Ny användare

Få tillgång till alla nyheter på vk.se genom att starta en prenumeration idag. Du som redan prenumererar på papperstidningen kan aktivera ditt kostnadsfria digitala konto, VK+.

Klicka här för mer information.

Logga in

 

Borgabackarna Öppna!

Alpint
åsele
Tipsa en vän
När fredag 11 januari, 10:00 - 16:00 , varje fre, lör & sön till söndag 17 februari.
Var Borgabackarna
Arrangör Borgabackarna
Kontakt
Kostnad

Följ oss på Facebook, "Borgabackarna" och "HotellBorgafjällOchSpa" =) Nu har vi en Webkamera i backen, logga in på http://webcam-assets.borgafjallen.se/lifthuset/image.jpg och kolla läget ;)

Ladda ner till din kalender
v34 23 lördag utställning Åns Åtta Årstider, Ersbodabiblioteket
allmänt Skördemarknad, Bränna gård, Örträsk
utställning Stickat, virkat och pärlat,
dans Gratis Dansklasser, KFUM Umeå Dansskola Sagagallerian
allmänt Skördemarknad i Örträsk, Bränna gård, Örträsk
nöje Jaktmässa/ Terränglopp, Marsfjäll Mountain Lodge Saxnäs
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Stickat, virkat och pärlat, Ersbodabiblioteket
utställning Från Seattle till Öst på stan, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning Motorutställning, Konsumparken 10:00
barn/familj Lördagsöppet, Vändpunkten second hand 10:00
barn/familj Lördagsöppet, Vändpunkten second hand 10:00
övrig sport Landbyaden, Rådhustorget Umeå 10:00
utställning Fordonsträff Hörnefors, Konsumparken 10:00
övrigt Hörneforsdagen, 10:00
allmänt Sommarcafé, Kyrkstugan, Nydala 10:00
övrig sport Prova på yoga på MyaFlow Studio, MyaFlow Studio Sveagatan 6 10:00
utställning Fotoutställning, Trappan i Obbola 10:00
övrigt Café, loppis mm, VÄGSELE 11:00
övrig sport Flygsportens dag, Umeå Airport Flygklubbsgrinden 11:00
skidor Flygsportens dag, Umeå Airport Flygklubbsgrinden 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
allmänt Loppis, Karlslund Vännäs 11:00
utställning Utställning ” Vykort från gamla Degerfors 1884- 1974, Vindelns Hembygdsgård 11:00
utställning Liselotte Wajstedt / The Lost One, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
dans Danshäng på Rådhustorget Balettakademien, Rådhustorget 11:00
utställning Landbydagarna, Rådhustorget 12:00
allmänt FUB Umeås Grillfest, KFUM Aktivitetscenter Nydala 12:00
konst It is her main power animal now, Kärleksviken, Ö nydalasjön 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
allmänt Slåtterdag, Fjällbotaniska trädgården Hemavan 12:00
utställning Modeller av Umeå på 30/40/50-talet, Strandgatan under Filmstadens foajé 13:00
förening Powershift 2014, Umeå Universitet och Klossen Ålidhem 13:00
allmänt Coach Board Game, Kyrkstugan, Nydala 15:00
dans Kickoff Balettakademien, Balettakademien Rosa Huset 17:00
musik ” I denna ljuva sommartid” – Sommarkonsert i Åsele Kyrka, Åsele Kyrka 19:00
24 söndag utställning Stickat, virkat och pärlat,
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Stickat, virkat och pärlat, Ersbodabiblioteket
nöje Jaktmässa/ Terränglopp, Marsfjäll Mountain Lodge Saxnäs
barn/familj Bilträff med marknad o loppis, Överboda
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning Åns Åtta Årstider, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
allmänt Gruv och grottbesök, 09:00
övrig sport Prova på yoga på MyaFlow Studio, MyaFlow Studio Sveagatan 6 10:00
utställning Fotoutställning, Trappan i Obbola 10:00
dans Gratis Prova på – Balettakademien, Balettakademien 10:00
allmänt Sommarcafé, Kyrkstugan, Nydala 10:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
Grannäs bya-LOPPIS, Grannäs 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Utställning ” Vykort från gamla Degerfors 1884- 1974, Vindelns Hembygdsgård 11:00
allmänt Loppis, Karlslund Vännäs 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
utställning Liselotte Wajstedt / The Lost One, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
