Ny användare

Få tillgång till alla nyheter på vk.se genom att starta en prenumeration idag. Du som redan prenumererar på papperstidningen kan aktivera ditt kostnadsfria digitala konto, VK+.

Klicka här för mer information.

Logga in

 

Kvällsbibelskola

Kyrkligt
umeå
Tipsa en vän
När torsdag 17 januari, 19:00 - 21:00 , varje tor till torsdag 21 mars.
Var Umeåbibelcenter,Verkstadsgatan 5, Teg
Arrangör UmeåBibelcenter
Kontakt www.umeabibelcenter.se 090-770277
Kostnad 950kr

Församlingen Umeåbibelcenter arrangerar en kvällsbibelskola för dig som vill fördjupa dina kunskaper i Bibeln. Talare är bla Hans Weichbrodt och Johnny Foglander. 9 torsdagkvällar med start den 17/1 2013. Anmälan till kontakt@umeabibelcenter.se

Ladda ner till din kalender
v16 17 torsdag utställning ”Måbra-konst”,
konst Vart är vi på väg? Satirteckningar av Magnus Bard, Ersbodabiblioteket
utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
skidor Kom och åk skidor, Storklinta Skidcenter (Jörn) 08:00
utställning Marja Helander / Tystnad, Bildmuseet 11:00
utställning Katarina Pirak Sikku / Nammaláhpán, Bildmuseet 11:00
övrigt GRATIS BANGOLF för påsklovslediga barn/ungdomar. Måndag – torsdag mellan kl 11-15, Hedlundadungen (korsningen Skolgatan/Signalvägen) nöra Dragonskolan 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
allmänt GRATIS BANGOLF för påsklovslediga barn/ungdomar. Måndag – torsdag mellan kl 11-15, Hedlundadungen (korsningen Skolgatan/Signalvägen) nöra Dragonskolan 11:00
utställning LIV I VÄSTERBOTTEN, Västerbottens museum 11:00
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Skärtorsdagsmässa med middag, Tegs kyrka 17:00
dans Salsa!, Sveasalen, skolgatan 48. 18:00
kyrkligt Skärtorsdagsmässa, Hedlundakyrkan, Skolgatan 2 19:00
föreläsning Jag väljer sanningen, Grisbackakyrkan 19:00
kyrkligt Skärtorsdagsmässa, Kapellet Bullmark 20:00
18 fredag konst Vart är vi på väg? Satirteckningar av Magnus Bard, Ersbodabiblioteket
utställning ”Måbra-konst”,
utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
skidor Kom och åk skidor, Storklinta Skidcenter (Jörn) 08:00
kyrkligt Långfredagsgudstjänst med musik, Tavelsjö kyrka 11:00
kyrkligt Långfredagsgudstjänst, Hörnsjö missionskyrka 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
utställning Katarina Pirak Sikku / Nammaláhpán, Bildmuseet 11:00
utställning Marja Helander / Tystnad, Bildmuseet 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning LIV I VÄSTERBOTTEN, Västerbottens museum 11:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian, nedre plan 11:45
dans Zumba(R) Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian (nedre plan) 11:45
kyrkligt Långfredagsgudstjänst med musik, Hörnefors kyrka 15:00
musik Konsert Lukaspassionen, Umeå stads kyrka 18:00
19 lördag konst Vart är vi på väg? Satirteckningar av Magnus Bard, Ersbodabiblioteket
utställning ”Måbra-konst”,
utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
skidor Kom och åk skidor, Storklinta Skidcenter (Jörn) 08:00
övrigt Pimpeltävling, Örträsk, Hembygdsgården, Örträsk. 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
utställning LIV I VÄSTERBOTTEN, Västerbottens museum 11:00
utställning Katarina Pirak Sikku / Nammaláhpán, Bildmuseet 11:00
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
utställning Marja Helander / Tystnad, Bildmuseet 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
dans West Coast Swing Social med Provapå, Gräddvägen 15 Ersboda 19:00
20 söndag utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
utställning ”Måbra-konst”,
konst Vart är vi på väg? Satirteckningar av Magnus Bard, Ersbodabiblioteket
skidor Kom och åk skidor, Storklinta Skidcenter (Jörn) 08:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning Marja Helander / Tystnad, Bildmuseet 11:00
