Ny användare

Få tillgång till alla nyheter på vk.se genom att starta en prenumeration idag. Du som redan prenumererar på papperstidningen kan aktivera ditt kostnadsfria digitala konto, VK+.

Klicka här för mer information.

Logga in

 

Öppen amälan till Tavelsjö Halvmarathon

Friidrott
umeå
Tipsa en vän
När lördag 19 januari, 08:00 - 23:59 , varje lör & sön till lördag 30 mars.
Var Tavelsjö
Arrangör Tavelsjö AIK
Kontakt www.tavelsjohalvmarathon.se
Kostnad 250

Fjolårets succé Tavelsjö Halvmarathon kör i år igen och öppnar nu för 500 deltagare! Tävlingen går av stapeln den 17:e Augusti kl 11.00. Det finns även en tävling som barnen kan vara med på under dagen. Endast de 500 första som anmäler sig får plats.

Ladda ner till din kalender
v04 25 söndag konst Elisabeth Widmark – teckningar, Lilla Galleriet, Kungsgatan 34, Umeå
utställning Rivers, Holmsunds bibliotek
dans Öppet Hus Umeå Dansskola, Saga gallerian 09:30
utställning Somalias skatter, Ersbodabiblioteket 10:00
barn/familj Lek & bus – barngympa, Hammarhallen 10:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
konst Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Högmässa, Västerslättskyrkan, Timotejvägen 2 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
sport Prova på Parkour, Mariehemsskolan, Gökropsvägen 12, 906 51 Umeå 12:00
övrig sport Prova på Kundaliniyoga, Måbrakällan, Kungsgatan 42 13:00
föreläsning Historiska kartor på Internet, Upplev Multisal Plan 4, Umeå stadsbibliotek 13:00
utställning Sagavägenbonaden, Västerbottens museum 14:00
bio Svansjön – på bio, Miklagård, Umeå Folkets Hus 16:00
musik Pianokonsert med Stefan Arnold, Lycksele Kyrka 18:00
dans Gammaldanskväll, Umeå folkets hus "Loke" 18:00
kyrkligt Såmycketmermässa för alla konfirmander i Umeå, Tegs kyrka 18:00
dans mickes, Festplatsen Vännäsby 18:00
kyrkligt Bibelstudium Daniels bok, Västerslättskyrkan, Timotejvägen 2 18:00
dans Grundkurs i argentinsk tango, 12 ggr, start må 2 feb.kl 18:30-20:00!, Umeå Folkets Hus 18:30
dans Linedance, Hjåggsjö bygdegård 18:30
v05 26 måndag övrigt Rea hos Butik Bravo, Butik Bravo, Kungsgatan 79, Öst på stan
utställning Rivers, Holmsunds bibliotek
konst Elisabeth Widmark – teckningar, Lilla Galleriet, Kungsgatan 34, Umeå
övrigt AFTER 2014 – UMA CityTalks 1, Bildmuseet 09:30
utställning Somalias skatter, Ersbodabiblioteket 10:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kyrkligt Lättgympa till svängig musik, Västerslättskyrkan, Timotejvägen 2 13:00
kurs Samiskt sömnascafé., Studieförbundet Vuxenskolan 17:00
övrig sport Cirkelgympa med Korpen, Mariebergsskolan 18:00
övrig sport Prova på Kundaliniyoga!, Norrlands Kundaliniyogacenter, Storgatan 43, Umeå 18:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Hagaskolan 18:00
föreläsning Skrivcafé – Drömmen om ett liv, Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13 18:30
dans Grundkurs i argentinsk tango, 12 ggr, start må 2 feb.kl 18:30-20:00!, Umeå Folkets Hus 18:30
övrig sport Medelgympa, Tomtebogård 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
övrig sport Cirkelträning, Hammarhallen, Nordmaling 19:30
27 tisdag utställning Graffitikonst på små dukar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
övrigt Rea hos Butik Bravo, Butik Bravo, Kungsgatan 79, Öst på stan
konst Elisabeth Widmark – teckningar, Lilla Galleriet, Kungsgatan 34, Umeå
utställning Rivers, Holmsunds bibliotek
övrigt Företagsfrukost i Bjurholm, Bjurholms kommunkontor, nedre sammanträdesrummet "RAVINEN" 07:30
övrigt AFTER 2014 – UMA CityTalks 1, Bildmuseet 09:30
utställning Somalias skatter, Ersbodabiblioteket 10:00