konst It is her main power animal now, Kärleksviken, Ö nydalasjön 12:00
konst Måla akvarell i det gröna, Ateljé Stolen i Brännland 13:00
förening Powershift 2014, Umeå Universitet och Klossen Ålidhem 13:00
förening Växtmarknad och trädgårdsloppis i Broparken, Broparken, Umeå 14:00
musik Orgelkonsert Stefan Kiessling, Umeå stads kyrka 16:00
musik Sommarmusik i Umeå stads kyrka, Umeå stads kyrka 16:00
v35 25 måndag utställning Stickat, virkat och pärlat, Ersbodabiblioteket
utställning Åns Åtta Årstider, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Stickat, virkat och pärlat,
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
allmänt Loppis, Karlslund Vännäs 11:00
utställning Utställning ” Vykort från gamla Degerfors 1884- 1974, Vindelns Hembygdsgård 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Zumba® i Norrmjöle, Norrmjöle Bygdegårds 16:30
friidrott Löparkväll med IFK Umeå och Göteborgsvarvet!, Friidrottshallen, Nolia 18:00
26 tisdag allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Stickat, virkat och pärlat, Ersbodabiblioteket
utställning Åns Åtta Årstider, Ersbodabiblioteket
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning Stickat, virkat och pärlat,
allmänt Företagsfrukost, Sessionssalen/kommunkontoret 07:30
utställning Utställning ” Vykort från gamla Degerfors 1884- 1974, Vindelns Hembygdsgård 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
allmänt Loppis, Karlslund Vännäs 11:00
utställning Liselotte Wajstedt / The Lost One, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrigt Litterär vandring, Samling utanför stadsbiblioteket, Rådhusesplanaden 14:00
allmänt SVAMPUTFLYKT, Samling vid MB 18.00 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
allmänt SV-Arena: Infrastrukturen i Vindelns kommun- en utvecklings eller avvecklingsfråga?, Vindelns Folkhögskola, hörsalen 19:00
27 onsdag utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning Stickat, virkat och pärlat,
utställning Stickat, virkat och pärlat, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Åns Åtta Årstider, Ersbodabiblioteket
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
allmänt Loppis, Karlslund Vännäs 11:00
utställning Utställning ” Vykort från gamla Degerfors 1884- 1974, Vindelns Hembygdsgård 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
utställning Liselotte Wajstedt / The Lost One, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
utställning Bildutställning, Rundviks Gamla skolans bespisningslokal 14:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
musik Bachkonsert, Hedlundakyrkan, Skolgatan 2 19:00
28 torsdag utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning Stickat, virkat och pärlat,
utställning Stickat, virkat och pärlat, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Åns Åtta Årstider, Ersbodabiblioteket
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
allmänt Loppis, Karlslund Vännäs 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
utställning Liselotte Wajstedt / The Lost One, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Utställning ” Vykort från gamla Degerfors 1884- 1974, Vindelns Hembygdsgård 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
utställning Bildutställning, Rundviks Gamla skolans bespingslokal 14:00
övrig sport ToppenTorsdag, Fritidscentrum, Vindeln 17:15
övrig sport Kundaliniyoga Kursstarter v 35 to & sö 17:30, MyaFlow Studio Sveagatan 6 17:30
allmänt Vindelns bibliotek blir Meröppet!, Vindelns bibliotek Storvägen 40 Vindeln 18:00
övrigt Bilbingo, Stantorsvallen 18:50
29 fredag allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Stickat, virkat och pärlat,
utställning Stickat, virkat och pärlat, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning Åns Åtta Årstider, Ersbodabiblioteket
