Ny användare

Få tillgång till alla nyheter på vk.se genom att starta en prenumeration idag. Du som redan prenumererar på papperstidningen kan aktivera ditt kostnadsfria digitala konto, VK+.

Klicka här för mer information.

Logga in

 

Kalldrage

Allmänt
umeå
Tipsa en vän
När lördag 23 februari, 08:30 - 15:30
Var Bilbolaget Teg
Arrangör Umeå Veteranbilsällskap
Kontakt www.uvsumea.se
Kostnad

Veteranbilsrundan "Kalldrage" körs för 21,a gången Samling Bilbolaget Teg Kl 08:30 Start 09:30 Rundan går via Klabböle,Yttersjö,Hörnefors,Mullsjö,Ockelsjö och mål i Vännäs

Ladda ner till din kalender
v36 2 tisdag utställning Stickat, virkat och pärlat,
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Åns Åtta Årstider, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Stickat, virkat och pärlat, Ersbodabiblioteket
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
barn/familj Sagostund på Tegsbiblioteket, Tegsbiblioteket, Bryggargatan 48 09:30
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Liselotte Wajstedt / The Lost One, Bildmuseet 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kurs Delfinkraftens Qi Gong, prova på, tisdag 2/9, Leia Företagshotell, Storgatan 43 12:15
sport Kom i gång gympa, Hagaskolan, lilla hagahallen 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans Linedance – Prova på, Medborgarhuset 19:00
musik Genrep Sång för mångfald, Umeå stadskyrka 19:00
musik Genrep Sång för mångfald, Umeå stadskyrka 19:00
nöje BRÖT, Trillen 19:30
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
övrig sport prova på gympa, 20:00
3 onsdag utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Stickat, virkat och pärlat,
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Liselotte Wajstedt / The Lost One, Bildmuseet 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Föreläsning om XXX-STYGN med Katarina Evans, Alva kultur, Norrlands universitetssjukhus 12:00
övrig sport Bollywood och zumbaerobic, bankgatan 10 fd träningsverkstan 16:30
övrig sport Nybörjarintag Taekwondo, Riksvägen 2 17:30
dans Motionsdans, Oasen, Nordmaling 18:00
övrig sport Prova-på-yoga, Yogasällskapet, Fysikgränd 23 18:00
utställning Vernissage: Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket 18:00
föreläsning Brutal social demaskering, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
allmänt Samtalskväll om Umeå kommuns lagliga graffitivägg, Hamnmagasinet 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
allmänt TM (Transcendental Meditation), Måbrakällan, Kungsg 42, Umeå 19:00
musik Dr Feelgood, Burmans Musik 20:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
musik POPTERROR, SISTA BRYTET samt VÄSTERBRON på Klubb Lennart, Scharinska 21:00
4 torsdag konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
dans Student – Balettakademien, Universum Campus 10:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Liselotte Wajstedt / The Lost One, Bildmuseet 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Musikframträdande med egna låtar om livsval, naturen, utveckling & kärlekens kraft, Leia Företagshotell, Storgatan 43 12:15
utställning Bildutställning, Rundviks Gamla skolans bespingslokal 14:00
dans FUB Umeå anordnar danskurs med Jamo Jamo, Hamnmagasinet 15:30
utställning Succéutställningen, Klas Engmanmuséet 17:00
övrig sport Prova-på-yoga, Yogasällskapet, Fysikgränd 23 18:00
föreläsning Bangladesh i förändringens tid, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
musik Nordmaling Baroque & beyond, Nordmalings kyrka 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
övrig sport ZumbaFitness med Core, Gammlia D-hallen 20:00
övrig sport Prova på gympa, Bråvalla gamla hallen Hörnefors 20:00
5 fredag konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian, nedre plan 11:45
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
allmänt Hälso- och sjuvårdspolitik, Skutan Rundvik 13:00
utställning Succéutställningen, Klas Engmanmuséet 17:00
musik Nordmaling Baroque & beyond, Nordmalings kyrka 19:00
6 lördag allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
dans Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 10:00
dans Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 10:00
hästsport Hästevent Vilhelmina, Vilhelmina Ridklubb 10:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
musik Sång för mångfald, Rådhustorget, Umeå 11:00
barn/familj Öppet hus på Röbäcks 4H-gård, Svidjevägen 37, 904 40 Umeå 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
utställning Liselotte Wajstedt / The Lost One, Bildmuseet 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys på bibblan!, Vindelns bibliotek 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Lördagsklubben håller öppet hus/Lauantaikerhon avointen ovien päivä, Olle Fiskares Väg 14 13:00
musik Nordmaling Baroque & beyond, Olofsfors bruk/Nordmalings kyrka 13:00
utställning Succéutställningen, Klas Engmanmuséet 17:00
nöje Musikcafe med NOBLESZ, NORRFORSGÅRDEN ;NORRFORS 18:00
musik Musikcafe med Noblez, Norrforsgården 18:00
musik MILITÄRMUSIK KONSERT, Noliahallen 19:00
7 söndag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
allmänt Äventyr längs älvdalarna, Lögdeälven 10:00
dans Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 10:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
allmänt Svampens dag, naturum Hemavan 11:00
konst Måla akvarell ute, Ateljé Stolen i Brännland 11:00
övrigt Umeå Retromarknad 2014, Dragonskolan, Entré Väst 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
Bya-Loppis, Grannäs 11:00
utställning Liselotte Wajstedt / The Lost One, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
barn/familj MARMELAD, Q-ben, Holmsund, Frejavägen 17 13:00
kurs SVAMPUTFLYKT, Stora grinden, ingång Gumboda Hed 13:00
