Ny användare

Få tillgång till alla nyheter på vk.se genom att starta en prenumeration idag. Du som redan prenumererar på papperstidningen kan aktivera ditt kostnadsfria digitala konto, VK+.

Klicka här för mer information.

Logga in

 

Nybörjarträning i kampsport för barn & ungdomar (5-15 år)

Sport
umeå
Tipsa en vän
När måndag 14 januari, 17:00 - 18:00 , varje mån, ons, tor & sön till fredag 31 maj.
Var IKSU Sport
Arrangör IKSU Kampsport
Kontakt www.iksukampsport.se/ungdomstraning
Kostnad 500

Välkommen att prova kampsport hos oss. Vi har nybörjarintag t.o.m. vecka 10. Det är självklart gratis att provträna! Mer information om vår träning och träningstider hittar du på vår hemsida.

Ladda ner till din kalender
v44 1 lördag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Änglarna sjunger i himlen!, Umeå stads kyrka 15:00
ishockey Hockeykväll Skellefteå AIK – Frölunda, Folkets Hus Storuman 16:00
övrigt Carmen, Miklagård, Umeå Folkets Hus 18:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH 19:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 19:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
2 söndag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
dans Pyttedans!, Umeå Dansskola, Saga gallerian 09:30
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
konst Vernissage : Tre utställningar öppnas, Bildmuseet 14:00
bio Bröllopskaos, Folkets Hus Storuman 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v45 3 måndag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
föreläsning Skrivcafé, Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13 18:30
förening BILDER FRÅN GREAT DIXTER, Tegs Församlingsgård 19:00
förening Bilder från Great Dixter, Tegs församlingsgård 19:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
4 tisdag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
barn/familj Sagostund på Tegsbiblioteket, Tegsbiblioteket, Bryggargatan 48 09:30
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
övrigt Modevisning i Örträsk, Restaurang Pärlan Örträsk 18:00
förening Hantverkscafé, Ordenshuset, Skolg. 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
barn/familj Modevisning i Örträsk, Restaurang Pärlan Örträsk 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
övrigt Bokrelease: Över en fika, Studieförbundet Vuxenskolan Robertsfors 18:30
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
5 onsdag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Visualisering av tyst åderförkalkning med ultraljud., Medicinska biblioteket. Målpunkt L. 12:15
föreläsning Arkeologiska utgrävningar vid västra länken, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
föreläsning Feminister om ekonomi, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
föreläsning Alla tiders Bjurholm, Folkets Hus 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
6 torsdag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
kurs Serieteckning – 2 platser kvar, Studieförbundet Vuxenskolan 18:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
musik LOKE: Undergroundvisans Härförare, Bokcafe Pilgatan 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
kyrkligt Livstrappans 12 steg …, Böleängskyrkan 19:00
teater Gudshjälmen, Sagateatern 19:00
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
7 fredag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
barn/familj Babybokprat, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 09:30
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
allmänt Konstworkshop med Umeåkonstnären Stina Lundin, Ersboda Folkets Hus & Ersbodabiblioteket 13:00
nöje Fredagsmys, Ålidhemsbiblioteket 14:00
barn/familj Sagoklubben fredagsmys, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
teater Den växande salongen, Tantteatern, ÖK 34 18:00
dans Swingkväll med Slow Dance Session, Ordenshuset, Skolagatan 48, 90327 Umeå 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Fredagsdans, Folkets Hus 20:00
8 lördag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
kurs VEDIC ART GRUNDKURS, Ateljé Blå Skugga, Brån 36, Vännäs 10:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
barn/familj BIO och SKAPANDE VERKSTAD, Tegs kyrka, Jägarvägen 16 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
musik Lördags Live!, City Hotellet 14:00
musik Körkonsert, Johanneskyrkan 18:00
dans West Coast Swing Social med Provapå, Gräddväge 15, Ersboda 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
bio Stumfilm till orgel,piano och trummor, Tegs kyrka 21:00
9 söndag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
kurs VEDIC ART GRUNDKURS, Ateljé Blå Skugga, Brån 36, Vännäs 10:00
kyrkligt En annan värld är möjlig, Tegs kyrka 11:00
kyrkligt Elvis-mässa, Böleängskyrkan 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
konst Workshop i utställningen Campanas, Bildmuseet 12:00
barn/familj Föräldrautbildning, Församlingsgården, Östra esplanaden 9 13:00
barn/familj Hotell Snäll, Q-ben, Frejavägen 17 i Holmsund 13:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
föreläsning ”Förlorad” – om alkoholism och medberoende, Rödåsels bygdegård 15:00
teater Teaterkväll på Brattsbackagården, Brattsbackagården 18:00
