Ny användare

Få tillgång till alla nyheter på vk.se genom att starta en prenumeration idag. Du som redan prenumererar på papperstidningen kan aktivera ditt kostnadsfria digitala konto, VK+.

Klicka här för mer information.

Logga in

 

DansYogaGympa

Övrig sport
umeå
Tipsa en vän
När onsdag 9 januari, 19:00 - 20:00 , varje ons till onsdag 24 april.
Var Hedlundaskolans gymnastikhall
Arrangör Korpen Umeå
Kontakt www.korpenumea.se
Kostnad 590:-/termin

Genom flödande rörelser skapade med inspiration från bland annat yoga förbättras styrka, kondition, smidighet, koordination och balans. Rörelserna är skonsamma för kroppen, löser upp spänningar, och frigör energi och glädje.

Ladda ner till din kalender
v43 25 lördag utställning Rum i ditt hjärta, Besökshörnan i Universitetsbiblioteket
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
föreläsning Kvinnofrukost, Bjurholm EFS 09:00
föreläsning Temafrukost, Carlskyrkan, Kvartsvägen 1 09:00
föreläsning Kvinnofrukost, Bjurholms EFS 09:00
utställning DIFO = DM i foto, Frälsningsarmens lokaler, Kungsgatan 47 B (gågatan) 09:30
kurs Utforska Ditt inre, Kungsgatan 42, 2 tr, Umeå 09:30
kurs Bugg 2 (fortsättning 1), Leia Företagshotell, Storgatan 43 10:00
dans West Coast Swing – Nybörjarkurs, Gräddvägen 15, Ersboda 10:00
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
barn/familj Loppis Holmsund, Vändpunkten secondhand 10:00
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
teater Bröderna Marx, Sagateatern 13:00
föreläsning Människan & Missbruk, Ålidhemskyrkan, studentvägen 2 13:00
dans Lär dig dansa Argentinsk Tango!, Ordenshuset, Skolg. 48/Sveav.7 14:00
övrigt Pizza-afton, Norrforsgården 15:00
musik Tänk om! Jazzmässa av Ann-Charlotte & Kjell Janunger, Umeå stads kyrka 18:00
musik Bachkonsert, Hedlundakyrkan, Skolgatan 2 18:00
föreläsning TM (Transcendental Meditation), Måbrakällan, Kungsg 42, Umeå 19:00
dans West Coast Swing Social med Provapå, Gräddvägen 15, Ersboda (Musik & Danshuset) 19:00
konst ”NÅN MÅSTE DÖ” 24/10 19.00 25/10 15.00 & 19.00, Studiefrämjandets Kulturhus Klossen 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
26 söndag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Rum i ditt hjärta, Besökshörnan i Universitetsbiblioteket
kurs Utforska Ditt inre, Kungsgatan 42, 2 tr, Umeå 09:30
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
allmänt UIK FF Bakluckeloppis, T3 Arena, Grusplanen 10:00
kurs Bugg 3 (fd fortsättning 2), helgen 25-26/10, Leia Företagshotell, Storgatan 43 10:00
dans West Coast Swing – Nybörjarkurs, Gräddvägen 15, Ersboda 10:00
barn/familj VIFFS Lekland, FC Vindeln, Kläppavägen 8 10:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
musik REPRIS – Metropolitan – Figaros bröllop, Miklagård, Umeå Folkets Hus 15:00
kyrkligt Andlighet och solidaritet, Ålidhems kyrkan 18:00
dans finezze, Festplatsen Vännäsby 18:00
musik Sacred Concert av Duke Ellington, Umeå stads kyrka 18:00
musik Konsert. Pianomusik i romantikens tecken, Tavelsjö kyrka 19:00
föreläsning TM (Transcendental Meditation), Måbrakällan, Kungsg 42, Umeå 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v44 27 måndag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien Rosa Huset
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien 10:00
övrig sport GRATIS Bangolf, Hedlundadungen 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
teater Vad har en man att säga?, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
barn/familj Sagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Höstlovs aktivitet för dig 12-17 år, Umeå Dansimperium 12:00
dans Miniläger med High School Musical Tema, Sagagallerian entré nord. Götgatan 1-3, 1tr ned, 903 27 Umeå 13:00
dans Miniläger med High School Musical Tema, Sagagallerian entré nord. Götgatan 1-3, 1tr ned, 903 27 Umeå 13:00
musik Björn Afzelius-sånger till den JAG kunde va, Aktrisen Umedalen 13:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
dans Balettakademien drop in, Balettakademien Rosa Huset 17:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
övrigt Skrivcafé, Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13 18:30
föreläsning TM (Transcendental Meditation), Måbrakällan, Kungsg 42, Umeå 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
28 tisdag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien Rosa Huset
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
barn/familj Höstlovspyssel: gör din egen filtis, Vännäsby bibliotek 10:00
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien 10:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrig sport GRATIS Bangolf, Hedlundadungen 11:00
barn/familj Pyssla på bibblan, Nordmalings bibliotek 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
teater Vad har en man att säga?, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
dans Höstlovs aktivitet för dig 12-17 år, Umeå Dansimperium 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
barn/familj Höstlovet – Hus-verkstad med Punkslöjd, Holmsunds bibliotek 13:00
