Ny användare

Få tillgång till alla nyheter på vk.se genom att starta en prenumeration idag. Du som redan prenumererar på papperstidningen kan aktivera ditt kostnadsfria digitala konto, VK+.

Klicka här för mer information.

Logga in

 

DansYogaGympa

Övrig sport
umeå
Tipsa en vän
När onsdag 9 januari, 19:00 - 20:00 , varje ons till onsdag 24 april.
Var Hedlundaskolans gymnastikhall
Arrangör Korpen Umeå
Kontakt www.korpenumea.se
Kostnad 590:-/termin

Genom flödande rörelser skapade med inspiration från bland annat yoga förbättras styrka, kondition, smidighet, koordination och balans. Rörelserna är skonsamma för kroppen, löser upp spänningar, och frigör energi och glädje.

Ladda ner till din kalender
v10 5 torsdag barn/familj Simskola, Vallabadet 08:30
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Vuxentid – mötesplats med tema livskvalité, Backens kyrka 12:00
barn/familj Sportlovsateljé – Öppet hus på KC, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Sportlov! Armbandsverkstad!, Holmsunds bibliotek 13:00
barn/familj Bokklubb!, Holmsunds bibliotek 15:00
kurs Tvåändsstickning., Studieförbundet Vuxenskolan 18:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
kyrkligt Vänskapskafé, Böleängskyrkan 18:30
övrig sport Gympa med Leif, Hammarhallen 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
teater Middag, Vävenscenen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
musik Umeå JazzStudio, Studion Folkets hus 20:00
6 fredag barn/familj Simskola, Vallabadet 08:30
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Workshop för alla åldrar!, Ersboda Folkets Hus 13:00
barn/familj Sagofredag, Holmsunds bibliotek 14:00
övrigt Femcon 3 – spelkonvent av kvinnor för alla!, Kulturhuset Klossen, Ålidhem 17:00
musik Figaros Bröllop, NorrlandsOperan, Teatern 18:30
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
7 lördag utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
allmänt Skoterburgare, Storsandsjön 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys på bibblan!, Vindelns bibliotek 11:30
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrigt Femcon 3 – spelkonvent av kvinnor för alla!, Kulturhuset Klossen, Ålidhem 17:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 19:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 19:00
dans West Coast Swing Social med Provapå, Gräddvägen 15, Ersboda 19:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
dans Slow Dance Night, Ordenshuset Skolgatan 48, Umeå 21:00
8 söndag kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
musik Operaresa, Bjurholm - Umeå 13:30
musik Figaros Bröllop, NorrlandsOperan, Teatern 15:00
övrigt Femcon 3 – spelkonvent av kvinnor för alla!, Kulturhuset Klossen, Ålidhem 17:00
kyrkligt Årsmöte, ungdomsgården/kapellet Bullmark 18:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
v11 9 måndag övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Läseklubben Babbel, Tegsbiblioteket 15:00
kurs IT-guide på bibblan, Åmsele bibliotek 17:00
övrig sport Cirkelgympa med Korpen, Mariebergsskolan 18:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Hagaskolan 18:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa, Tomtebogård 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Cirkelträning, Hammarhallen, Nordmaling 19:30
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
10 tisdag barn/familj Sagostund, Tegsbiblioteket 09:30
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch: När läkemedlen krockar, Frälsningsarmén, snett emot Sagateatern 12:15
kurs IT-guide på bibblan, Hällnäs bibliotek 17:00
dans West Coast Swing, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
musik Figaros Bröllop, NorrlandsOperan, Teatern 18:30
bio Film: Unfinished Spaces (2011), Bildmuseet 18:30
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
11 onsdag utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Pehr Stenbergs levernesbeskrivning 1758-1784, Grubbebiblioteket 15:00
övrig sport Funktionell Cirkelträning, Lilla Hagahallen, Utmarksvägen 18:00
teater Alla heter Allan, MB, Aspen 19:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Lilla Hagahallen, Hagaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
övrig sport STEPUP, Hammarhallen Nordmaling 20:00
12 torsdag utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Bokklubb!, Holmsunds bibliotek 15:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
musik Figaros Bröllop, NorrlandsOperan, Teatern 18:30
övrig sport Gympa med Leif, Hammarhallen 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrigt Poetry Slam kval 4, Pipes of Scotland 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