förening Sap partikongress, partiexpedition 10:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Trivseltisdag, Församlingsgården Umeå stad, Ö Espl 9 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans West Coast Swing, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Prova på Kundaliniyoga!, Norrlands Kundaliniyogacenter, Storgatan 43, Umeå 18:00
musik Brorsan som inte blev trummis, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
dans Grundkurs i argentinsk tango, 12 ggr, start må 2 feb.kl 18:30-20:00!, Umeå Folkets Hus 18:30
teater Sara, Sara, Sara med Västerbottensteatern, Folkets Hus Östgården 19:00
övrig sport Basket Herrligan Umeå BSKT-Borås Basket, Udominate Arena 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
musik Pianokonsert med Stefan Arnold, Filadelfia, Sorsele 19:00
kurs Busig bugg, Leia företagshotell Storgatan 43, 1 tr 19:00
28 onsdag utställning Graffitikonst på små dukar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
övrigt Rea hos Butik Bravo, Butik Bravo, Kungsgatan 79, Öst på stan
utställning Rivers, Holmsunds bibliotek
konst Elisabeth Widmark – teckningar, Lilla Galleriet, Kungsgatan 34, Umeå
övrigt AFTER 2014 – UMA CityTalks 1, Bildmuseet 09:30
förening Sap partikongress, partiexpedition 10:00
utställning Somalias skatter, Ersbodabiblioteket 10:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
konst Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kyrkligt Handarbetscafe, Västerslättskyrkan, Timotejvägen 2 13:00
föreläsning Att inventra fåglar med egna foton, Grubbebiblioteket 15:00
övrig sport Prova på Kundaliniyoga!, Norrlands Kundaliniyogacenter, Storgatan 43, Umeå 18:00
övrig sport Funktionell Cirkelträning, Lilla Hagahallen, Utmarksvägen 18:00
föreläsning Texter – Annika Norlin, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
kyrkligt Gospelsmässa – Bless is more, Ålidhemskyrkan 18:30
dans Grundkurs i argentinsk tango, 12 ggr, start må 2 feb.kl 18:30-20:00!, Umeå Folkets Hus 18:30
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Lilla Hagahallen, Hagaskolan 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
allmänt Storseans, Hagaskolans aula 19:00
övrig sport STEPUP, Hammarhallen Nordmaling 20:00
29 torsdag konst Elisabeth Widmark – teckningar, Lilla Galleriet, Kungsgatan 34, Umeå
utställning Graffitikonst på små dukar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
övrigt Rea hos Butik Bravo, Butik Bravo, Kungsgatan 79, Öst på stan
utställning Rivers, Holmsunds bibliotek
övrigt AFTER 2014 – UMA CityTalks 1, Bildmuseet 09:30
utställning Somalias skatter, Ersbodabiblioteket 10:00
förening Sap partikongress, partiexpedition 10:00
konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
konst Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kyrkligt Vuxentid – mötesplats med tema livskvalité, Backens kyrka 12:00
föreläsning Utbränd eller fylld av livskraft?, Leia Företagshotell, Storgatan 43, 1 tr 12:15
dans Balettakademien Gratis prova på Dancehall, Balettakademien Rosa huset 16:30
kurs Lär dig nålbindning, Studieförbundet Vuxenskolan 18:00
dans Salsa socialdans med prova-på, Sveasalen, ordenshuset 18:00
övrig sport Prova på Kundaliniyoga!, Norrlands Kundaliniyogacenter, Storgatan 43, Umeå 18:00
dans Bugg 3, danskurs, Kulturistan, Gräddvögen !5 A 18:30
dans Grundkurs i argentinsk tango, 12 ggr, start må 2 feb.kl 18:30-20:00!, Umeå Folkets Hus 18:30
kurs Kulturistan, fd Musik och danshuset Gräddvägen 15 18:30
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Gympa med Leif, Hammarhallen 19:00
musik Sjostakovitjs Cellokonserter, NorrlandsOperan, Konsertsalen 19:00
musik Umeå JazzStudio, Studion Folkets hus 20:00
dans Bugg 1 danskurs, Kulturistan, Gräddvögen 15 A 20:00
30 fredag konst Elisabeth Widmark – teckningar, Lilla Galleriet, Kungsgatan 34, Umeå
utställning Graffitikonst på små dukar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