dans Miniläger med High School Musical Tema, Sagagallerian entré nord. Götgatan 1-3, 1tr ned, 903 27 Umeå 13:00
dans Miniläger med High School Musical Tema, Sagagallerian entré nord. Götgatan 1-3, 1tr ned, 903 27 Umeå 13:00
föreläsning Vem behöver läsa idag och varför?, Ersboda Folkets Hus, Byttgränd 13 18:00
kurs Stick o handarbetscafé, Studieförbundet Vuxenskolan Nybruksgatan 1 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
föreläsning Handskriftstolkning – paleografi, Folkets Hus, Umeå 18:00
föreläsning Vem behöver läsa idag och varför?, Ersboda Folkets Hus, Byttgränd 13 18:00
förening Hantverkscafé, Ordenshuset, Skolg. 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
föreläsning Läsvärt, Hörvärt, Sevärt, Bjurholms bibliotek 18:30
föreläsning Sigridiana – Carl-Göran Ekerwald, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
föreläsning TM (Transcendental Meditation), Måbrakällan, Kungsg 42, Umeå 19:00
teater Västerbotten – ordsatt – tonsatt – framkallat, Forum, Storvägen 40 Vindeln 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
29 onsdag utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien Rosa Huset
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
barn/familj Lovprogram: Anonym But Creative, Ålidhemsbiblioteket 10:00
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien 10:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrig sport GRATIS Bangolf, Hedlundadungen 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
teater Vad har en man att säga?, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Miniläger med High School Musical Tema, Sagagallerian entré nord. Götgatan 1-3, 1tr ned, 903 27 Umeå 13:00
barn/familj Warhammer i Nordmaling, Nordmalings bibliotek 13:00
dans Miniläger med High School Musical Tema, Sagagallerian entré nord. Götgatan 1-3, 1tr ned, 903 27 Umeå 13:00
barn/familj Babysagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 13:30
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
förening Förtroendeuppdrag i Nordmalings kommun, Skutans samlingslokal Rundvik 18:00
dans Motionsdans, Oasen, Nordmaling 18:00
föreläsning Jenny Wrangborg – Vad ska vi göra med varandra?, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
förening Min mormor och Frälsningsarmén – hur upplevelser blev idé och handling, S:t Lukas mottagning, Rådhusesplanaden 8 19:00
teater Jävla Nuläge!, Sagateatern 19:00
föreläsning Om mormor och Frälsningsarmén – hur upplevelser blev idé och handling, S:t Lukas mottagning, Rådhusesplanaden 8 19:00
show Stand Up Comedy – Alla Mina Kamrater, Guitars - Klubben 19:00
föreläsning TM (Transcendental Meditation), Måbrakällan, Kungsg 42, Umeå 19:00
musik Balkanfest, Idun, Umeå folkets Hus 19:00
föreläsning TM (Transcendental Meditation), Måbrakällan, Kungsg 42, Umeå 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
30 torsdag utställning Rättvist och recyklat, Ersbodabiblioteket
utställning En gång var det ett hem – några bilder om hus, Ersbodabiblioteket
utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien Rosa Huset
dans Balettakademien BA Stage Camp, Balettakademien 10:00
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
barn/familj Pyssla på bibblan, Nordmalings bibliotek 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrig sport GRATIS Bangolf, Hedlundadungen 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Lovprogram: Anonym But Creative, Ålidhemsbiblioteket 13:00
barn/familj Höstlovspyssel på bibblan!, Vindelns bibliotek 13:30
nöje Boktorsdag – Livsviktiga böcker, Nordmalings bibliotek 15:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
dans Salsa socialdans med prova-på, Sveasalen, ordenshuset 18:00
kyrkligt Vänskapskafé, Böleängskyrkan 18:30
föreläsning Konstnärspresentation, Bildmuseet 18:30
kurs Bugg 2, 7 torsdagar, Musik -och danshuset, Gräddvägen 15 18:30
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
musik Berättarföreställning, Folkets Hus Rundvik 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
övrig sport Zumba® GOLD – Toning, Dans studio Artediskolan 19:50
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
kurs Bugg 4, 7 torsdagar, Musik -och danshuset, Gräddvägen 15 20:00
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
31 fredag utställning Foto – Sara Almgren, Holmsunds bibliotek
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrig sport GRATIS Bangolf, Hedlundadungen 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
föreläsning Lunchprogram: Yngve Gustafsson: Det goda åldrandet – myt eller verklighet?, Ersbodabiblioteket & Ersboda Folkets Hus 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Hur låter känslorna?, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
teater Den växande salongaen, Tantteatern, ÖK 34 18:00
kyrkligt Minnesro – Sinnesrogudstjänst, Röbäcks kapell 18:30
teater Man tål ju inte vad som helst, Q-ben i Holmsund 19:00
övrig sport Herrligan Basket, Udominate Arena 19:04
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00

