Ny användare

Få tillgång till alla nyheter på vk.se genom att starta en prenumeration idag. Du som redan prenumererar på papperstidningen kan aktivera ditt kostnadsfria digitala konto, VK+.

Klicka här för mer information.

Logga in

 

Kalldrage

Allmänt
umeå
Tipsa en vän
När lördag 23 februari, 08:30 - 15:30
Var Bilbolaget Teg
Arrangör Umeå Veteranbilsällskap
Kontakt www.uvsumea.se
Kostnad

Veteranbilsrundan "Kalldrage" körs för 21,a gången Samling Bilbolaget Teg Kl 08:30 Start 09:30 Rundan går via Klabböle,Yttersjö,Hörnefors,Mullsjö,Ockelsjö och mål i Vännäs

Ladda ner till din kalender
v06 2 måndag konst Elisabeth Widmark – teckningar, Lilla Galleriet, Kungsgatan 34, Umeå
utställning Somalias skatter, Ersbodabiblioteket 10:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
kyrkligt Bibelstudium Filipperbrevet, Västerslättskyrkan Timotejvägen 2 13:00
kyrkligt Lättgympa till svängig musik, Västerslättskyrkan 13:00
övrig sport Cirkelgympa med Korpen, Mariebergsskolan 18:00
föreläsning Dyslexi och dina möjligheter, Grubbebiblioteket 18:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Hagaskolan 18:00
utställning Vernissage Umeå fotoklubb, Ålidhemsbiblioteket, Lärarstråket 1 18:00
föreläsning Skrivcafé – Beckomberga, Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13 18:30
teater Ursäkta, skulle ni kunna svälta lite tystare, vi försöker faktiskt skapa lite ekonomisk tillväxt här, MB, Sporthallen 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa, Tomtebogård 19:00
förening Umeå Stads Trädgårdssällskap kallar till årsmöte, Tegs församlingsgård, Jägarv. 16, Umeå 19:00
övrig sport Cirkelträning, Hammarhallen, Nordmaling 19:30
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
3 tisdag konst Elisabeth Widmark – teckningar, Lilla Galleriet, Kungsgatan 34, Umeå
barn/familj Sagostund, Tegsbiblioteket 09:30
utställning Somalias skatter, Ersbodabiblioteket 10:00
konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch: Hälsosam alkohol – faktum eller önsketänkande?, Frälsningsarmén i Umeå 12:15
kurs Delfinkraftens Qi gong, Leia Företagshotell, Storgatan 43, 1 tr 17:15
övrig sport Kursstart Kundaliniyoga, Måbrakällan, Kungsgatan 42 17:30
kurs Stick o handarbetscafe, Studieförbundet Vuxenskolan 18:00
dans West Coast Swing, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
kurs Vardagsvård för din pudel, Forslundagymnasiets hundhall, Forslunda 905 91 Umeå 18:15
föreläsning Det allra viktigaste – Suzanne Osten, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
föreläsning Släktforska med hjälp av DNA, Kyrkstugan Bjurholm 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
4 onsdag konst Elisabeth Widmark – teckningar, Lilla Galleriet, Kungsgatan 34, Umeå
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
förening Årsmöte, Kyrkstugan 12:00
föreläsning ”Liten duva släpper ofta stort lass” – Om ordspråk förr och idag, Grubbebiblioteket 15:00
dans Motionsdans till Bälg-Ollez, Oasen Nordmaling 18:00
övrig sport Funktionell Cirkelträning, Lilla Hagahallen, Utmarksvägen 18:00
föreläsning Vitsvit och sommarprat, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
kyrkligt En annan värld är möjlig. Tema: Hållbarhet, Tegs församlingsgård 18:30
förening Infokväll Umeå Bilkår, FOS-gården, Skördegatan 19, Skellefteå 19:00
teater Älskade Elvis med Panikteatern, Folkets Hus Essegården 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
allmänt Det politiska läget, Tavelsjö Bygdegård 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Lilla Hagahallen, Hagaskolan 19:00
föreläsning TM (Transcendental Meditation), Måbrakällan, Kungsg 42, Umeå 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
övrig sport STEPUP, Hammarhallen Nordmaling 20:00
5 torsdag kyrkligt Rofyllt – Meditation vägledning och samtal, Ålidhemskyrkan 09:30
konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kyrkligt Vuxentid – mötesplats med tema livskvalité, Backens kyrka 12:00
allmänt Chatta om spice, hälsa2020.se 12:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
kyrkligt Vänskapskafé, Böleängskyrkan 18:30
förening Infokväll Umeå Bilkår, Umeå Garnison 19:00
övrigt Poetry Slam kval 3, Pipes of Scotland 19:00
musik Brass & Slagverk, NorrlandsOperan, Konsertsalen 19:00
övrig sport Gympa med Leif, Hammarhallen 19:00
teater Jag vill inte dö jag vill bara inte leva, Black Box, Norrlandsoperan 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
musik Umeå JazzStudio, Studion Folkets hus 20:00
6 fredag konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Sagofredag, Holmsunds bibliotek 14:00
kyrkligt After Work, Grisbackakyrkan 17:30
kurs Workshop om Klimakteriet, Norrlands Kundaliniyogacenter, Storgatan 43, Umeå 18:00
musik Konsert med UmeDuo, Folkets hus, Tonsalen 19:00
övrig sport Basket Herrligan Umeå BSKT-Uppsala Basket, Udominate Arena 19:00
teater Jag vill inte dö jag vill bara inte leva, Black Box, Norrlandsoperan 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
dans Dans, Hotell Dorotea 21:00
dans Dans, Hotell Dorotea 21:00
dans Dans, Hotell Dorotea 21:00
dans Dans, Hotell Dorotea 21:00
dans Dans, Hotell Dorotea 21:00
7 lördag kyrkligt After Work-frukost, Carlskyrkan, Kvartsvägen 1 09:00
konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys på bibblan!, Vindelns bibliotek 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Umeå kommun - Kulturcentrum för barn och unga 12:00
allmänt Kulturresa till invigningen av årets Umeåregionen läser, Kulturresa med buss - påstigning EFH eller Norrlandsoperan 12:30
allmänt BERÄTTARKAFÉ NORRSKEN, Kafé Station, Östra Rådhusgatan 2 14:00
föreläsning Umeåregioinen läser, Folket Hus 14:00
allmänt Invigning av Umeåregionen läser Katitzi, Bjurholms Folkets Hus 14:00
kurs Workshop om Klimakteriet, Norrlands Kundaliniyogacenter, Storgatan 43, Umeå 18:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
dans LUCY-Arkeolog 8, NorrlandsOperan, Black Box 19:00
8 söndag barn/familj Lek & bus – barngympa, Hammarhallen 10:00
kyrkligt Familjegudstjänst, Västerslättskyrkan Timotejvägen 2 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
konst Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
barn/familj Umeå makalösa föräldrar!, Församlingsgården, Östra esplanaden 9 13:00
övrigt Musik-cafe, Norrforsgården 14:00
barn/familj Sagodans till vildingarnas land, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 14:00
föreläsning Bröderna Campana – Förändrar världen, Bildmuseet 14:00
konst Konstutställning i 3D, Biosalongen 15:00
övrig sport Kursstart Kundaliniyoga, Måbrakällan 17:30
musik Maria-himlaljus i nattens mörker, Backens kyrka 18:00
kyrkligt Bibelstudium Daniels bok, Västerslättskyrkan Timotejvägen 2 18:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
teater Älskade Elvis, MB, Aspen 19:00
show Kodjo Akolor – Brott mot jantelagen, Sagateatern 19:00
v07 9 måndag övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kyrkligt Lättgympa till svängig musik, Västerslättskyrkan Timotejvägen 2 13:00
barn/familj Läseklubben Babbel, Tegsbiblioteket 15:00
barn/familj Läseklubben Babbel, Tegsbiblioteket 15:00
kurs Samiskt sömnascafé., Studieförbundet Vuxenskolan 17:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Hagaskolan 18:00
övrig sport Cirkelgympa med Korpen, Mariebergsskolan 18:00
föreläsning Skrivcafé – Den blinda mannens trädgård, Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13 18:30
föreläsning VardagsLycka – ett förhållningssätt till livet, Sensus - Västra Kyrkogatan 1 18:30
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa, Tomtebogård 19:00
övrig sport Cirkelträning, Hammarhallen, Nordmaling 19:30
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