övrigt Rea hos Butik Bravo, Butik Bravo, Kungsgatan 79, Öst på stan
övrigt AFTER 2014 – UMA CityTalks 1, Bildmuseet 09:30
utställning Somalias skatter, Ersbodabiblioteket 10:00
konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
konst Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Sagofredag, Holmsunds bibliotek 14:00
dans Grundkurs i argentinsk tango, 12 ggr, start må 2 feb.kl 18:30-20:00!, Umeå Folkets Hus 18:30
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
31 lördag konst Elisabeth Widmark – teckningar, Lilla Galleriet, Kungsgatan 34, Umeå
utställning Graffitikonst på små dukar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
konst Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning ÖPPET HUS – Guitars, Guitars - The Museum 12:00
övrigt Lördagsöppet hos Butik Bravo – lokalt hantverk, Butik Bravo, Kungsgatan 79, Öst på stan 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
kurs IT-guide på bibblan, Vindelns bibliotek 12:00
föreläsning Ät dig frisk och pigg i vår!, Gillestugan, Centrumhuset Robertsfors 13:00
allmänt Pizza-kväll, Norrforsgården 15:00
musik Orgelmusik från romantiken, Umeå stads kyrka 18:00
övrigt MET – Hoffmanns Äventyr, Miklagård, Umeå Folkets Hus 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
dans Lindy hop Live, Ordenshuset, Skolgatan 48, Umeå 20:00
musik Blues, Droskan 21:30

februari 2015


1 söndag konst Elisabeth Widmark – teckningar, Lilla Galleriet, Kungsgatan 34, Umeå
barn/familj Lek & bus – barngympa, Hammarhallen 10:00
utställning Somalias skatter, Ersbodabiblioteket 10:00
konst Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
konst Specialvisning, Bildmuseet 14:00
kurs Gratis Smyckeskurs!, Stenhuggaregatan 4 15:00
förening NMCK Årsmöte, Grupprummet vid cafeterian i Norrskenshallen 15:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
sport Aikido nybörjarstart!, Mariehem / Nydalahöjd 19:00
v06 2 måndag konst Elisabeth Widmark – teckningar, Lilla Galleriet, Kungsgatan 34, Umeå
utställning Somalias skatter, Ersbodabiblioteket 10:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
övrig sport Cirkelgympa med Korpen, Mariebergsskolan 18:00
föreläsning Dyslexi och dina möjligheter, Grubbebiblioteket 18:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Hagaskolan 18:00
föreläsning Skrivcafé – Beckomberga, Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13 18:30
förening Umeå Stads Trädgårdssällskap kallar till årsmöte, Tegs församlingsgård, Jägarv. 16, Umeå 19:00
övrig sport Medelgympa, Tomtebogård 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Cirkelträning, Hammarhallen, Nordmaling 19:30
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
3 tisdag konst Elisabeth Widmark – teckningar, Lilla Galleriet, Kungsgatan 34, Umeå
barn/familj Sagostund, Tegsbiblioteket 09:30
utställning Somalias skatter, Ersbodabiblioteket 10:00
konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kurs Delfinkraftens Qi gong, Leia Företagshotell, Storgatan 43, 1 tr 17:15
övrig sport Kursstart Kundaliniyoga, Måbrakällan, Kungsgatan 42 17:30
dans West Coast Swing, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
kurs Vardagsvård för din pudel, Forslundagymnasiets hundhall, Forslunda 905 91 Umeå 18:15
föreläsning Det allra viktigaste – Suzanne Osten, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
föreläsning Släktforska med hjälp av DNA, Kyrkstugan Bjurholm 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
4 onsdag konst Elisabeth Widmark – teckningar, Lilla Galleriet, Kungsgatan 34, Umeå
konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
förening Årsmöte, Kyrkstugan 12:00
föreläsning ”Liten duva släpper ofta stort lass” – Om ordspråk förr och idag, Grubbebiblioteket 15:00
övrig sport Funktionell Cirkelträning, Lilla Hagahallen, Utmarksvägen 18:00
