Ny användare

Få tillgång till alla nyheter på vk.se genom att starta en prenumeration idag. Du som redan prenumererar på papperstidningen kan aktivera ditt kostnadsfria digitala konto, VK+.

Klicka här för mer information.

Logga in

Kalendern

 
v40 1 onsdag utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
kurs Glasfushing, Studieförbundet Vuxenskolan 09:30
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
teater Du är väl googlebar lille vän!, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Välkomna på babysagostund, Nordmalings bibliotek 12:30
föreläsning Stig Lindberg: formgivaren och människan, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
övrig sport Nybörjarintag Taekwondo, Riksvägen 2 17:30
dans Motionsdans, Oasen, Nordmaling 18:00
föreläsning Stig Lindberg – form för folkhemmet, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
kurs Minimera sötsuget, Leia Företagshotell, Storgatan 43 1 tr 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
allmänt Kultursamtal: Finns det ett svenskt kulturarv?, Västerbottens museum 19:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
2 torsdag utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
konst Samtidskonstdagarna 2014, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Läseklubben Zebra – för dig i åk 3-4, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 15:00
allmänt Läsecirkel: Inte bara pigor, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
barn/familj VIFFS Lekland har kvällsöppet, FC Vindeln, Kläppavägen 8 17:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
föreläsning Umeåregionen mellan två världskrig, Holmsunds bibliotek 18:30
föreläsning Sara, Sara, Sara…, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
kyrkligt Vänskapskafé, Böleängskyrkan 18:30
föreläsning Att skriva en text – hur svårt kan det va’? Om skrivprocesser, skrivsvårigheter & skrivundervisning, Umeå Folkets hus 18:30
föreläsning Att skriva en text – hur svårt kan det va’? Om skrivprocesser, skrivsvårigheter & skrivundervisning, Lokal meddelas senare 18:30
nöje Bingo, Strandenskolan Dorotea 19:00
nöje Bingo, Strandenskolan Dorotea 19:00
nöje Bingo, Strandenskolan Dorotea 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
övrig sport Zumba® GOLD – Toning, Dans studio Artediskolan 19:50
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
3 fredag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
barn/familj Småbarnsramsor, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 09:30
konst Samtidskonstdagarna 2014, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lunchprogram: Inred hemma!, Ersbodabiblioteket & Ersboda Folkets Hus 12:00
barn/familj Sagoklubben fredagsmys, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
kyrkligt After Work, Grisbackakyrkan 17:00
kyrkligt Paltmiddag, Hörnsjö Byahus 17:30
teater Teater – ”Välviljans pris”, Centrumhuset, Robertsfors 19:00
musik Joe Fournier, Burmans Musik 19:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
4 lördag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
föreläsning Kvinnofrukost- Food for thought, Betelkyrkan Himlastigen 2 Sandbacka 08:30
kurs Läkande örter fördjupningskurs, Studieförbundet Vuxenskolan 09:00
utställning Kviltmässa, med massor av lapptäcken, Dragonskolan 09:30
utställning Kviltmässa, Dragonskolan 09:30
barn/familj Fiberfestivalen, Festplatsen i Vännäsby 10:00
barn/familj Lördagsöppet, Vändpunkten secondhand 10:00
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
barn/familj Upp å ner Daff Daff, Vännäs bibliotek 10:30
allmänt Fall int´, MB Lycksele 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
barn/familj Mångkulturell dag, MB, Björken 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj Loppis för Världens barn, KFUM Umeå, Järnvägsallén 20 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys på bibblan!, Vindelns bibliotek 11:30
kyrkligt Älgköttsoppa, Pengsjö EFS 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
friidrott Göteborgsvarvets seedningslopp 10 km, Noliaområdet (vid friidrottshallen) 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
föreläsning Therese Bäckman: Ändra eller återkalla gynnande beslut, HSO, Linnéan, Storgatan 76 Umeå 13:00
musik Musikcafè Kalas orkestern, Rundviks Folkets Hus 14:00
musik Evening Songs, Hedlundakyrkan 18:00
musik Konsert: Evening Songs, Hedlundakyrkan, Skolgatan 2 18:00
musik Musikkryss med Allsjung i karaokeform, Backens kyrka 18:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH 19:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 19:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 19:00
kyrkligt Skördeauktion, Hörnsjö missionskyrka 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
5 söndag utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
kurs Läkande örter fördjupningskurs, Studieförbundet Vuxenskolan 09:00
utställning Kviltmässa, Dragonskolan 09:30
