Ny användare

Få tillgång till alla nyheter på vk.se genom att starta en prenumeration idag. Du som redan prenumererar på papperstidningen kan aktivera ditt kostnadsfria digitala konto, VK+.

Klicka här för mer information.

Logga in

 

Nybörjarträning i kampsport för barn & ungdomar (5-15 år)

Sport
umeå
Tipsa en vän
När måndag 14 januari, 17:00 - 18:00 , varje mån, ons, tor & sön till fredag 31 maj.
Var IKSU Sport
Arrangör IKSU Kampsport
Kontakt www.iksukampsport.se/ungdomstraning
Kostnad 500

Välkommen att prova kampsport hos oss. Vi har nybörjarintag t.o.m. vecka 10. Det är självklart gratis att provträna! Mer information om vår träning och träningstider hittar du på vår hemsida.

Ladda ner till din kalender
v40 30 tisdag utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
föreläsning Frukostworkshop om stresshantering, Leias föreläsningssal Storgatan 43 1 tr 07:30
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
teater Du är väl googlebar lille vän!, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
musik Septembersånger, Hedlundakyrkan, Skolgatan 2 13:00
barn/familj VIFFS Lekland har kvällsöppet, FC Vindeln, Kläppavägen 8 17:00
kurs Stick o handarbetscafe, Studieförbundet Vuxenskolan 18:00
kurs Relationskurs, Carlskyrkan, Kvartsvägen 1 18:00
övrig sport Kom i gång gympa, Hagaskolan, lilla hagahallen 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
konst Boklansering: Leonor Fini / Pourquoi pas, Bildmuseet 18:30
kurs Bugg 1 (nybörjare) 3 tisdagar -Intensivkurs, Leia Företagshotell, Storgatan 43 19:00
övrig sport Ligapremiär Basket Herrar, Udominate Arena 19:04
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00

