Ny användare

Få tillgång till alla nyheter på vk.se genom att starta en prenumeration idag. Du som redan prenumererar på papperstidningen kan aktivera ditt kostnadsfria digitala konto, VK+.

Klicka här för mer information.

Logga in

 

Öppen amälan till Tavelsjö Halvmarathon

Friidrott
umeå
Tipsa en vän
När lördag 19 januari, 08:00 - 23:59 , varje lör & sön till lördag 30 mars.
Var Tavelsjö
Arrangör Tavelsjö AIK
Kontakt www.tavelsjohalvmarathon.se
Kostnad 250

Fjolårets succé Tavelsjö Halvmarathon kör i år igen och öppnar nu för 500 deltagare! Tävlingen går av stapeln den 17:e Augusti kl 11.00. Det finns även en tävling som barnen kan vara med på under dagen. Endast de 500 första som anmäler sig får plats.

Ladda ner till din kalender
v51 20 lördag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
nöje Umeå Julmarknad, Renmarkstorget 10:00
allmänt Smygöppning av Gårdsbutiken på loftet i Gammelgården, Gammelgården i Obbola, Årstigen 5 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Familjeyoga, Myaflow yogastudio, Sveagan 6 (bakom Kii) 13:00
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 13:00
musik Kammarkören Sångkraft – Jul i Björkarnas stad, Ålidhemskyrkan 16:00
musik Konsert – Sånger i advent, Grisbackakyrkan 18:00
dans Lindy hop Live, Ordenshuset,Skolgatan 48, 903 27 Umeå 20:00
musik Konsert – Sånger i advent, Grisbackakyrkan 20:00
21 söndag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
utställning Just så skulle det vara – Alexandra A. Ellis, Holmsunds bibliotek
nöje Umeå Julmarknad, Renmarkstorget 10:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 13:00
musik Kammarkören Sångkraft – Jul i Björkarnas stad, Umeå stads kyrka 17:00
musik Vi sjunger in julen, Nyåkers kyrka 18:00
musik Vi sjunger in julen, Västerslättskyrkan 18:00
musik Vi sjunger in julen!, Bjurholms kyrka 18:00
musik Julens sånger, Tavelsjö kyrka 18:00
musik SJUNG IN JULEN!, Carlskyrkan, Kvartsvägen 1 18:00
musik Julkonsert, Ålidhems kyrka 18:00
kyrkligt ”Vi sjunger in julen”, Västersättskyrkan, Timotejvägen 2 18:00
musik Vi sjunger in julen, Nyåkers kyrka 18:00
musik Likörens julkonsert, Nordmalings kyrka 18:30
musik Kammarkören Sångkraft – Jul i Björkarnas stad, Umeå stads kyrka 19:30
v52 22 måndag utställning Just så skulle det vara – Alexandra A. Ellis, Holmsunds bibliotek
utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
kurs Skrivcafé, Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13 18:30
23 tisdag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
utställning Just så skulle det vara – Alexandra A. Ellis, Holmsunds bibliotek
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
24 onsdag utställning Just så skulle det vara – Alexandra A. Ellis, Holmsunds bibliotek
utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
kyrkligt Livfull julkrubba, Tavelsjö kyrka 11:00
kyrkligt Samling kring julkrubban, Ersbodakyrkan 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kyrkligt Fira jul med oss i Grisbackakyrkan, Grisbackakyrkan 13:00
kyrkligt Midnattsmässa, Ersbodakyrkan 23:00
25 torsdag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
utställning Just så skulle det vara – Alexandra A. Ellis, Holmsunds bibliotek
kyrkligt Julotta, Hörnsjö missionskyrka 08:00
innebandy FC Indoor (f.d T3-cupen i innebandy), FC Vindeln 09:00
kyrkligt Juldag, Ålidhemskyrkan 11:00
allmänt Öppet när du är ledig!, Västerbottens museum 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Juldagsrock, Oasen, Nordmaling 20:00
26 fredag utställning Just så skulle det vara – Alexandra A. Ellis, Holmsunds bibliotek
utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
innebandy FC Indoor (f.d T3-cupen i innebandy), FC Vindeln 09:00
allmänt Öppet när du är ledig!, Västerbottens museum 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Annandagsparty!, Tärnaby Fjällhotel, Pub Gäutan 22:00
27 lördag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
allmänt Öppet när du är ledig!, Västerbottens museum 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Fredagsdans lördag!!!!, MB Lycksele 20:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
28 söndag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
utställning Just så skulle det vara – Alexandra A. Ellis, Holmsunds bibliotek
allmänt Mellandagsstickkafé, Brån 110, Vännäsby 10:00
allmänt Öppet när du är ledig!, Västerbottens museum 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
v01 29 måndag utställning Just så skulle det vara – Alexandra A. Ellis, Holmsunds bibliotek
utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
allmänt Öppet när du är ledig!, Västerbottens museum 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
30 tisdag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
utställning Just så skulle det vara – Alexandra A. Ellis, Holmsunds bibliotek
allmänt Öppet när du är ledig!, Västerbottens museum 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
31 onsdag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
allmänt Öppet när du är ledig!, Västerbottens museum 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Nyårskonsert 2014, Åsele Kyrka 13:00