utställning Kviltmässa, med massor av lapptäcken, Dragonskolan 09:30
barn/familj Fiberfestivalen, Festplatsen i Vännäsby 10:00
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
musik Umeå Skivmässa, Kårhuset Universum 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Sånggudstjänst med Segertonen, Hörnsjö missionskyrka 11:00
allmänt Visning av nättingfiske, Håknäs, Öreälven 12:00
barn/familj Sagan om den lilla farbrorn, Holmsunds bibliotek 13:00
barn/familj Vampyr-varning, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 14:00
barn/familj Baby-rytmik, Ålidhemsbiblioteket 14:00
teater Vem är var?, Ögonblicksteatern 14:00
utställning Museichef Katarina Pierre visar Right is Wrong, Bildmuseet 14:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
kyrkligt Det blå arkivet, Ålidhemskyrkan 18:00
musik Brattsbackagården LappLisa, Brattsbackagården 18:00
dans Scarabé, Black Box, Norrlandsoperan 18:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v41 6 måndag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
barn/familj Sagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Zumba® i Norrmjöle, Norrmjöle Bygdegårds 16:30
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
förening SUSANNA ROSÉN – ATT SKRIVA OM TRÄDGÅRD, Åkerbloms Bokhandel 19:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
7 tisdag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
barn/familj Sagostund på Tegsbiblioteket, Tegsbiblioteket, Bryggargatan 48 09:30
kyrkligt Rofyllt-avspänning, meditation och samtal, Ålidhemskyrkan 09:30
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Septembersånger, Ålidhemskyrkan 13:00
barn/familj VIFFS Lekland har kvällsöppet, FC Vindeln, Kläppavägen 8 17:00
förening Hantverkscafé, Skolgatan 48, ingång fr. gården 18:00
föreläsning Appar för dig med läs-och skrivsvårigheter, Ålidhemsbiblioteket 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
föreläsning Det där med prinsessor, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
barn/familj Förälder till barn med neuropsykiatriskt funktionshinder?, Studieförbundet Vuxenskolan 18:30
föreläsning Om ny arkitektur i Kina, Bildmuseet 18:30
föreläsning Korsetter, krinoliner och en och annan raggsocka., Sliperiet 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
8 onsdag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrigt Digital eftermiddag på Nordmalings bibliotek, Nordmalings bibliotek 13:00
barn/familj Babysagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 13:30
föreläsning Under all denna vinter, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
föreläsning Under all denna vinter, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
9 torsdag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj VIFFS Lekland har kvällsöppet, FC Vindeln, Kläppavägen 8 17:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
föreläsning Trädgårdshistoria och kulturväxter i norr, Torget, Renforsskolan i Vindeln 18:30
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
övrig sport Zumba® GOLD – Toning, Dans studio Artediskolan 19:50
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
10 fredag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Hvad er det med islendingesagaene?, Ersbodabiblioteket & Ersboda Folkets Hus 13:00
barn/familj Sagoklubben fredagsmys, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 14:00
barn/familj Fredagsmys, Ålidhemsbiblioteket 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
övrigt Obbolabron 25 år den 10 oktober 2014, Q-ben, Holmsund 18:00
musik Musikcafe med Ann-Cathrine Wiklander och Erik Lihm, Granån Jomarks Bygdegård 19:00
dans Swingkväll med Slow Dance Session, Ordenshuset, Skolgatan 48 90327 Umeå 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Fredagsdans, Folkets Hus 20:00
11 lördag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
kurs Vedic Art grundkurs, Ateljé Blå Skugga, Brån 36 (fd. missionshuset), Vännäs 09:45
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
kurs Bugg 1 (nybörjare) helgen: 11-12/10, Leia Företagshotell, Storgatan 43 10:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Introduktion i Argentinsk Tango!, Ordenshuset, Skolgatan 48/Sveavägen 7 14:00
dans WORKS, 11th floor, Tones & Bones, Idun, Umeå folkets Hus 18:00
dans West Coast Swing Social med Provapå, Gräddvägen 15, Ersboda 19:00
musik Musikcafe med Ann-Cathrine Wiklander och Erik Lihm, Håknäs Bygdegård 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
12 söndag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
allmänt Vandring tilll Fläskhällan, Längs Öre Älv 09:30
kurs Vedic Art grundkurs, Ateljé Blå Skugga, Brån 36 (fd. missionshuset), Vännäs 09:45
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
kurs Bugg 1 (nybörjare) helgen: 11-12/10, Leia Företagshotell, Storgatan 43 10:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
utställning Vernissage: Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 14:00