oktober 2014


1 onsdag utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
kurs Glasfushing, Studieförbundet Vuxenskolan 09:30
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
teater Du är väl googlebar lille vän!, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Välkomna på babysagostund, Nordmalings bibliotek 12:30
föreläsning Stig Lindberg: formgivaren och människan, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
övrig sport Nybörjarintag Taekwondo, Riksvägen 2 17:30
dans Motionsdans, Oasen, Nordmaling 18:00
föreläsning Stig Lindberg – form för folkhemmet, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
kurs Minimera sötsuget, Leia Företagshotell, Storgatan 43 1 tr 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
allmänt Kultursamtal: Finns det ett svenskt kulturarv?, Västerbottens museum 19:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
2 torsdag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
konst Samtidskonstdagarna 2014, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
allmänt Läsecirkel: Inte bara pigor, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
barn/familj Läseklubben Zebra – för dig i åk 3-4, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 15:00
barn/familj VIFFS Lekland har kvällsöppet, FC Vindeln, Kläppavägen 8 17:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
föreläsning Umeåregionen mellan två världskrig, Holmsunds bibliotek 18:30
kyrkligt Vänskapskafé, Böleängskyrkan 18:30
föreläsning Sara, Sara, Sara…, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
föreläsning Att skriva en text – hur svårt kan det va’? Om skrivprocesser, skrivsvårigheter & skrivundervisning, Lokal meddelas senare 18:30
föreläsning Att skriva en text – hur svårt kan det va’? Om skrivprocesser, skrivsvårigheter & skrivundervisning, Umeå Folkets hus 18:30
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
övrig sport Zumba® GOLD – Toning, Dans studio Artediskolan 19:50
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
3 fredag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
barn/familj Småbarnsramsor, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 09:30
konst Samtidskonstdagarna 2014, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
föreläsning Lunchprogram: Inred hemma!, Ersbodabiblioteket & Ersboda Folkets Hus 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Sagoklubben fredagsmys, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
kyrkligt After Work, Grisbackakyrkan 17:00
teater Teater – ”Välviljans pris”, Centrumhuset, Robertsfors 19:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
4 lördag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
föreläsning Kvinnofrukost- Food for thought, Betelkyrkan Himlastigen 2 Sandbacka 08:30
kurs Läkande örter fördjupningskurs, Studieförbundet Vuxenskolan 09:00
utställning Kviltmässa, Dragonskolan 09:30
utställning Kviltmässa, med massor av lapptäcken, Dragonskolan 09:30
barn/familj Fiberfestivalen, Festplatsen i Vännäsby 10:00
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
barn/familj Upp å ner Daff Daff, Vännäs bibliotek 10:30
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj Mångkulturell dag, MB, Björken 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
allmänt Fall int´, MB Lycksele 11:00
barn/familj Loppis för Världens barn, KFUM Umeå, Järnvägsallén 20 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys på bibblan!, Vindelns bibliotek 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kyrkligt Älgköttsoppa, Pengsjö EFS 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
friidrott Göteborgsvarvets seedningslopp 10 km, Noliaområdet (vid friidrottshallen) 12:00
föreläsning Therese Bäckman: Ändra eller återkalla gynnande beslut, HSO, Linnéan, Storgatan 76 Umeå 13:00
musik Musikcafè Kalas orkestern, Rundviks Folkets Hus 14:00
musik Musikkryss med Allsjung i karaokeform, Backens kyrka 18:00
musik Evening Songs, Hedlundakyrkan 18:00
musik Konsert: Evening Songs, Hedlundakyrkan, Skolgatan 2 18:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH 19:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 19:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 19:00
kyrkligt Skördeauktion, Hörnsjö missionskyrka 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
5 söndag utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
kurs Läkande örter fördjupningskurs, Studieförbundet Vuxenskolan 09:00
utställning Kviltmässa, Dragonskolan 09:30
utställning Kviltmässa, med massor av lapptäcken, Dragonskolan 09:30
barn/familj Fiberfestivalen, Festplatsen i Vännäsby 10:00
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
musik Umeå Skivmässa, Kårhuset Universum 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Sånggudstjänst med Segertonen, Hörnsjö missionskyrka 11:00
allmänt Visning av nättingfiske, Håknäs, Öreälven 12:00
barn/familj Sagan om den lilla farbrorn, Holmsunds bibliotek 13:00
barn/familj Vampyr-varning, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 14:00
barn/familj Baby-rytmik, Ålidhemsbiblioteket 14:00
teater Vem är var?, Ögonblicksteatern 14:00
utställning Museichef Katarina Pierre visar Right is Wrong, Bildmuseet 14:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
kyrkligt Det blå arkivet, Ålidhemskyrkan 18:00
musik Brattsbackagården LappLisa, Brattsbackagården 18:00
dans Scarabé, Black Box, Norrlandsoperan 18:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v41 6 måndag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
barn/familj Sagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Zumba® i Norrmjöle, Norrmjöle Bygdegårds 16:30
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
förening SUSANNA ROSÉN – ATT SKRIVA OM TRÄDGÅRD, Åkerbloms Bokhandel 19:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