10 tisdag utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Författarbesök: Anita Salomonsson, Alva kultur, Norrlands universitetssjukhus 12:00
föreläsning Lärande lunch: Kameran ger tidig Parkinsondiagnos, Frälsningsarmén, snett emot Sagatetaern 12:15
kyrkligt Handens arbete, Öppen verkstad – en skapande grupp för vuxna, Ålidhemskyrkan 12:30
dans West Coast Swing, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
kurs Vardagsvård för din pudel, Forslundagymnasiets hundhall, Forslunda 905 91 Umeå 18:15
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
11 onsdag allmänt Försäljning av Garner, Restaurang Pärlan Örträsk 10:00
förening Årsmöte, Kyrkstugan 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kyrkligt Handarbetscafé, Västerslättskyrkan Timotejvägen 2 13:00
föreläsning Grisbackabladet minns och berättar, Grubbebiblioteket 15:00
övrig sport Funktionell Cirkelträning, Lilla Hagahallen, Utmarksvägen 18:00
föreläsning Partiledaren som klev in i kylan, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
musik Allsång i Kärlekens tecken, Ersboda kyrka 18:30
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Lilla Hagahallen, Hagaskolan 19:00
musik Billy Elliot, Ersboda Folkets Hus 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
övrig sport STEPUP, Hammarhallen Nordmaling 20:00
12 torsdag allmänt Försäljning av Garner, Studieförbundet Vuxenskolan 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
teater En svensk pärla – Siw Malmqvist i ord och ton med Teater Bartolinis, Folkets Hus Nöjesgården 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kyrkligt Lunchträff med program, Västerslättskyrkan Timotejvägen 2 13:00
föreläsning Sara Lidmans dagböcker -Annelie Bränström-Öhman berättar, Holmsunds bibliotek 15:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
övrigt Filmvisning del 1, Torget, Renforsskolan Vindeln 18:30
föreläsning Kitty Crowther, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
övrig sport Gympa med Leif, Hammarhallen 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
musik Fridens pensionat, Hedlundakyrkan, Skolgatan 2 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
musik Umeå JazzStudio, Studion Folkets hus 20:00
13 fredag kurs Trådslöjd /Trådtjack, Kungsgatan 42
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Fredagsmys, Tegsbiblioteket 14:00
barn/familj Sagofredag, Holmsunds bibliotek 14:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrigt Och natten viskade AnnaBel Lee, Sagateatern - Umeå stad 19:00
dans Swingkväll, Ordenshuset, Skolgatan 48, 90327 Umeå 19:00
dans Chilla på Balettakademien, Balettakademien Rosa huset 19:00
dans Motionsdans, Folketshus Storuman 20:00
14 lördag kyrkligt Retreatdag för hela människan, Västerslättskyrkan Timotejvägen 2 08:30
dans Umeå Latino Weekend, Prana friskvård, Bankgatan 10 10:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
kyrkligt Ska vi gifta oss?, Tegs kyrka 14:00
övrigt Iolanta / Kapten Blåskägg, Miklagård, Umeå Folkets Hus 18:30
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
show Under Ytan – Mårten Andersson, Sagateatern 19:30
dans Salsafest!, Studion, Folkets Hus 22:00
15 söndag dans Umeå Latino Weekend, Prana friskvård, Bankgatan 10 10:00
kyrkligt Temagudstjänst ”Kärlekens väg”, Västerslättskyrkan Timotejvägen 2 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
barn/familj Ika, skrot och blås, NorrlandsOperan, Black Box 14:00
dans cerenad, Festplatsen Vännäsby 18:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
v08 16 måndag övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
kyrkligt Lättgympa till svängig musik, Västerslättskyrkan Timotejvägen 2 13:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Hagaskolan 18:00
övrig sport Cirkelgympa med Korpen, Mariebergsskolan 18:00