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
utställning Katarina Pirak Sikku / Nammaláhpán, Bildmuseet 11:00
utställning LIV I VÄSTERBOTTEN, Västerbottens museum 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
dans Söndagsdans Umeå dansimperium., Industrivägen 12 19:00
v17 21 måndag utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
utställning ”Måbra-konst”,
skidor Kom och åk skidor, Storklinta Skidcenter (Jörn) 08:00
dans finezze, Festplatsen Vännäsby 18:00
22 tisdag utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
utställning ”Måbra-konst”,
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning Marja Helander / Tystnad, Bildmuseet 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian, nedre plan 11:45
dans Zumba(R) Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian (nedre plan) 11:45
föreläsning Lärande Lunch: Skräddarsydd behandling minskar biverkningar vid prostatacancer, 12:15
dans Zumba(R) Fitness och Toning, Midgårdsskolan (Sal D1028), Regementsområdet - Umeå 18:00
dans West Coast Swing kurs & träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:30
23 onsdag utställning ”Måbra-konst”,
utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning Marja Helander / Tystnad, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
övrigt Jägarcafé med tema!, Ruselegården 13:00
barn/familj Babysagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 13:30
föreläsning Möt fantasyförfattaren Julia Sandström, Forum, Renforsskolan Vindeln 14:00
musik Musikframträdande: ”Glada 20- talet”, Hörnefors bibliotek 14:00
musik Musikframträdande: Glada 20- talet, Hörneforsbiblioteket 14:00
föreläsning Kaos – Alexandra Pascalidou om den grekiska krisen, Grubbebiblioteket 15:00
utställning Guidad visning av utställningen ”Gud har 99 namn”, Ålidhemsbiblioteket 17:30
kurs Beskär träd och buskar, Studieförbundet Vuxenskolan 18:00
föreläsning Världsbokdagen: Låt det spira – en trädgård för själen, Q-ben, Trion, Frejavägen 17, Holmsund 18:30
musik En kväll med Karin Boye, Umeå stadsbibliotek, Ljusgården 18:30
föreläsning Kaos: ett grekiskt krislexikon, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
konst Staden bortom verkligheten, Studiefrämjandets kulturhus Klossen 19:00
föreläsning Bli piggare med rätt mat och motion, Täfteå byakyrka 19:00
24 torsdag utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
utställning ”Måbra-konst”,
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
utställning Marja Helander / Tystnad, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Vuxentid, Backens kyrka 12:00
konst Konstguide Campus, Ljusgården, Lärarutbildningshuset, Umeå universitet 12:10
bio Optimisterna, MB 13:00
dans Salsa!, Sveasalen, skolgatan 48. 18:00
föreläsning Författarbesök med Mats- Eric Nilsson, Stadsbiblioteket Fullmäktigesalen 18:30
allmänt Vänskapscafé, Böleängskyrkan 18:30
nöje Bingo, Strandenskolan Dorotea 19:00
nöje Bingo, Strandenskolan 19:00
nöje Bingo, Strandenskolan Dorotea 19:00
25 fredag utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
utställning ”Måbra-konst”,
utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
fotboll Team Sportia Cup, MSK Arena, Campus Arena
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
utställning Marja Helander / Tystnad, Bildmuseet 11:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian, nedre plan 11:45
dans Zumba(R) Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian (nedre plan) 11:45
föreläsning Forntid vid Umeåälvens mynning, Ersbodabiblioteket Ersboda Folkets Hus 12:00
barn/familj Fredagsmys, Ålidhemsbiblioteket 14:00
dans Swingkväll, Ordenshuset,Skolgatan 48, 903 27 Umeå 19:00
dans Fredagsdans, Folkets hus 20:00