föreläsning Vitsvit och sommarprat, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
kyrkligt En annan värld är möjlig. Tema: Hållbarhet, Tegs församlingsgård 18:30
teater Älskade Elvis med Panikteatern, Folkets Hus Essegården 19:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Lilla Hagahallen, Hagaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
föreläsning TM (Transcendental Meditation), Måbrakällan, Kungsg 42, Umeå 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
övrig sport STEPUP, Hammarhallen Nordmaling 20:00
5 torsdag kyrkligt Rofyllt – Meditation vägledning och samtal, Ålidhemskyrkan 09:30
konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kyrkligt Vuxentid – mötesplats med tema livskvalité, Backens kyrka 12:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
kyrkligt Vänskapskafé, Böleängskyrkan 18:30
övrigt Poetry Slam kval 3, Pipes of Scotland 19:00
teater Jag vill inte dö jag vill bara inte leva, Black Box, Norrlandsoperan 19:00
övrig sport Gympa med Leif, Hammarhallen 19:00
musik Brass & Slagverk, NorrlandsOperan, Konsertsalen 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
musik Umeå JazzStudio, Studion Folkets hus 20:00
6 fredag utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Sagofredag, Holmsunds bibliotek 14:00
kyrkligt After Work, Grisbackakyrkan 17:30
kurs Workshop om Klimakteriet, Norrlands Kundaliniyogacenter, Storgatan 43, Umeå 18:00
övrig sport Basket Herrligan Umeå BSKT-Uppsala Basket, Udominate Arena 19:00
teater Jag vill inte dö jag vill bara inte leva, Black Box, Norrlandsoperan 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
dans Dans, Hotell Dorotea 21:00
dans Dans, Hotell Dorotea 21:00
dans Dans, Hotell Dorotea 21:00
dans Dans, Hotell Dorotea 21:00
dans Dans, Hotell Dorotea 21:00
7 lördag kyrkligt After Work-frukost, Carlskyrkan, Kvartsvägen 1 09:00
konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys på bibblan!, Vindelns bibliotek 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Umeå kommun - Kulturcentrum för barn och unga 12:00
allmänt Kulturresa till invigningen av årets Umeåregionen läser, Kulturresa med buss - påstigning EFH eller Norrlandsoperan 12:30
allmänt Invigning av Umeåregionen läser Katitzi, Bjurholms Folkets Hus 14:00
föreläsning Umeåregioinen läser, Folket Hus 14:00
kurs Workshop om Klimakteriet, Norrlands Kundaliniyogacenter, Storgatan 43, Umeå 18:00
dans LUCY-Arkeolog 8, NorrlandsOperan, Black Box 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
8 söndag barn/familj Lek & bus – barngympa, Hammarhallen 10:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
föreläsning Bröderna Campana – Förändrar världen, Bildmuseet 14:00
övrigt Musik-cafe, Norrforsgården 14:00
barn/familj Sagodans till vildingarnas land, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 14:00
övrig sport Kursstart Kundaliniyoga, Måbrakällan 17:30
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
show Kodjo Akolor – Brott mot jantelagen, Sagateatern 19:00
v07 9 måndag övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Läseklubben Babbel, Tegsbiblioteket 15:00
barn/familj Läseklubben Babbel, Tegsbiblioteket 15:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Hagaskolan 18:00
övrig sport Cirkelgympa med Korpen, Mariebergsskolan 18:00
föreläsning Skrivcafé – Den blinda mannens trädgård, Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13 18:30
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa, Tomtebogård 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Cirkelträning, Hammarhallen, Nordmaling 19:30
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
10 tisdag utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kyrkligt Handens arbete, Öppen verkstad – en skapande grupp för vuxna, Ålidhemskyrkan 12:30