förening Årsmöte, Folketshus fd Rundviksgården 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa, Tomtebogård 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Cirkelträning, Hammarhallen, Nordmaling 19:30
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
17 tisdag utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
allmänt Fettisdags-lunch, Norrforsgården 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch: Skräddarsydd strålbehandling vid prostatacancer, Frälsningsarmén, snett emot Sagateatern 12:15
dans West Coast Swing, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
kurs Vardagsvård för din pudel, Forslundagymnasiets hundhall, Forslunda 905 91 Umeå 18:15
kyrkligt Kulturkafé, Ålidhemskyrkan 18:30
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
teater Var är mitt hem, Sagateatern - Umeå stad 19:00
musik Musicafè Umeå Dragspelsklubb, Folkets Hus, Rundvik 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
18 onsdag kyrkligt Veckomässa, Västerslättskyrkan Timotejvägen 2 08:30
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kyrkligt Bibelstudium Filipperbrevet, Västerslättskyrkan Timotejvägen 2 13:00
Utflykt till STORA FJÄDERÄGG, Lycksele bibliotek 18:00
övrig sport Funktionell Cirkelträning, Lilla Hagahallen, Utmarksvägen 18:00
Utflykt till STORA FJÄDERÄGG, Lycksele bibliotek 18:00
föreläsning Kontinuerligt skriftspråkligt lärande i förskola och förskoleklass, Dragonskolans aula, Dragongatan 1, Umeå 18:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
föreläsning TM (Transcendental Meditation), Måbrakällan, Kungsg 42, Umeå 19:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Lilla Hagahallen, Hagaskolan 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
övrig sport STEPUP, Hammarhallen Nordmaling 20:00
19 torsdag utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Vetenskapslunch, Kafé Station, Ö:a Rådhusgatan 2 12:15
barn/familj Bokklubb!, Holmsunds bibliotek 15:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
övrigt Filmvisning del 2, Torget, Renforsskolan Vindeln 18:30
teater Till häst genom Västerbotten, Sagateatern - Umeå stad 19:00
övrig sport Gympa med Leif, Hammarhallen 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
musik Umeå JazzStudio, Studion Folkets hus 20:00
20 fredag utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Mitt liv som finsk kaale-rom., Ersboda Folkets Hus 13:00
föreläsning Mitt liv som finsk kaale-rom, Ersoda Folkets Hus 13:00
barn/familj Sagofredag, Holmsunds bibliotek 14:00
dans Nordic Swing Dance Festival – West Coast Swing, Scandic Plaza Umeå 17:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
21 lördag förening Hundutställning, Inofficiell, Vindelns Ridhus, Västomån 365 Vindeln
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys på bibblan!, Vindelns bibliotek 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
dans Nordic Swing Dance Festival – West Coast Swing, Scandic Plaza Umeå 17:00
dans Hold, NorrlandsOperan, Black Box 18:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
dans Lindy hop Live, Ordenshuset, Skolgatan 48, Umeå 20:00
22 söndag övrig sport KYRKMARSCHEN, Brattsbackagården 11:00
kyrkligt Björn Skifsmässa ”Håll mitt hjärta”, Böleängskyrkan 11:00
kyrkligt Högmässa, Västerslättskyrkan Timotejvägen 2 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
barn/familj Hjälp, lådan är tom!, Holmsunds bibliotek 13:00
konst Vernissage: The Spaces Between, Bildmuseet 14:00
musik Kärlekssånger med Ulrika Bodén Band, Mariakyrkan 15:00
kurs Designa egna armband, Stenhuggaregatan 4, Holmsund 15:00
dans Nordic Swing Dance Festival – West Coast Swing, Scandic Plaza Umeå 17:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
v09 23 måndag kyrkligt Lättgympa till svängig musik, Västerslättskyrkan Timotejvägen 2
teater Lyckligare nu eller kan man ha roligt utan sprit?, Studion, Umeå Folkets hus 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Läseklubben Babbel, Tegsbiblioteket 15:00