7 tisdag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
barn/familj Sagostund på Tegsbiblioteket, Tegsbiblioteket, Bryggargatan 48 09:30
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Septembersånger, Ålidhemskyrkan 13:00
barn/familj VIFFS Lekland har kvällsöppet, FC Vindeln, Kläppavägen 8 17:00
förening Hantverkscafé, Skolgatan 48, ingång fr. gården 18:00
föreläsning Appar för dig med läs-och skrivsvårigheter, Ålidhemsbiblioteket 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
föreläsning Det där med prinsessor, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
föreläsning Om ny arkitektur i Kina, Bildmuseet 18:30
barn/familj Förälder till barn med neuropsykiatriskt funktionshinder?, Studieförbundet Vuxenskolan 18:30
föreläsning Korsetter, krinoliner och en och annan raggsocka., Sliperiet 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
8 onsdag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrigt Digital eftermiddag på Nordmalings bibliotek, Nordmalings bibliotek 13:00
barn/familj Babysagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 13:30
föreläsning Under all denna vinter, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
föreläsning Under all denna vinter, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
9 torsdag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj VIFFS Lekland har kvällsöppet, FC Vindeln, Kläppavägen 8 17:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
föreläsning Trädgårdshistoria och kulturväxter i norr, Torget, Renforsskolan i Vindeln 18:30
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
övrig sport Zumba® GOLD – Toning, Dans studio Artediskolan 19:50
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
10 fredag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Hvad er det med islendingesagaene?, Ersbodabiblioteket & Ersboda Folkets Hus 13:00
barn/familj Sagoklubben fredagsmys, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 14:00
barn/familj Fredagsmys, Ålidhemsbiblioteket 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
övrigt Obbolabron 25 år den 10 oktober 2014, Q-ben, Holmsund 18:00
musik Musikcafe med Ann-Cathrine Wiklander och Erik Lihm, Granån Jomarks Bygdegård 19:00
dans Swingkväll med Slow Dance Session, Ordenshuset, Skolgatan 48 90327 Umeå 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Fredagsdans, Folkets Hus 20:00
11 lördag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
kurs Bugg 1 (nybörjare) helgen: 11-12/10, Leia Företagshotell, Storgatan 43 10:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
dans Introduktion i Argentinsk Tango!, Ordenshuset, Skolgatan 48/Sveavägen 7 14:00
dans WORKS, 11th floor, Tones & Bones, Idun, Umeå folkets Hus 18:00
dans West Coast Swing Social med Provapå, Gräddvägen 15, Ersboda 19:00
musik Musikcafe med Ann-Cathrine Wiklander och Erik Lihm, Håknäs Bygdegård 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
12 söndag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
allmänt Vandring tilll Fläskhällan, Längs Öre Älv 09:30
kurs Bugg 1 (nybörjare) helgen: 11-12/10, Leia Företagshotell, Storgatan 43 10:00
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
musik Lapp-Lisa, Bjurholms kyrka 14:00
utställning Vernissage: Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 14:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
konst Workshop med Geir Tore Holm, Bildmuseet 14:30
musik Evening Songs, Ersbodakyrkan 18:00
musik Konsert: Evening Songs, Ersbodakyrkan, Umeå 18:00
teater Musikteater – ”Natten den 28 februari”, Centrumhuset, Robertsfors 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v42 13 måndag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
dans Zumba® i Norrmjöle, Norrmjöle Bygdegårds 16:30
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
14 tisdag utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
barn/familj VIFFS Lekland har kvällsöppet, FC Vindeln, Kläppavägen 8 17:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
övrigt Levda läsningar, Bildmuseet 18:30
musik Tisdagsjazz: I huvet på en festivalgeneral, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
15 onsdag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Författarbesök – Karin Edvall, Ersbodabiblioteket & Ersboda Folkets Hus 13:00
föreläsning Norrut åker man för att dö, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
föreläsning Norrut åker man för att dö, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
16 torsdag utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Stresshantering och avslappning -metoder, tips och råd, Leia Företagshotell, Storgatan 43 12:15
barn/familj VIFFS Lekland har kvällsöppet, FC Vindeln, Kläppavägen 8 17:00
kurs Tvåändsstickning, Studieförbundet Vuxenskolan 18:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
kyrkligt Vänskapskafé, Böleängskyrkan 18:30
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
övrig sport Zumba® GOLD – Toning, Dans studio Artediskolan 19:50
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
17 fredag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
kyrkligt Utveckla ditt föräldraskap tillsammans med dina barn, Backens kyrka 09:30
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Författarbesök – Lars-Göran Selander, Ersbodabiblioteket & Ersboda Folkets Hus 13:00
barn/familj Sagoklubben fredagsmys, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
teater Berättarföreställningen ”Västerbotten”, Centrumhuset, Robertsfors 19:00
dans Solo 2009 & Mind a Gap, 19:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
18 lördag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys på bibblan!, Vindelns bibliotek 11:30