dans West Coast Swing, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
kurs Vardagsvård för din pudel, Forslundagymnasiets hundhall, Forslunda 905 91 Umeå 18:15
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
11 onsdag utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Grisbackabladet minns och berättar, Grubbebiblioteket 15:00
övrig sport Funktionell Cirkelträning, Lilla Hagahallen, Utmarksvägen 18:00
musik Allsång i Kärlekens tecken, Ersboda kyrka 18:30
föreläsning Partiledaren som klev in i kylan, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
musik Billy Elliot, Ersboda Folkets Hus 19:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Lilla Hagahallen, Hagaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
övrig sport STEPUP, Hammarhallen Nordmaling 20:00
12 torsdag utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
teater En svensk pärla – Siw Malmqvist i ord och ton med Teater Bartolinis, Folkets Hus Nöjesgården 12:00
föreläsning Sara Lidmans dagböcker -Annelie Bränström-Öhman berättar, Holmsunds bibliotek 15:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
övrigt Filmvisning del 1, Torget, Renforsskolan Vindeln 18:30
föreläsning Kitty Crowther, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
övrig sport Gympa med Leif, Hammarhallen 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
musik Umeå JazzStudio, Studion Folkets hus 20:00
13 fredag kurs Trådslöjd /Trådtjack, Kungsgatan 42
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Fredagsmys, Tegsbiblioteket 14:00
barn/familj Sagofredag, Holmsunds bibliotek 14:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrigt Och natten viskade AnnaBel Lee, Sagateatern - Umeå stad 19:00
dans Swingkväll, Ordenshuset, Skolgatan 48, 90327 Umeå 19:00
dans Chilla på Balettakademien, Balettakademien Rosa huset 19:00
dans Motionsdans, Folketshus Storuman 20:00
14 lördag dans Umeå Latino Weekend, Prana friskvård, Bankgatan 10 10:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
övrigt Iolanta / Kapten Blåskägg, Miklagård, Umeå Folkets Hus 18:30
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
show Under Ytan – Mårten Andersson, Sagateatern 19:30
dans Salsafest!, Studion, Folkets Hus 22:00
15 söndag dans Umeå Latino Weekend, Prana friskvård, Bankgatan 10 10:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
barn/familj Ika, skrot och blås, NorrlandsOperan, Black Box 14:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
v08 16 måndag övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
övrig sport Cirkelgympa med Korpen, Mariebergsskolan 18:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Hagaskolan 18:00
förening Årsmöte, Folketshus fd Rundviksgården 19:00
övrig sport Medelgympa, Tomtebogård 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
övrig sport Cirkelträning, Hammarhallen, Nordmaling 19:30
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
17 tisdag utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
allmänt Fettisdags-lunch, Norrforsgården 12:00
dans West Coast Swing, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
kurs Vardagsvård för din pudel, Forslundagymnasiets hundhall, Forslunda 905 91 Umeå 18:15
kyrkligt Kulturkafé, Ålidhemskyrkan 18:30
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
teater Var är mitt hem, Sagateatern - Umeå stad 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
18 onsdag utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Kontinuerligt skriftspråkligt lärande i förskola och förskoleklass, Dragonskolans aula, Dragongatan 1, Umeå 18:00
Utflykt till STORA FJÄDERÄGG, Lycksele bibliotek 18:00
Utflykt till STORA FJÄDERÄGG, Lycksele bibliotek 18:00