musik Körkonsert, Hedlundakyrkan, Skolgatan 2 18:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v46 10 måndag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
teater En svensk pärla, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
teater En Svensk Pärla, Lunchteater i Studion 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Vernissage i Tonsalen 16:00
allmänt Panelsamtal om det Nordliga rummet, Humanisthuset, Hörsal F, Umeå universitet 16:00
kurs Samiskt Sömnadscafé, Studieförbundet Vuxenskolan Nybruksgatan 1 17:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
musik Nordiska biblioteksveckan – Kura skymning, Vindelns bibliotek, Torget Renforsskolan 18:30
föreläsning Skrivcafé, Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13 18:30
föreläsning Kura skymning, Ersbodabiblioteket 19:00
allmänt Kura skymning: Troll i Norden, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 19:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
11 tisdag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
teater En svensk pärla, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
teater En Svensk Pärla, Lunchteater i Studion 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
musik Passage: Anne Pajunen, Norrlands universitetssjukhus, café Kristallen, Byggnad Q 12:30
teater Efter Dagis, Ögonblicksteatern 17:00
musik Ellinor Carlander sjunger och spelar egna och andras låtar om livsval, naturen & kärlekens kraft, Leia Företagshotell Storgatan43 17:45
förening Hantverkscafé, Ordesnhuset, Skolg 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
12 onsdag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
föreläsning Exploateringar i Sápmi med speciellt fokus på gruvnäringen, Bildmuseet 08:00
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
teater En svensk pärla, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
teater En Svensk Pärla, Lunchteater i Studion 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Mag-tarmsymptom vid Skelleftesjukan – orsak och verkan, Medicinska biblioteket, NUS. Målpunkt L. 12:15
föreläsning Tre systrar och en berättare, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
musik Sångkväll / Lauluilta, Mariakyrkan / Mariankirkolla 18:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
övrigt Kristina Sandberg, Åsele bibliotek 19:00
kyrkligt Bibelskola i Ålidhemskyrkan, Ålidhemskyrkan 19:30
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
13 torsdag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Släpp taget om smärtan – må så bra som möjligt, Leia Företagshotell Storgatan 43 12:15
föreläsning Jag heter inte Miriam – Majgull Axelsson, författarbesök, Holmsunds bibliotek 15:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
kyrkligt Vänskapskafé, Böleängskyrkan 18:30
föreläsning Hällnäs sanatorium, Bjurholms bibliotek 18:30
musik Euskefeurat – Sånger från Hotaheti, Sagateatern 19:00
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
14 fredag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Sagoklubben fredagsmys, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
teater Den växande salongen, Tantteatern, ÖK 34 18:00
musik Euskefeurat – Sånger från Hotaheti, Sagateatern 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
15 lördag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
kurs Foxtrot 1 (nybörjare), Leia Företagshotell, Storgatan 43 10:00
barn/familj Tufse skördar skatter, Vännäs bibliotek 10:30
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys med Snusmumriken!, Vindelns bibliotek 11:30
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Tufse skördar skatter, Vännäsby bibliotek 14:30
musik Gospelkonsert, A tribute to Andrae Crouch, Tavelsjö kyrka 18:00
teater Elsa Laula, Studion, Umeå Folkets hus 19:00
musik Euskefeurat – Sånger från Hotaheti, Sagateatern 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
16 söndag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
kurs Delfinkraftens Qi Gong, Söndag 16/11 + 1 återträff, Leia Företagshotell, Storgatan 43 10:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
sport Alla går på bandy!, Dragonens bandyplan 13:15
barn/familj Barnteater ”Vem är var?”, Ålidhemsbiblioteket 14:00
konst Curatorvisning av Rafael Lozano Hemmer, Bildmuseet 14:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
musik Gospelkonsert, A tribute to Andrae Crouch, Hedlundakyrkan 18:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v47 17 måndag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
teater Musikteater – ”SAUK – fortfarande skeptisk”, Centrumhuset, Robertsfors 19:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
18 tisdag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
förening Hantverkscafé, Ordenshuset, Skolg. 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
19 onsdag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
musik Lite soft och lite svängigt, Alva kultur, Norrlands universitetssjukhus 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Sjuka barn, lidande och tröst, Medicinska biblioteket, NUS. Målpunkt L. 12:15
föreläsning Sara Lidmans dagböcker, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