26 lördag utställning ”Måbra-konst”,
utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
föreläsning ” Ett förhöjt kärleksfullt medvetande”,
föreläsning ” Ett förhöjt kärleksfullt medvetande”,
utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
fotboll Team Sportia Cup, MSK Arena, Campus Arena
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
barn/familj Bytardagen, Centrumhuset 09:00
övrig sport Nordic Military Training – Gratis prova på pass, Gammlia Idrottscentrum 10:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
barn/familj Lördagsmys på bibblan!, Vindelns bibliotek 11:00
dans Balettakademien intar glashuset, Glashuset 11:00
utställning Marja Helander / Tystnad, Bildmuseet 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
musik Blues Jam @ Droskan, Restaurang Droskan, Storgatan 60 14:00
allmänt Norrforsgårdens Pizza-afton, Norrforsgården 15:00
teater Musikal ”Anything Goes” med Robertsfors Musiksällskap, Sagateatern 15:00
musik Herrens lidande tjänare, Umeå stads kyrka 18:00
musik Così Fan Tutte, Miklagård, Folkets Hus 19:00
dans Lindy hop Live, Strömbäcks Folkhögskola 20:00
27 söndag fotboll Team Sportia Cup, MSK Arena, Campus Arena
utställning ”Måbra-konst”,
utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
föreläsning ” Ett förhöjt kärleksfullt medvetande”,
föreläsning ” Ett förhöjt kärleksfullt medvetande”,
dans Balettakademien intar Glashuset, Glashuset 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning Marja Helander / Tystnad, Bildmuseet 11:00
konst Visning av utställningen Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 14:00
kyrkligt Teologiska rummet – Folkkyrkans kropp, Umeå stads kyrka 15:00
dans Söndagsdans Umeå dansimperium., Industrivägen 12 19:00
v18 28 måndag nöje Kullenträffen, Kullen
utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
föreläsning ” Ett förhöjt kärleksfullt medvetande”,
föreläsning ” Ett förhöjt kärleksfullt medvetande”,
utställning ”Måbra-konst”,
dans Balettakademien intar Glashuset, Glashuset 11:00
friidrott Löparkväll med IFK Umeå och Göteborgsvarvet!, Friidrottshallen, Nolia 18:00
föreläsning Samma sak – fast eljest. Banktjänster på Internet, Nordmalings bibliotek 18:30
29 tisdag utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning ”Måbra-konst”,
utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
nöje DET ÄR DYRT ATT VARA FATTIG – Riksteatern, Majblomman, Rädda Barnen och Röda Korset,
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
nöje Det Är Dyrt Att Vara Fattig,
dans Balettakademien firar Dansens dag, Glashuset 11:00
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian, nedre plan 11:45
dans Zumba(R) Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian (nedre plan) 11:45
föreläsning Lärande lunch: Ger viktnedgång bättre minne? Hur påverkas hjärnan av det vi äter?, Frälsningsarmén 12:15
dans Zumba(R) Fitness och Toning, Midgårdsskolan (Sal D1028), Regementsområdet - Umeå 18:00
föreläsning Hänsyn till kulturmiljö, Bjurholms bibliotek 18:00
dans Gammaldans. Dansens dag, Ordenshuset Skolgatan 48 18:00
dans West Coast Swing kurs & träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:30
kyrkligt Bibelsamtal, Kapellet Bullmark 19:00
30 onsdag utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
utställning ”Måbra-konst”,
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
musik Renhornens vårkonsert med Samuel Ljungblahd, 14:00
övrigt Fira Valborg med palt!, Lajksjö FH 14:00
allmänt Fira Valborg i Hörnefors, 18:00
barn/familj Valborgsfirande med Sika Superstars, Träffpunkten Sikeå 18:30
övrigt Valborgsmässofirande Brattsbackagården, Brattsbackagården, Brattsbacka 19:30
allmänt Valborgsmässofirande, Omberget i Holmsund 19:30