övrig sport Funktionell Cirkelträning, Lilla Hagahallen, Utmarksvägen 18:00
föreläsning TM (Transcendental Meditation), Måbrakällan, Kungsg 42, Umeå 19:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Lilla Hagahallen, Hagaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
övrig sport STEPUP, Hammarhallen Nordmaling 20:00
19 torsdag utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
övrigt Filmvisning del 2, Torget, Renforsskolan Vindeln 18:30
teater Till häst genom Västerbotten, Sagateatern - Umeå stad 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Gympa med Leif, Hammarhallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
musik Umeå JazzStudio, Studion Folkets hus 20:00
20 fredag utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Mitt liv som finsk kaale-rom., Ersboda Folkets Hus 13:00
föreläsning Mitt liv som finsk kaale-rom, Ersoda Folkets Hus 13:00
barn/familj Sagofredag, Holmsunds bibliotek 14:00
dans Nordic Swing Dance Festival – West Coast Swing, Scandic Plaza Umeå 17:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
21 lördag förening Hundutställning, Inofficiell, Vindelns Ridhus, Västomån 365 Vindeln
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys på bibblan!, Vindelns bibliotek 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
dans Nordic Swing Dance Festival – West Coast Swing, Scandic Plaza Umeå 17:00
dans Hold, NorrlandsOperan, Black Box 18:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
dans Lindy hop Live, Ordenshuset, Skolgatan 48, Umeå 20:00
22 söndag kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
övrig sport KYRKMARSCHEN, Brattsbackagården 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
barn/familj Hjälp, lådan är tom!, Holmsunds bibliotek 13:00
konst Vernissage: The Spaces Between, Bildmuseet 14:00
kurs Designa egna armband, Stenhuggaregatan 4, Holmsund 15:00
musik Kärlekssånger med Ulrika Bodén Band, Mariakyrkan 15:00
dans Nordic Swing Dance Festival – West Coast Swing, Scandic Plaza Umeå 17:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
v09 23 måndag teater Lyckligare nu eller kan man ha roligt utan sprit?, Studion, Umeå Folkets hus 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Läseklubben Babbel, Tegsbiblioteket 15:00
förening Blattnicksele Intresseförening Årsmöte, Föreningshuset BIFFEN 18:00
övrig sport Cirkelgympa med Korpen, Mariebergsskolan 18:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Hagaskolan 18:00
övrig sport Medelgympa, Tomtebogård 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
teater Natten den 28 februari, Ersboda Folkets Hus 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Cirkelträning, Hammarhallen, Nordmaling 19:30
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
24 tisdag övrigt Bokrea i Bildmuseets shop, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
teater Lyckligare nu eller kan man ha roligt utan sprit?, Studion, Umeå Folkets Hus 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrigt Anita Salomonssson besöker oss, Åsele bibliotek 18:00
dans West Coast Swing, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
allmänt Minnen och erfareheter från arbete i NORDISKA RÅDET, Biblioteket i Lycksele 18:30
föreläsning Föreläsning: Kubansk samtidskonst, Bildmuseet 18:30
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
25 onsdag utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Bokrea i Bildmuseets shop, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Funktionell Cirkelträning, Lilla Hagahallen, Utmarksvägen 18:00
teater Dags för besiktning – föreställning, Västerbottens museum 19:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Lilla Hagahallen, Hagaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
övrig sport STEPUP, Hammarhallen Nordmaling 20:00