utställning Vernissage / Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 14:00
konst Vernissage: Fellesskapsprosjektet å Fortette Byen, Bildmuseet 14:00
dans Grundkurs i linedance, Festsalen, medborgarhuset Vännäs 14:30
musik Nordmaling Baroque & beyond, Oasen 16:00
övrig sport Prova-på-yoga, Yogasällskapet, Fysikgränd 23 18:00
dans mickes, Festplatsen Vännäsby 18:00
v37 8 måndag utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Zumba® i Norrmjöle, Norrmjöle Bygdegårds 16:30
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport Prova-på-yoga, Yogasällskapet, Fysikgränd 23 18:00
friidrott Löparkväll med IFK Umeå och Göteborgsvarvet!, Friidrottshallen, Nolia 18:00
övrig sport Gympa med gummiband, Fridhemsgymnasiet, lilla hallen 19:00
övrig sport Gympa med gummiband, Fridhemsgymnasiet, lilla hallen 19:00
övrigt Skrivcafé, Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13 19:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport Nybörjarintag Karate, Udominate Arena (Gammliahallen) 20:00
dans Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
9 tisdag allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kurs Bokcirkel, Vindelns bibliotek 14:00
kurs Delfinkraftens Qi Gong start 9/9, Leia Företagshotell, Storgatan 43 17:30
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
kurs Busig bugg (nivå bugg 3) 3 tisdagar, Leia Företagshotell, Storgatan 43, 1 tr 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
sport AIKIDO Nybörjarstart, Nydalahöjd/Mariehem 20:30
10 onsdag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
förening Månadsträff, Kyrkstugan 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Nybörjarintag Taekwondo, Riksvägen 2 17:30
utställning Bildutställning, Rundviks Gamla skolans bespisningslokal 18:00
övrig sport Prova-på-yoga, Yogasällskapet, Fysikgränd 23 18:00
föreläsning Pigan i verkligheten, Nordmalings bibliotek 18:30
föreläsning Feminister om jämställdhet, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
övrig sport Nybörjarintag Karate, Udominate Arena (Gammliahallen) 20:00
11 torsdag utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
allmänt Meditation, Backens kyrka 09:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Prova-på-yoga, Yogasällskapet, Fysikgränd 23 18:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
musik Det glada 20-talet, Q-ben, Frejavägen 17, Holmsund 18:30
kyrkligt Vänskapskafé, Böleängkyrkan 18:30
kurs Bugg 1 (nybörjare) 7 torsdagar, Musik -och danshuset. Gräddvägen 15 18:30
föreläsning Hundsörjarsoffan & Igelkottsåret, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
nöje Bingo, Strandenskolan Dorotea 19:00
nöje Bingo, Strandenskolan Dorotea 19:00
nöje Bingo, Strandenskolan Dorotea 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
övrig sport ZumbaFitness med Core, Gammlia D-hallen 20:00
kurs Bugg 3 (fortsättning 2) 7 torsdagar, Musik -och danshuset. Gräddvägen 15 20:00
12 fredag utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian, nedre plan 11:45
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
13 lördag allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
kurs Spinnkurs, Balfors Gård, Bjurholm 09:00
barn/familj Bytardagen, Centrumhuset 09:00
konst Konstnärssamtal och föreläsningar, Bildmuseet 10:00
nöje Pilgatans Kulturmarknad, Pilgatan med omgivning 11:00
övrigt Pilgatans kulturmarknad, Pilgatan 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Gospelkonsert, Hedlundakyrkan, Skolgatan 2 18:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH 19:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 19:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 19:00
14 söndag konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
kurs Spinnkurs, Balfors Gård, Bjurholm 09:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
musik Aftonmusik, Obbola kyrka 18:00
övrig sport Prova-på-yoga, Yogasällskapet, Fysikgränd 23 18:00
v38 15 måndag musik Musikkurser hos Studiefrämjandet i ny tappning!, Musikhuset Stallet & Kulturhuset Klossen
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
barn/familj Sagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
dans Zumba® i Norrmjöle, Norrmjöle Bygdegårds 16:30
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
friidrott Löparkväll med IFK Umeå och Göteborgsvarvet!, Friidrottshallen, Nolia 18:00
övrigt Skrivcafé, Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13 18:30
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport Nybörjarintag Karate, Udominate Arena (Gammliahallen) 20:00
16 tisdag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
allmänt Invigning av visningsområde – aktivt skogsbruk för ett uthålligt samhälle, Visningsområdet vid Nydala 09:20
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
konst Film / Ai Weiwei: Never Sorry, Bildmuseet 18:30
musik Frida Selander + Jazz = Sant, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
17 onsdag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Pigan i verkligheten, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
övrig sport Nybörjarintag Taekwondo, Riksvägen 2 17:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
övrig sport Nybörjarintag Karate, Udominate Arena (Gammliahallen) 20:00
18 torsdag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Utbränd eller full av livskraft?, Leia Företagshotell, Storgatan 43 12:15
kurs Prova på kväll Alpha kurs, Hedlundakyrkan Umeå 18:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
19 fredag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian, nedre plan 11:45
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
20 lördag utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
förening Bilkårens Riksstämma, Aula Nordica
