDIC ART GRUNDKURS, Ateljé Blå Skugga, Brån 36, Vännäs 10:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
dans West Coast Swing Social med Provapå, Gräddväge 15, Ersboda 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
9 söndag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
kurs VEDIC ART GRUNDKURS, Ateljé Blå Skugga, Brån 36, Vännäs 10:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Workshop i utställningen Campanas, Bildmuseet 12:00
barn/familj Föräldrautbildning, Församlingsgården, Östra esplanaden 9 13:00
barn/familj Hotell Snäll, Q-ben, Frejavägen 17 i Holmsund 13:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v46 10 måndag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
teater En svensk pärla, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
teater En Svensk Pärla, Lunchteater i Studion 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Vernissage i Tonsalen 16:00
kurs Samiskt Sömnadscafé, Studieförbundet Vuxenskolan Nybruksgatan 1 17:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
föreläsning Kura skymning, Ersbodabiblioteket 19:00
allmänt Kura skymning: Troll i Norden, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 19:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
11 tisdag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
teater En svensk pärla, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
teater En Svensk Pärla, Lunchteater i Studion 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
musik Passage: Anne Pajunen, Norrlands universitetssjukhus, café Kristallen, Byggnad Q 12:30
teater Efter Dagis, Ögonblicksteatern 17:00
musik Ellinor Carlander sjunger och spelar egna och andras låtar om livsval, naturen & kärlekens kraft, Leia Företagshotell Storgatan43 17:45
förening Hantverkscafé, Ordesnhuset, Skolg 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
12 onsdag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
föreläsning Exploateringar i Sápmi med speciellt fokus på gruvnäringen, Bildmuseet 08:00
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
teater En svensk pärla, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
teater En Svensk Pärla, Lunchteater i Studion 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Tre systrar och en berättare, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
kyrkligt Bibelskola i Ålidhemskyrkan, Ålidhemskyrkan 19:30
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
13 torsdag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Släpp taget om smärtan – må så bra som möjligt, Leia Företagshotell Storgatan 43 12:15
föreläsning Jag heter inte Miriam – Majgull Axelsson, författarbesök, Holmsunds bibliotek 15:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
kyrkligt Vänskapskafé, Böleängskyrkan 18:30
föreläsning Hällnäs sanatorium, Bjurholms bibliotek 18:30
musik Euskefeurat – Sånger från Hotaheti, Sagateatern 19:00
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
14 fredag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Sagoklubben fredagsmys, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
teater Den växande salongen, Tantteatern, ÖK 34 18:00
musik Euskefeurat – Sånger från Hotaheti, Sagateatern 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
15 lördag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
kurs Foxtrot 1 (nybörjare), Leia Företagshotell, Storgatan 43 10:00
barn/familj Tufse skördar skatter, Vännäs bibliotek 10:30
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys med Snusmumriken!, Vindelns bibliotek 11:30
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Tufse skördar skatter, Vännäsby bibliotek 14:30
musik Gospelkonsert, A tribute to Andrae Crouch, Tavelsjö kyrka 18:00
teater Elsa Laula, Studion, Umeå Folkets hus 19:00
musik Euskefeurat – Sånger från Hotaheti, Sagateatern 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
16 söndag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
kurs Delfinkraftens Qi Gong, Söndag 16/11 + 1 återträff, Leia Företagshotell, Storgatan 43 10:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
barn/familj Barnteater ”Vem är var?”, Ålidhemsbiblioteket 14:00
konst Curatorvisning av Rafael Lozano Hemmer, Bildmuseet 14:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
sport Alla går på bandy!, Dragonens bandyplan 15:00
musik Gospelkonsert, A tribute to Andrae Crouch, Hedlundakyrkan 18:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v47 17 måndag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
teater Musikteater – ”SAUK – fortfarande skeptisk”, Centrumhuset, Robertsfors 19:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
18 tisdag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
förening Hantverkscafé, Ordenshuset, Skolg. 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
19 onsdag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Lite soft och lite svängigt, Alva kultur, Norrlands universitetssjukhus 12:00
föreläsning Sara Lidmans dagböcker, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
föreläsning Pedagogiskt kafé – Från en läsande klass till en läsande familj!, Hedlundaskolans matsal, Lilla Gatan 1, Umeå 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
20 torsdag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
nöje Vi Fems 10-års jubileumsfest, Storgatan 76 (76:an) i lokal Maskrosen 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje JUBILEUMSFEST, Storgatan 76 umeå 12:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
teater Teater – ”Gustaf was here”, Folkets Hus, Överklinten 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
21 fredag utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
föreläsning Lunchprogram: Älskade hatade knöl! Ett föredrag om ett underskattat lokalt livsmedel, Ersboda Folkets Hus & Ersbodabiblioteket 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Raketenleken, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
dans Swingkväll, Ordenshuset,Skolgatan 48, 903 27 Umeå 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
22 lördag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
kurs Skrivarworkshop med textrespons, Nordmalings bibliotek 10:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lindy hop Live, Ordenshuset,Skolgatan 48, 903 27 Umeå 20:00
23 söndag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
kyrkligt Meditativa cirkeldanser, Backens kyrka 18:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v48 24 måndag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
barn/familj Sagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 11:30
teater Man tål ju inte vad som helst, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
teater Man tål ju inte vad som helst, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
teater Sara, Sara, Sara, Folkets Hus 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
25 tisdag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
teater Man tål ju inte vad som helst, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
teater Man tål ju inte vad som helst, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
teater Efter Dagis, Ögonblicksteatern 17:00
förening Hantverkscafé, Ordenshuset, Skolg. 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
förening Hantverkscafé, Ordenshuset, Skolg. 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00