musik Umeå JazzStudio, Studion Folkets hus 20:00
13 fredag utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Författarbesök: Lilian O.Montmar ”För inte så länge sedan”, Ersboda Folkets Hus 13:00
barn/familj Sagofredag, Holmsunds bibliotek 14:00
show Bröderna Luuk – får man göra slut med sitt syskon, Sagateatern - Umeå stad 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
dans Swingkväll, Ordenshuset Skolgatan 48 Umeå 19:00
dans Motionsdans, Folketshus Storuman 20:00
14 lördag kurs Grundkurs Andlig healing, Kungsgatan 42, 2 tr
musik Operaresa till Figaros Bröllop, NorrlandsOperan Umeå 08:00
kurs Ayurvedisk grundutbildning, steg 1, Norrlands Kundaliniyogacenter, Storgatan 43, Umeå 09:30
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
barn/familj Esters semester, barnteater, Torget, Renforsskolan 14:00
show Avig Maria, Idun, Umeå folkets Hus 17:00
musik Figaros Bröllop, NorrlandsOperan, Teatern 18:30
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
show Avig Maria, Idun, Umeå folkets Hus 20:00
musik VINTERBLUES DE LUXE, Droskan 21:30
15 söndag kurs Grundkurs Andlig healing, Kungsgatan 42, 2 tr
kurs Ayurvedisk grundutbildning, steg 1, Norrlands Kundaliniyogacenter, Storgatan 43, Umeå 09:30
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
konst Vernissage: Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 14:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
v12 16 måndag övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
teater Torgny – som ni vill ha det, Studion, Umeå Folkets hus 12:00
kurs IT-guide på bibblan, Tvärålunds bibliotek 17:00
övrig sport Cirkelgympa med Korpen, Mariebergsskolan 18:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Hagaskolan 18:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa, Tomtebogård 19:00
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Cirkelträning, Hammarhallen, Nordmaling 19:30
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
17 tisdag utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Tisdagsträff, ungdomsgården/kapellet Bullmark 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
teater Torgny – som ni vill ha det, Studion, Umeå Folkets hus 12:00
föreläsning Lärande lunch: Vård på distans, vad är poängen?, Frälsningsarmén, snett emot Sagateatern 12:15
dans West Coast Swing, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
kyrkligt Kulturkafé, Ålidhemskyrkan 18:30
föreläsning ”Oloflig beblandelse – Anita Salomonsson, Vännäsby bibliotek 18:30
dans Salsakurs för nybörjare, Gamliahallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
18 onsdag utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
teater Torgny – som ni vill ha det, Studion, Umeå Folkets hus 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrigt Trädgårdsinspiration, Grubbebiblioteket 15:00
kurs IT-guide på bibblan, Granö bibliotek 17:00
övrig sport Funktionell Cirkelträning, Lilla Hagahallen, Utmarksvägen 18:00
musik Figaros Bröllop, NorrlandsOperan, Teatern 18:30
teater Nazifruar med Turteatern/RIksteatern, Folkets Hus Nöjesgården 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Lilla Hagahallen, Hagaskolan 19:00
teater Jag kommer härifrån, Ersboda Folkets Hus 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
övrig sport STEPUP, Hammarhallen Nordmaling 20:00
19 torsdag utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Vetenskapslunch, Kafé Station, Ö:a Rådhusgatan 2 12:15
barn/familj Bokklubb!, Holmsunds bibliotek 15:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
föreläsning Författarbesök: Peter Normark, Q-ben, Storsjöhallen, Holmsund, 18:30
kyrkligt Vänskapskafé, Böleängskyrkan 18:30
dans Á la carte, NorrlandsOperan, Black Box 19:00
övrig sport Gympa med Leif, Hammarhallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
musik Umeå JazzStudio, Studion Folkets hus 20:00
20 fredag utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Fredagsmys, Tegsbiblioteket 14:00
barn/familj Sagofredag, Holmsunds bibliotek 14:00
musik Figaros Bröllop, NorrlandsOperan, Teatern 18:30
musik Figaros Bröllop, NorrlandsOperan, Teatern 18:30
dans Chilla på Balettakademien, Balettakademien Rosa huset 19:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
dans Fredagsdans ändring!!! 20/3, MB Lycksele 20:00
21 lördag utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys på bibblan!, Vindelns bibliotek 11:30
barn/familj SKAPANDE LÖRDAG, Kulturcentrum för barn och unga – Hamnmagasinet, V Strandgatan 4 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Balkanparty 2015, Studion, Umeå Folkets hus 19:00
övrigt Nääämen it´s Al Pitcher, Sagateatern - Umeå stad 19:30