maj 2014


1 torsdag utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
utställning ”Måbra-konst”,
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
dans Salsa!, Sveasalen, skolgatan 48. 18:00
2 fredag utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
utställning ”Måbra-konst”,
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian, nedre plan 11:45
dans Zumba(R) Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian (nedre plan) 11:45
barn/familj Fredagsmys – Hungrig som en varg!, Tegsbiblioteket, Bryggargatan 48 14:00
övrigt Hagmarns Konditori, MB 19:00
3 lördag utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
nöje NORRLÄNDSK PASSION – Länsteatrarna i Norr,
utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
utställning ”Måbra-konst”,
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
allmänt Loppisrace på Rödäng 3 maj, Rödäng 10:00
övrigt Grottröj #6, Studiefrämjandets kulturhus Klossen 10:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
utställning Master i fri konst 2014, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
konst Vernissage Master i fri konst 2014, Bildmuseet 14:00
teater Norrländsk passion, Noliahallen 15:00
4 söndag utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
utställning ”Måbra-konst”,
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
utställning Master i fri konst 2014, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
Visning av utställningen Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 14:00
dans Söndagsdans Umeå dansimperium., Industrivägen 12 19:00
v19 5 måndag utställning Vårvindar friska, Ersbodabiblioteket
utställning ”Måbra-konst”,
föreläsning Rubrik: Tuffa rosor, hitterosor och rosor för kök & badrum, Tegsbiblioteket, Bryggargatan 48 14:00
barn/familj Läseklubben Babbel, Tegsbiblioteket, Bryggargatan 48 15:30
friidrott Löparkväll med IFK Umeå och Göteborgsvarvet!, Friidrottshallen, Nolia 18:00
teater Norrländsk passion, Noliahallen 19:00
6 tisdag utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Konsthantverk från Robertsfors, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
barn/familj Sagostund på Tegsbiblioteket, Tegsbiblioteket 09:30
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
utställning Master i fri konst 2014, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
dans Zumba(R) Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian (nedre plan) 11:45
dans Zumba® Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian, nedre plan 11:45
konst VVisning av Konsthögskolans masterutställning, Bildmuseet 14:00
dans Zumba(R) Fitness och Toning, Midgårdsskolan (Sal D1028), Regementsområdet - Umeå 18:00
föreläsning Hur tänker vi egentligen?, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
dans West Coast Swing kurs & träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:30
teater Norrländsk passion, Noliahallen 19:00
föreläsning Ramar och kramar, Klockargården, Forsells väg 14, Sävar 19:00
7 onsdag utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Konsthantverk från Robertsfors, Ersbodabiblioteket
utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Master i fri konst 2014, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
utställning Guidad visning av utställningen ”Gud har 99 namn”, Ålidhemsbiblioteket 17:30
8 torsdag utställning Konsthantverk från Robertsfors, Ersbodabiblioteket
utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Master i fri konst 2014, Bildmuseet 11:00
utställning Samtida självporträtt, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Vuxentid, Backens kyrka 12:00
konst Vernissage Samtida självporträtt, Bildmuseet 14:00
dans Salsa!, Sveasalen, skolgatan 48. 18:00
9 fredag utställning Konsthantverk från Robertsfors, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
övrigt Konferens: Samtida självporträtt, Bildmuseet 09:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
utställning Samtida självporträtt, Bildmuseet 11:00
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
utställning Master i fri konst 2014, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian, nedre plan 11:45
dans Zumba(R) Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian (nedre plan) 11:45
konst Vernissage: Skugglandet, galleri alva, Norrlands universitetssjukhus 12:00
dans Fredagsdans, Forum, Vindeln 19:00
dans Balettakademiens avgångsklass Stockholm, Valhalla 19:00
10 lördag utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Konsthantverk från Robertsfors, Ersbodabiblioteket