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
dans Upptäck den härliga squaredansen!, Sweden 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
övrigt Zombieevent: Sista Evakueringen, i20-området, Umeå 17:00
teater Ursäkta, skulle ni kunna svälta lite tystare, vi försöker faktiskt skapa lite ekonomisk tillväxt här, Profilteatern, Umestan, 120 19:00
övrigt Figaros Bröllop, Miklagård, Umeå Folkets Hus 19:00
teater Huovinens utvalda/Huovinens Erikoset, 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
19 söndag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
dans Upptäck den härliga squaredansen!, Sweden 12:00
barn/familj Vem är var?, Holmsunds bibliotek 13:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v43 20 måndag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Zumba® i Norrmjöle, Norrmjöle Bygdegårds 16:30
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
kurs Jägarexamen, Studieförbundet Vuxenskolan 18:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
21 tisdag utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
barn/familj Läseklubben Tiger – för dig i åk 5-7, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 15:30
barn/familj VIFFS Lekland har kvällsöppet, FC Vindeln, Kläppavägen 8 17:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
kurs Foxtrot 1 & 2 (nybörjare/fortsättning 1) 21/10, 4/11 och 11/11, Leia Företagshotell, Storgatan 43 19:00
teater Teater – ”Man tål ju inte vad som helst”, Tingshuset, Ånäset 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
22 onsdag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Gitarren som sprängde berg, Alva kultur, Norrlands universitetssjukhus 12:00
föreläsning Rädslan för svaghet, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
föreläsning Elda energieffektiv och säkert i vinter, Kommunfullmäktigesalen, Umeå stadsbiliotek Adress: Rådhusesplanden 6A 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
föreläsning ”Jag vill också vara en ängel”, HSO, Linnéan, Storgatan 76 19:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
23 torsdag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj VIFFS Lekland har kvällsöppet, FC Vindeln, Kläppavägen 8 17:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
övrig sport Zumba® GOLD – Toning, Dans studio Artediskolan 19:50
musik Jazz i Studion/Jazzfestivalen, Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
24 fredag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
dans Chilla på Balettakademien, Balettakademien Rosa Huset
dans Swingkväll, Ordenshuset,Skolgatan 48, 903 27 Umeå
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Färga med svamp, Ersbodabiblioteket & Ersboda Folkets Hus 13:00
barn/familj Sagoklubben fredagsmys, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
konst ”NÅN MÅSTE DÖ” 24/10 19.00 25/10 15.00 & 19.00, Studiefrämjandets Kulturhus Klossen 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
25 lördag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
dans West Coast Swing – Nybörjarkurs, Gräddvägen 15, Ersboda 10:00
kurs Bugg 2 (fortsättning 1), Leia Företagshotell, Storgatan 43 10:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
teater Bröderna Marx, Sagateatern 13:00
konst ”NÅN MÅSTE DÖ” 24/10 19.00 25/10 15.00 & 19.00, Studiefrämjandets Kulturhus Klossen 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
26 söndag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
dans West Coast Swing – Nybörjarkurs, Gräddvägen 15, Ersboda 10:00
kurs Bugg 3 (fd fortsättning 2), helgen 25-26/10, Leia Företagshotell, Storgatan 43 10:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
musik Sacred Concert av Duke Ellington, Umeå stads kyrka 18:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v44 27 måndag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien Rosa Huset
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien 10:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
teater Vad har en man att säga?, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
barn/familj Sagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
28 tisdag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien Rosa Huset
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien 10:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
teater Vad har en man att säga?, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
teater Västerbotten – ordsatt – tonsatt – framkallat, Forum, Storvägen 40 Vindeln 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
29 onsdag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien Rosa Huset
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien 10:00
barn/familj Lovprogram: Anonym But Creative, Ålidhemsbiblioteket 10:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
teater Vad har en man att säga?, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Babysagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 13:30
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
show Stand Up Comedy – Alla Mina Kamrater, Guitars - Klubben 19:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
30 torsdag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien Rosa Huset
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien 10:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Lovprogram: Anonym But Creative, Ålidhemsbiblioteket 13:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
kurs Bugg 2, 7 torsdagar, Musik -och danshuset, Gräddvägen 15 18:30
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
övrig sport Zumba® GOLD – Toning, Dans studio Artediskolan 19:50
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
kurs Bugg 4, 7 torsdagar, Musik -och danshuset, Gräddvägen 15 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00