dans Lindy hop Live, Ordenshuset, Skolgatan 48, Umeå 20:00
22 söndag kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
kyrkligt Kakbuffé, Församlingsgården Umeå stad, Ö Espl 9 12:00
barn/familj Raketenleken – barnteater, Q-ben i Holmsund, Frejavägen 17 13:00
konst Kuratorvisning: The Spaces Between, Bildmuseet 14:00
musik Figaros Bröllop, NorrlandsOperan, Teatern 15:00
kyrkligt Gudstjänst för stora och små, ungdomsgården/kapellet Bullmark 15:00
musik Figaros Bröllop, NorrlandsOperan, Teatern 18:30
v13 23 måndag övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Läseklubben Babbel, Tegsbiblioteket 15:00
övrig sport Cirkelgympa med Korpen, Mariebergsskolan 18:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Hagaskolan 18:00
övrig sport Medelgympa, Tomtebogård 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
musik Sånger från norr, S:t Mikaelsgården 19:00
övrig sport Cirkelträning, Hammarhallen, Nordmaling 19:30
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
24 tisdag utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch: Med skonsam strålbehandling i siktet, Frälsningsarmén, snett emot Sagateatern 12:15
musik Egna låtar om livsval, naturen, utveckling & kärlek, Leia företagshotell, Storgatan 43, 1 tr. 17:45
dans West Coast Swing, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
musik Figaros Bröllop, NorrlandsOperan, Teatern 18:30
föreläsning Föreläsning: Om digital konst, Bildmuseet 18:30
show Kalle Haglund…och den stora skogen, Sagateatern - Umeå stad 19:00
kurs Långsam bugg, Leia företagshotell, Storgatan 43, 1 tr. 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
25 onsdag utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Två herdar för lammen på Backen, Grubbebiblioteket 15:00
övrig sport Funktionell Cirkelträning, Lilla Hagahallen, Utmarksvägen 18:00
musik Sånger från norr, Dikanäs Kyrka 19:00
show Arja Saijonmaa, Sagateatern 19:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Lilla Hagahallen, Hagaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
övrig sport STEPUP, Hammarhallen Nordmaling 20:00
26 torsdag utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Salsa socialdans med prova-på, Sveasalen, ordenshuset 18:00
föreläsning Författarbesök med Anita Salomonsson, Holmsunds bibliotek 18:30
musik Figaros Bröllop, NorrlandsOperan, Teatern 18:30
övrig sport Gympa med Leif, Hammarhallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
musik Umeå JazzStudio, Studion Folkets hus 20:00
27 fredag utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Sagofredag, Holmsunds bibliotek 14:00
28 lördag kurs Foxtrot 1, Leia företagshotell, Storgatan 43, 1 tr. 10:00
utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrigt Sara på scen, Sagateatern 13:00
musik Figaros Bröllop, NorrlandsOperan, Teatern 18:30
dans West Coast Swing Social med Provapå, Gräddvägen 15, Ersboda 19:00
musik Sanne Salomonsen, Mats Ronander, Benneth Fagerlund, MB, Aspen 19:00
29 söndag utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
v14 30 måndag övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Hagaskolan 18:00
övrig sport Cirkelgympa med Korpen, Mariebergsskolan 18:00
övrig sport Medelgympa, Tomtebogård 19:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
övrig sport Cirkelträning, Hammarhallen, Nordmaling 19:30
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
31 tisdag utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch: Vanligt munsår ger risk för Alzheimers, Frälsningsarmén, snett emot Sagateatern 12:15
dans West Coast Swing, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45

april 2015


1 onsdag utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Funktionell Cirkelträning, Lilla Hagahallen, Utmarksvägen 18:00
övrig sport Medelgympa, Grisbackaskolan 19:00
övrig sport Medelgympa med Korpen, Lilla Hagahallen, Hagaskolan 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
övrig sport STEPUP, Hammarhallen Nordmaling 20:00
2 torsdag utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
kyrkligt Vänskapskafé, Böleängskyrkan 18:30
övrig sport Gympa med Leif, Hammarhallen 19:00
övrig sport Nybörjarkurser för vuxna – Judo, BJJ & Sport Ju-jutsu, IKSU - kamphall "Moskva", Sportgränd 7, Umeå 19:45
kyrkligt Skärtorsdagsmässa, ungdomsgården/kapellet Bullmark 20:00
musik Umeå JazzStudio, Studion Folkets hus 20:00
3 fredag utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
4 lördag utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
5 söndag utställning Årets svenska bilderbok, Bildmuseet 11:00
utställning The Spaces Between / Samtida konst från Havanna, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00