musik Lapp-Lisa, Bjurholms kyrka 14:00
konst Workshop med Geir Tore Holm, Bildmuseet 14:30
musik Konsert: Evening Songs, Ersbodakyrkan, Umeå 18:00
musik Evensong, Umeå stads kyrka 18:00
musik Evening Songs, Ersbodakyrkan 18:00
teater Musikteater – ”Natten den 28 februari”, Centrumhuset, Robertsfors 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v42 13 måndag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
dans Zumba® i Norrmjöle, Norrmjöle Bygdegårds 16:30
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
kyrkligt Samtalskväll med författaren Magnus Malm, Böleängskyrkan 19:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
14 tisdag utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
barn/familj VIFFS Lekland har kvällsöppet, FC Vindeln, Kläppavägen 8 17:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
övrigt Levda läsningar, Bildmuseet 18:30
musik Tisdagsjazz: I huvet på en festivalgeneral, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
15 onsdag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
teater Smygpremiär på filmen om Verandan, Sagateatern 09:00
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Författarbesök – Karin Edvall, Ersbodabiblioteket & Ersboda Folkets Hus 13:00
föreläsning Norrut åker man för att dö, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
föreläsning Norrut åker man för att dö, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
16 torsdag utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Stresshantering och avslappning -metoder, tips och råd, Leia Företagshotell, Storgatan 43 12:15
barn/familj VIFFS Lekland har kvällsöppet, FC Vindeln, Kläppavägen 8 17:00
kurs Tvåändsstickning, Studieförbundet Vuxenskolan 18:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
kyrkligt Vänskapskafé, Böleängskyrkan 18:30
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
övrig sport Zumba® GOLD – Toning, Dans studio Artediskolan 19:50
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
17 fredag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
kyrkligt Utveckla ditt föräldraskap tillsammans med dina barn, Backens kyrka 09:30
kyrkligt Utveckla ditt föräldraskap tillsammans med dina barn, Backens kyrka 09:30
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Författarbesök – Lars-Göran Selander, Ersbodabiblioteket & Ersboda Folkets Hus 13:00
barn/familj Sagoklubben fredagsmys, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
teater Berättarföreställningen ”Västerbotten”, Centrumhuset, Robertsfors 19:00
dans Solo 2009 & Mind a Gap, 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
18 lördag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys på bibblan!, Vindelns bibliotek 11:30
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
dans Upptäck den härliga squaredansen!, Sweden 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
övrigt Zombieevent: Sista Evakueringen, i20-området, Umeå 17:00
teater Ursäkta, skulle ni kunna svälta lite tystare, vi försöker faktiskt skapa lite ekonomisk tillväxt här, Profilteatern, Umestan, 120 19:00
övrigt Figaros Bröllop, Miklagård, Umeå Folkets Hus 19:00
teater Huovinens utvalda/Huovinens Erikoset, 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
19 söndag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
kyrkligt Musikgudstjänst med väckelsepsalmer, Backens kyrka 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
dans Upptäck den härliga squaredansen!, Sweden 12:00
barn/familj Barnteater: Sagan om den lilla farbrorn, Ålidhemsbiblioteket, skolans matsal 12:30
föreläsning Religionsmöte och fred, Ålidhemsbiblioteket, Lärarstråket 1 13:00
barn/familj Vem är var?, Holmsunds bibliotek 13:00
barn/familj Barnteater: Sagan om den lilla farbrorn, Ålidhemsbiblioteket, skolans matsal 14:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
barn/familj Familjeguidning av ”Gud har 99 namn”, Ålidhemsbiblioteket 14:30
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v43 20 måndag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Zumba® i Norrmjöle, Norrmjöle Bygdegårds 16:30
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
kurs Jägarexamen, Studieförbundet Vuxenskolan 18:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
21 tisdag utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
barn/familj Läseklubben Tiger – för dig i åk 5-7, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 15:30
barn/familj VIFFS Lekland har kvällsöppet, FC Vindeln, Kläppavägen 8 17:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
kurs Foxtrot 1 & 2 (nybörjare/fortsättning 1) 21/10, 4/11 och 11/11, Leia Företagshotell, Storgatan 43 19:00
teater Teater – ”Man tål ju inte vad som helst”, Tingshuset, Ånäset 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
22 onsdag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Gitarren som sprängde berg, Alva kultur, Norrlands universitetssjukhus 12:00