november 2014


1 lördag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
musik Änglarna sjunger i himlen!, Umeå stads kyrka 15:00
övrigt Carmen, Miklagård, Umeå Folkets Hus 18:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 19:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 19:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
2 söndag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
dans Pyttedans!, Umeå Dansskola, Saga gallerian 09:30
barn/familj Dinosaurieutställning, Vallmovägen 61 10:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
konst Vernissage : Tre utställningar öppnas, Bildmuseet 14:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v45 3 måndag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
förening BILDER FRÅN GREAT DIXTER, Tegs Församlingsgård 19:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
4 tisdag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
barn/familj Sagostund på Tegsbiblioteket, Tegsbiblioteket, Bryggargatan 48 09:30
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
övrigt Modevisning i Örträsk, Restaurang Pärlan Örträsk 18:00
förening Hantverkscafé, Ordenshuset, Skolg. 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
övrigt Bokrelease: Över en fika, Studieförbundet Vuxenskolan Robertsfors 18:30
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
5 onsdag utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Arkeologiska utgrävningar vid västra länken, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
föreläsning Feminister om ekonomi, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
föreläsning Alla tiders Bjurholm, Folkets Hus 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
6 torsdag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
teater Gudshjälmen, Sagateatern 19:00
kyrkligt Livstrappans 12 steg …, Böleängskyrkan 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
7 fredag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
barn/familj Babybokprat, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 09:30
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
allmänt Konstworkshop med Umeåkonstnären Stina Lundin, Ersboda Folkets Hus & Ersbodabiblioteket 13:00
nöje Fredagsmys, Ålidhemsbiblioteket 14:00
barn/familj Sagoklubben fredagsmys, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
teater Den växande salongen, Tantteatern, ÖK 34 18:00
dans Swingkväll med Slow Dance Session, Ordenshuset, Skolagatan 48, 90327 Umeå 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Fredagsdans, Folkets Hus 20:00
8 lördag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
kurs VEDIC ART GRUNDKURS, Ateljé Blå Skugga, Brån 36, Vännäs 10:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
dans West Coast Swing Social med Provapå, Gräddväge 15, Ersboda 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
9 söndag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
kurs VEDIC ART GRUNDKURS, Ateljé Blå Skugga, Brån 36, Vännäs 10:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Workshop i utställningen Campanas, Bildmuseet 12:00
barn/familj Föräldrautbildning, Församlingsgården, Östra esplanaden 9 13:00
barn/familj Hotell Snäll, Q-ben, Frejavägen 17 i Holmsund 13:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v46 10 måndag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
teater En svensk pärla, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
teater En Svensk Pärla, Lunchteater i Studion 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Vernissage i Tonsalen 16:00
kurs Samiskt Sömnadscafé, Studieförbundet Vuxenskolan Nybruksgatan 1 17:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
föreläsning Kura skymning, Ersbodabiblioteket 19:00
allmänt Kura skymning: Troll i Norden, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 19:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
11 tisdag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
teater En svensk pärla, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
teater En Svensk Pärla, Lunchteater i Studion 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
musik Passage: Anne Pajunen, Norrlands universitetssjukhus, café Kristallen, Byggnad Q 12:30
teater Efter Dagis, Ögonblicksteatern 17:00
musik Ellinor Carlander sjunger och spelar egna och andras låtar om livsval, naturen & kärlekens kraft, Leia Företagshotell Storgatan43 17:45
förening Hantverkscafé, Ordesnhuset, Skolg 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
12 onsdag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
föreläsning Exploateringar i Sápmi med speciellt fokus på gruvnäringen, Bildmuseet 08:00
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
teater En svensk pärla, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
teater En Svensk Pärla, Lunchteater i Studion 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Tre systrar och en berättare, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
kyrkligt Bibelskola i Ålidhemskyrkan, Ålidhemskyrkan 19:30
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