konst Kurshelg i måleri, Örträsk Prästgård 09:00
dans Umeå Latino Weekend!, Workshops hålls på Bankgatan 10, Festen på lördag är på Studion, Folkets hus 10:00
kurs Foxtrot fortsättning 3, Leia företagshotell, Storgatan 43, 1 tr. 10:30
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
utställning Samtida självporträtt, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
utställning Master i fri konst 2014, Bildmuseet 11:00
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
föreläsning Att hacka verkligheten, Studiefrämjandets kulturhus Klossen 13:00
allmänt Vänskapscafé, Böleängskyrkan 18:00
övrigt Lajvlaboratoriet: Da Capo, Studiefrämjandets kulturhus Klossen 18:30
musik Askungen, Miklagård, Folkets Hus 19:00
11 söndag utställning Konsthantverk från Robertsfors, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
konst Kurshelg i måleri, Örträsk Prästgård 09:00
dans Umeå Latino Weekend!, Workshops hålls på Bankgatan 10, Festen på lördag är på Studion, Folkets hus 10:00
utställning Master i fri konst 2014, Bildmuseet 11:00
utställning Samtida självporträtt, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning 100 MIGRATORY, Västerbottens museum 11:00
utställning Leonor Fini / Pourquoi pas?, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
dans Balettakademiens föreställning I lova Europe, Idunteatern 12:00
konst Visning av Konsthögskolans masterutställning, Bildmuseet 14:00
dans Söndagsdans Umeå dansimperium., Industrivägen 12 19:00
v20 12 måndag utställning Konsthantverk från Robertsfors, Ersbodabiblioteket
barn/familj Sagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 11:30
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
friidrott Löparkväll med IFK Umeå och Göteborgsvarvet!, Friidrottshallen, Nolia 18:00
13 tisdag utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Konsthantverk från Robertsfors, Ersbodabiblioteket
föreläsning Föreläsning: En trädgård till tröst, Alva kultur, Norrlands universitetssjukhus 10:30
utställning Master i fri konst 2014, Bildmuseet 11:00
utställning Samtida självporträtt, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
dans Zumba(R) Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian (nedre plan) 11:45
dans Zumba® Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian, nedre plan 11:45
dans Zumba(R) Fitness och Toning, Midgårdsskolan (Sal D1028), Regementsområdet - Umeå 18:00
dans West Coast Swing kurs & träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:30
konst Visning av Konsthögskolans masterutställning, Bildmuseet 18:30
14 onsdag utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Konsthantverk från Robertsfors, Ersbodabiblioteket
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
utställning Samtida självporträtt, Bildmuseet 11:00
utställning Master i fri konst 2014, Bildmuseet 11:00
barn/familj Babysagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 13:30
övrigt Litterär vandring i pigan Ida Kristinas fotspår, Grubbebiblioteket 15:00
kurs Busig bugg, 2 onsdagar (nivå forts. 2-3), Leia företagshotell, Storgatan 43, 1 tr. 18:30
teater Forget me not, Idun, Folkets Hus 19:00
15 torsdag utställning Konsthantverk från Robertsfors, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Samtida självporträtt, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
utställning Master i fri konst 2014, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
dans Salsa!, Sveasalen, skolgatan 48. 18:00
musik A tribute to Sting, Sagateatern 19:00
16 fredag utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Konsthantverk från Robertsfors, Ersbodabiblioteket
utställning Samtida självporträtt, Bildmuseet 11:00
utställning Master i fri konst 2014, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian, nedre plan 11:45
dans Zumba(R) Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian (nedre plan) 11:45
föreläsning Offentlig upphandling, Studiefrämjandet, Ridvägen 5 14:00
17 lördag utställning Konsthantverk från Robertsfors, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Rum för färg och rytm, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
kurs Foxtrot fri och följsam, Leia företagshotell, Storgatan 43, 1 tr. 10:30
utställning Samtida självporträtt, Bildmuseet 11:00
utställning Master i fri konst 2014, Bildmuseet 11:00
utställning Per Enoksson / Skogen i mig, Bildmuseet 11:00
Shahzia Sikander / Parallax, Bildmuseet 11:00
dans Swingkväll, Ordenshuset,Skolgatan 48, 903 27 Umeå 19:00