januari 2015


1 torsdag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
allmänt Öppet när du är ledig!, Västerbottens museum 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
2 fredag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
allmänt Öppet när du är ledig!, Västerbottens museum 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
3 lördag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
kurs VEDIC ART GRUNDKURS, Kläppstugan, Gravmark 09:45
allmänt Öppet när du är ledig!, Västerbottens museum 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Binary Creed, Guitars Umeå 21:00
4 söndag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
kurs VEDIC ART GRUNDKURS, Kläppstugan, Gravmark 09:45
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
allmänt Öppet när du är ledig!, Västerbottens museum 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
v02 5 måndag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
allmänt Öppet när du är ledig!, Västerbottens museum 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Balettakademien Drop in-klass, Balettakademien Rosa huset 18:00
show Flurkmarksrevyn ”Bakom flötet”, Flurkmarks Klubbstuga 19:00
show Flurkmarksrevyn ”Bakom flötet”, Flurkmarks Klubbstuga 19:00
6 tisdag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
allmänt Öppet när du är ledig!, Västerbottens museum 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
show Flurkmarksrevyn ”Bakom flötet”, Flurkmarks klubbstuga 15:00
7 onsdag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
8 torsdag utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
9 fredag utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
show Flurkmarksrevyn ”Bakom flötet”, Flurkmarks Klubbstuga 19:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
10 lördag utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
sport Insamlingsevent Gymmix, Fridhemsgymnasiet sporthall 13:00
dans Balettakademien Drop in-klass, Balettakademien Rosa huset 14:00
show Flurkmarksrevyn ”Bakom flötet”, Flurkmarks Klubbstuga 19:00
11 söndag utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
show Flurkmarksrevyn ”Bakom flötet”, Flurkmarks Klubbstuga 15:00
musik Blues Ballader och lite Piazolla, Västerbottens museum 15:05
v03 12 måndag övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Balettakademien Kick off, Balettakademien Rosa huset 16:30
13 tisdag utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
14 onsdag utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kyrkligt Handarbetskafé, Församlingsgården Umeå stad, Ö Espl 9 18:30
15 torsdag utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Nielsen & Sibelius 150 år!, NorrlandsOperan, Konsertsalen 19:00
16 fredag utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
show Flurkmarksrevyn ”Bakom flötet”, Flurkmarks Klubbstuga 19:00
dans Motionsdans, Folketshus Storuman 20:00
17 lördag utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
show Flurkmarksrevyn ”Bakom flötet”, Flurkmarks Klubbstuga 19:00
övrigt Glada Änkan, Miklagård, Umeå Folkets Hus 19:00
konst Art´s Birthday, NorrlandsOperan, Vita Kuben och Baren 20:00
18 söndag dans Balettakademien Gratis prova på, Balettakademien Nygatan 43 och Rosa huset (mitt emot Guitars) 09:30
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
show Flurkmarksrevyn ”Bakom flötet”, Flurkmarks Klubbstuga 15:00
v04 19 måndag övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
20 tisdag utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00