förening Blattnicksele Intresseförening Årsmöte, Föreningshuset BIFFEN 18:00
övrig sport Cirkelgympa med Korpen, Mariebergsskolan 18:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Hagaskolan 18:00
teater Natten den 28 februari, Ersboda Folkets Hus 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa, Tomtebogård 19:00
övrig sport Cirkelträning, Hammarhallen, Nordmaling 19:30
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
24 tisdag föreläsning Lärande lunch: Experimentell behandling mot malignt melanom, Frälsningsarmén, snett emot Sagateatern
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Bokrea i Bildmuseets shop, Bildmuseet 11:00
teater Lyckligare nu eller kan man ha roligt utan sprit?, Studion, Umeå Folkets Hus 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans West Coast Swing, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrigt Anita Salomonssson besöker oss, Åsele bibliotek 18:00
allmänt Minnen och erfareheter från arbete i NORDISKA RÅDET, Biblioteket i Lycksele 18:30
föreläsning Föreläsning: Kubansk samtidskonst, Bildmuseet 18:30
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
musik The Goodbye Girls, Musikskolans konsertsal 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
25 onsdag utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
övrigt Bokrea i Bildmuseets shop, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kurs Gör din egen bilderbok för barn., Lycksele Bibliotek 18:00
övrig sport Funktionell Cirkelträning, Lilla Hagahallen, Utmarksvägen 18:00
teater Dags för besiktning – föreställning, Västerbottens museum 19:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Lilla Hagahallen, Hagaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
övrig sport STEPUP, Hammarhallen Nordmaling 20:00
26 torsdag övrigt Bokrea i Bildmuseets shop, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kyrkligt Lunchträff med program, Västerslättskyrkan Timotejvägen 2 13:00
föreläsning ”Stå i bredd”, Grubbebiblioteket 15:00
barn/familj Bokklubb!, Holmsunds bibliotek 15:00
musik Figaros Bröllop, NorrlandsOperan, Teatern 18:00
dans Salsa socialdans med prova-på, Sveasalen, ordenshuset 18:00
övrig sport Gympa med Leif, Hammarhallen 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
musik Umeå JazzStudio, Studion Folkets hus 20:00
27 fredag kurs Kurs Regressionsterapeut, Leia företagshotell, Storgatan 43 1tr
övrigt Bokrea i Bildmuseets shop, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
förening Umehistorier, upplevelser och minnen, Ersboda Folkets Hus 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Sagofredag, Holmsunds bibliotek 14:00
dans Swingkväll med Slow Dance Session, Ordenshuset, Skolgatan 48, Umeå 19:00
musik The Goodbye Girls, Stenmans Konditori 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
28 lördag kurs Kurs Regressionsterapeut, Leia företagshotell, Storgatan 43 1tr
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
övrigt Bokrea i Bildmuseets shop, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Musik frpn NORDEN, Gamla folkskolan " Templet" Musiksalen 13:00
musik Figaros Bröllop, NorrlandsOperan, Teatern 18:30
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00

mars 2015


1 söndag kurs Kurs Regressionsterapeut, Leia företagshotell, Storgatan 43 1tr
övrigt Bokrea i Bildmuseets shop, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
v10 2 måndag barn/familj Simskola, Vallabadet 08:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
övrig sport Cirkelgympa med Korpen, Mariebergsskolan 18:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Hagaskolan 18:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa, Tomtebogård 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Cirkelträning, Hammarhallen, Nordmaling 19:30
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45