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
allmänt Med fokus på dig, Leia Företagshotell, Storgatan 43 1 tr 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys på bibblan!, Vindelns bibliotek 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans West Coast Swing Social med Provapå, Gräddvägen 15, Ersboda 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
21 söndag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
förening Bilkårens Riksstämma, Aula Nordica
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
konst Konstnärspresentationer / Survival Kit, Bildmuseet 13:00
musik Musik i lövfällningen, Holmsunds kyrka 18:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v39 22 måndag allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Zumba® i Norrmjöle, Norrmjöle Bygdegårds 16:30
allmänt Språk- intressant, viktigt och roligt, Ersbodabiblioteket och Ersboda Folkets Hus 17:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
friidrott Löparkväll med IFK Umeå och Göteborgsvarvet!, Friidrottshallen, Nolia 18:00
övrigt Skrivcafé, Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13 18:30
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport Nybörjarintag Karate, Udominate Arena (Gammliahallen) 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
23 tisdag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
föreläsning Berättandets sanning – Lars Widding som författare, Vindelns bibliotek, Torget Renforsskolan 18:30
föreläsning Om HBTQ-aktivism, Bildmuseet 18:30
föreläsning Berättandets sanning – Lars Widding som författare, Vindelns bibliotek 18:30
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
24 onsdag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Wendela Hebbe – inlevelsejournalistikens moder, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
övrig sport Nybörjarintag Taekwondo, Riksvägen 2 17:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
övrig sport Nybörjarintag Karate, Udominate Arena (Gammliahallen) 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
25 torsdag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
föreläsning Frukostworkshop om stresshantering, Leias föreläsningssal Storgatan 43 1 tr 07:30
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
26 fredag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
musik POPUP,
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
dans Chilla på Balettakademien, Balettakademien Rosa Huset
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Umeå Dansskola - Sagagallerian, nedre plan 11:45
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
teater Min längtan är en apelsin, Ögonblicksteatern 19:00
dans Fredagsdans, Forum, Vindeln 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
27 lördag utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
kurs Fri och följsam foxtrot (nivå foxtrot 3) Lördag, Leia Företagshotell 10:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
28 söndag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
kurs Bugg 4 (fortsättning 3) Söndag, Leia Företagshotell Storgatan 43 10:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
teater Min längtan är en apelsin, Ögonblicksteatern 14:00
konst Kinakännare i utställningen Right is Wrong, Bildmuseet 14:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v40 29 måndag allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
dans Zumba® i Norrmjöle, Norrmjöle Bygdegårds 16:30
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
föreläsning Vernissage och Föredrag i anslutning till utställningen Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 18:00
friidrott Löparkväll med IFK Umeå och Göteborgsvarvet!, Friidrottshallen, Nolia 18:00
övrigt Skrivcafé, Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13 18:30
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport Nybörjarintag Karate, Udominate Arena (Gammliahallen) 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
30 tisdag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
föreläsning Frukostworkshop om stresshantering, Leias föreläsningssal Storgatan 43 1 tr 07:30
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
musik Septembersånger, Hedlundakyrkan, Skolgatan 2 13:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
konst Boklansering: Leonor Fini / Pourquoi pas, Bildmuseet 18:30
kurs Bugg 1 (nybörjare) 3 tisdagar -Intensivkurs, Leia Företagshotell, Storgatan 43 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00

oktober 2014


1 onsdag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Välkomna på babysagostund, Nordmalings bibliotek 12:30
föreläsning Stig Lindberg: formgivaren och människan, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
övrig sport Nybörjarintag Taekwondo, Riksvägen 2 17:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
2 torsdag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Cafédrömmar, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
utställning Från Hokusai till Manga, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
konst Samtidskonstdagarna 2014, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Läseklubben Zebra – för dig i åk 3-4, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 15:00
allmänt Läsecirkel: Inte bara pigor, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
föreläsning Umeåregionen mellan två världskrig, Holmsunds bibliotek 18:30
föreläsning Att skriva en text – hur svårt kan det va’? Om skrivprocesser, skrivsvårigheter & skrivundervisning, Lokal meddelas senare 18:30
föreläsning Att skriva en text – hur svårt kan det va’? Om skrivprocesser, skrivsvårigheter & skrivundervisning, Lokal meddelas senare 18:30
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00