föreläsning Pedagogiskt kafé – Från en läsande klass till en läsande familj!, Hedlundaskolans matsal, Lilla Gatan 1, Umeå 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
20 torsdag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
nöje Vi Fems 10-års jubileumsfest, Storgatan 76 (76:an) i lokal Maskrosen 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje JUBILEUMSFEST, Storgatan 76 umeå 12:00
musik Jazzkonsert, Hedlundakyrkan, Skolgatan 2 18:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
teater Teater – ”Gustaf was here”, Folkets Hus, Överklinten 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
21 fredag utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
föreläsning Lunchprogram: Älskade hatade knöl! Ett föredrag om ett underskattat lokalt livsmedel, Ersboda Folkets Hus & Ersbodabiblioteket 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Raketenleken, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
dans Swingkväll, Ordenshuset,Skolgatan 48, 903 27 Umeå 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
22 lördag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
kurs Skrivarworkshop med textrespons, Nordmalings bibliotek 10:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lindy hop Live, Ordenshuset,Skolgatan 48, 903 27 Umeå 20:00
23 söndag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
kyrkligt Meditativa cirkeldanser, Backens kyrka 18:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v48 24 måndag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
teater Man tål ju inte vad som helst, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
teater Man tål ju inte vad som helst, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
barn/familj Sagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
föreläsning Skrivcafé, Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13 18:30
teater Sara, Sara, Sara, Folkets Hus 19:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
25 tisdag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
teater Man tål ju inte vad som helst, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
teater Man tål ju inte vad som helst, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
teater Efter Dagis, Ögonblicksteatern 17:00
förening Hantverkscafé, Ordenshuset, Skolg. 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
förening Hantverkscafé, Ordenshuset, Skolg. 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
26 onsdag utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
teater Man tål ju inte vad som helst, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
teater Man tål ju inte vad som helst, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Författarbesök: Sverker Sörlin, Alva kultur, Norrlands universitetssjukhus 12:00
föreläsning Användning av MR inom strålbehandling – en nationell kraftsamling, Medicinska biblioteket, NUS. Målpunkt L. 12:15
barn/familj Babysagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 13:30
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
musik Gospelsmässa – Looking out, Ålidhemskyrkan 18:30
föreläsning Hållbara vedtransporter i mörkret, Biblioteket i Sorsele 18:30
nöje Bokcirkel, Nordmalings bibliotek 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
27 torsdag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Boktorsdag – Häxor, Nordmalings bibliotek 15:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
föreläsning Liv till varje pris!, Vännäs bibliotek 18:30
kyrkligt Vänskapskafé, Böleängskyrkan 18:30
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
28 fredag utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Nyöversättning av sagalitteraturen, en närläsning av 2 300 trycksidor. En redaktörs reflektioner., Ersboda Folkets Hus och Ersbodabiblioteket 13:00
övrigt SPLASH of Colours – Sagor, Pyssel och film, Väven, plan 4 14:00
barn/familj Sagoklubben fredagsmys, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
show SPLASH of Colours – En festkväll i regnbågens alla färger, Väven, Vävenscenen 17:00
dans Chilla på Balettakademien, Balettakademien Rosa Huset 19:30
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
29 lördag övrigt Julbord, Norrforsgården
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys på bibblan!, Vindelns bibliotek 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Renhornens Jubileumskonsert nr 53, Aula Nordica 14:00
musik Renhornens Jubileumskonsert nr 53, Aula Nordica 17:00
dans West Coast Swing Social med Provapå, Gräddvägen 15, Ersboda 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Slow Dance Night, Ordenshuset, Skolgatan 48 Umeå 21:00
dans Club 40, Umeå Folkets hus 21:00
30 söndag utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
barn/familj Lions Julmarknad Skyltsöndag, Centrumhuset, Robertsfors 13:00
dans Dansperformance: Movement’s Corner, Bildmuseet 14:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00

december 2014


v49 1 måndag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
föreläsning Ester Roxberg om Min pappa Ann-Christine, Väven, plan 4 Upplevelse 18:30
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00