föreläsning Rädslan för svaghet, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
föreläsning Elda energieffektiv och säkert i vinter, Kommunfullmäktigesalen, Umeå stadsbiliotek Adress: Rådhusesplanden 6A 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
föreläsning ”Jag vill också vara en ängel”, HSO, Linnéan, Storgatan 76 19:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
23 torsdag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj VIFFS Lekland har kvällsöppet, FC Vindeln, Kläppavägen 8 17:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
övrig sport Zumba® GOLD – Toning, Dans studio Artediskolan 19:50
musik Jazz i Studion/Jazzfestivalen, Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
24 fredag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
dans Chilla på Balettakademien, Balettakademien Rosa Huset
dans Swingkväll, Ordenshuset,Skolgatan 48, 903 27 Umeå
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Färga med svamp, Ersbodabiblioteket & Ersboda Folkets Hus 13:00
barn/familj Sagoklubben fredagsmys, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
konst ”NÅN MÅSTE DÖ” 24/10 19.00 25/10 15.00 & 19.00, Studiefrämjandets Kulturhus Klossen 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
25 lördag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
dans West Coast Swing – Nybörjarkurs, Gräddvägen 15, Ersboda 10:00
kurs Bugg 2 (fortsättning 1), Leia Företagshotell, Storgatan 43 10:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
teater Bröderna Marx, Sagateatern 13:00
övrigt Pizza-afton, Norrforsgården 15:00
konst ”NÅN MÅSTE DÖ” 24/10 19.00 25/10 15.00 & 19.00, Studiefrämjandets Kulturhus Klossen 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
26 söndag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
dans West Coast Swing – Nybörjarkurs, Gräddvägen 15, Ersboda 10:00
kurs Bugg 3 (fd fortsättning 2), helgen 25-26/10, Leia Företagshotell, Storgatan 43 10:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
musik Sacred Concert av Duke Ellington, Umeå stads kyrka 18:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v44 27 måndag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien Rosa Huset
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien 10:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
teater Vad har en man att säga?, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
barn/familj Sagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Höstlovs aktivitet för dig 12-17 år, Umeå Dansimperium 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
28 tisdag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien Rosa Huset
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien 10:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
teater Vad har en man att säga?, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
dans Höstlovs aktivitet för dig 12-17 år, Umeå Dansimperium 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
teater Västerbotten – ordsatt – tonsatt – framkallat, Forum, Storvägen 40 Vindeln 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
29 onsdag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien Rosa Huset
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien 10:00
barn/familj Lovprogram: Anonym But Creative, Ålidhemsbiblioteket 10:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
teater Vad har en man att säga?, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Babysagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 13:30
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
show Stand Up Comedy – Alla Mina Kamrater, Guitars - Klubben 19:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
30 torsdag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien Rosa Huset
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien 10:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Lovprogram: Anonym But Creative, Ålidhemsbiblioteket 13:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
kurs Bugg 2, 7 torsdagar, Musik -och danshuset, Gräddvägen 15 18:30
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
övrig sport Zumba® GOLD – Toning, Dans studio Artediskolan 19:50
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
kurs Bugg 4, 7 torsdagar, Musik -och danshuset, Gräddvägen 15 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
31 fredag utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lunchprogram: Yngve Gustafsson: Det goda åldrandet – myt eller verklighet?, Ersbodabiblioteket & Ersboda Folkets Hus 12:00
barn/familj Hur låter känslorna?, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00

november 2014


1 lördag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrigt Carmen, Miklagård, Umeå Folkets Hus 18:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 19:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH 19:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00