13 torsdag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Släpp taget om smärtan – må så bra som möjligt, Leia Företagshotell Storgatan 43 12:15
föreläsning Jag heter inte Miriam – Majgull Axelsson, författarbesök, Holmsunds bibliotek 15:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
kyrkligt Vänskapskafé, Böleängskyrkan 18:30
föreläsning Hällnäs sanatorium, Bjurholms bibliotek 18:30
musik Euskefeurat – Sånger från Hotaheti, Sagateatern 19:00
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
14 fredag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Sagoklubben fredagsmys, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
teater Den växande salongen, Tantteatern, ÖK 34 18:00
musik Euskefeurat – Sånger från Hotaheti, Sagateatern 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
15 lördag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
kurs Foxtrot 1 (nybörjare), Leia Företagshotell, Storgatan 43 10:00
barn/familj Tufse skördar skatter, Vännäs bibliotek 10:30
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys med Snusmumriken!, Vindelns bibliotek 11:30
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Tufse skördar skatter, Vännäsby bibliotek 14:30
musik Gospelkonsert, A tribute to Andrae Crouch, Tavelsjö kyrka 18:00
teater Elsa Laula, Studion, Umeå Folkets hus 19:00
musik Euskefeurat – Sånger från Hotaheti, Sagateatern 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
16 söndag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
kurs Delfinkraftens Qi Gong, Söndag 16/11 + 1 återträff, Leia Företagshotell, Storgatan 43 10:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
barn/familj Barnteater ”Vem är var?”, Ålidhemsbiblioteket 14:00
konst Curatorvisning av Rafael Lozano Hemmer, Bildmuseet 14:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
sport Alla går på bandy!, Dragonens bandyplan 15:00
musik Gospelkonsert, A tribute to Andrae Crouch, Hedlundakyrkan 18:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v47 17 måndag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
teater Musikteater – ”SAUK – fortfarande skeptisk”, Centrumhuset, Robertsfors 19:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
18 tisdag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
förening Hantverkscafé, Ordenshuset, Skolg. 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
19 onsdag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Lite soft och lite svängigt, Alva kultur, Norrlands universitetssjukhus 12:00
föreläsning Sara Lidmans dagböcker, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
föreläsning Pedagogiskt kafé – Från en läsande klass till en läsande familj!, Hedlundaskolans matsal, Lilla Gatan 1, Umeå 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
övrig sport EFIT, Grisbackaskolan 20:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
20 torsdag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställningen The Art of Zhen Shan Ren – Sanningens Godhetens och Tålamodets konst, Umeå Folkets Hus, Tonsalen 11:30
nöje Vi Fems 10-års jubileumsfest, Storgatan 76 (76:an) i lokal Maskrosen 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje JUBILEUMSFEST, Storgatan 76 umeå 12:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
teater Teater – ”Gustaf was here”, Folkets Hus, Överklinten 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
21 fredag utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Träd och andra livsformer, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
föreläsning Lunchprogram: Älskade hatade knöl! Ett föredrag om ett underskattat lokalt livsmedel, Ersboda Folkets Hus & Ersbodabiblioteket 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Raketenleken, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
dans Swingkväll, Ordenshuset,Skolgatan 48, 903 27 Umeå 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
dans Dans, MB Dorotea 21:00
22 lördag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
kurs Skrivarworkshop med textrespons, Nordmalings bibliotek 10:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lindy hop Live, Ordenshuset,Skolgatan 48, 903 27 Umeå 20:00
23 söndag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
kyrkligt Meditativa cirkeldanser, Backens kyrka 18:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
v48 24 måndag utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
barn/familj Sagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 11:30
teater Man tål ju inte vad som helst, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
teater Man tål ju inte vad som helst, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
teater Sara, Sara, Sara, Folkets Hus 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
25 tisdag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
teater Man tål ju inte vad som helst, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
teater Man tål ju inte vad som helst, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
teater Efter Dagis, Ögonblicksteatern 17:00
förening Hantverkscafé, Ordenshuset, Skolg. 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
förening Hantverkscafé, Ordenshuset, Skolg. 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00