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Utställning ” Vykort från gamla Degerfors 1884- 1974, Vindelns Hembygdsgård 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
allmänt Loppis, Karlslund Vännäs 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Nordmaling Baroque & beyond, Rundviks kyrka 19:00
dans Dans MB Dorotea , rättelse, MB Dorotea 21:00
dans Dans MB Dorotea , rättelse, MB Dorotea 21:00
dans Dans MB Dorotea , rättelse, MB Dorotea 21:00
dans Dans MB Dorotea , rättelse, MB Dorotea 21:00
dans Dans, MB Dorotea 21:30
dans Dans, MB Dorotea 21:30
dans Dans, MB Dorotea 21:30
dans Dans, MB Dorotea 21:30
30 lördag konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Stickat, virkat och pärlat,
utställning Åns Åtta Årstider, Ersbodabiblioteket
utställning Stickat, virkat och pärlat, Ersbodabiblioteket
nöje Pysselträff med Nettans, Församlingsgården Vännäsby Umev 211 10:00
barn/familj NATURBRUKSDAG PÅ FORSLUNDA, Forslundagymnasiet 10:00
nöje Shoppa Pysselsaker, Församlingsgården i Vännäsby Umev 211 11:00
konst Öppet hus, Ateljé Stolen i Brännland 11:00
konst Konst och Hantverkrunda, Nordmaling,Vindeln,Vännäs,Bjurholm och Örträsk 11:00
utställning Konst och Hantverksrunda, Vindeln, Vännäs, Örträsk, Bjurholm och Nordmalings kommuner 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
utställning Liselotte Wajstedt / The Lost One, Bildmuseet 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
allmänt Loppis, Karlslund Vännäs 11:00
utställning Utställning ” Vykort från gamla Degerfors 1884- 1974, Vindelns Hembygdsgård 11:00
nöje Våffelcafé, Bubergets bastuga 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Kassjödagen, Kassjö 12:00
övrigt ZOMBIEWALK, Från Järnvägstorget till Vänortsparken. 12:30
övrigt Valdebatt, Stadsbiblioteket Tidningshallen 13:00
allmänt Grilla (med) politiker!, Rådhusparken (Hamnmagasinet vid dåligt väder), Umeå 14:00
övrigt Litterär stadsvandring, Samling utanför stadsbiblioteket, Rådhusesplanaden 14:00
allmänt NORRFORSGÅRDENS PIZZERIA, Norrforsgården 14:00
musik Nordmaling Baroque & beyond, Oasen 18:00
31 söndag utställning Stickat, virkat och pärlat,
utställning Åns Åtta Årstider, Ersbodabiblioteket
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Stickat, virkat och pärlat, Ersbodabiblioteket
barn/familj Flytt-loppis, Öbacka vägen 7 lokal på Öbacka 09:00
friidrott UMEÄLVSLOPPET, Broparken 10:00
allmänt SVAMPUTFLYKT, Samling 10.00 vid kommunhusets P-plats 10:00
konst Konst och Hantverkrunda, Nordmaling,Vindeln,Vännäs,Bjurholm och Örträsk 11:00
konst Öppet hus, Ateljé Stolen i Brännland 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Konst och Hantverksrunda, Vindeln, Vännäs, Örträsk, Bjurholm och Nordmalings kommuner 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
utställning Liselotte Wajstedt / The Lost One, Bildmuseet 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
allmänt Loppis, Karlslund Vännäs 11:00
utställning Utställning ” Vykort från gamla Degerfors 1884- 1974, Vindelns Hembygdsgård 11:00
nöje Våffelcafé, Bubergets byastuga 12:00
konst Intendent Lisa Lundström visar Right is Wrong, Bildmuseet 14:00
dans Linedance – Prova på, Medborgarhuset 15:00
övrig sport Kundaliniyoga Kursstarter v 35 to & sö 17:30, MyaFlow Studio Sveagatan 6 17:30
musik Sommarafton med barockens mästare, Backens kyrka 18:00
musik Sommarmusik i Backens kyrka, Backens kyrka 18:00
dans Linedance – Prova på, Hjåggsjö bygdegård 18:30
musik Barockens mästare, Backens kyrka 19:00

september 2014


v36 1 måndag utställning Åns Åtta Årstider, Ersbodabiblioteket
utställning Stickat, virkat och pärlat,
utställning Stickat, virkat och pärlat, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
dans Zumba® i Norrmjöle, Norrmjöle Bygdegårds 16:30
övrig sport Prova-på-yoga, Yogasällskapet, Fysikgränd 23 18:00
friidrott Löparkväll med IFK Umeå och Göteborgsvarvet!, Friidrottshallen, Nolia 18:00
kurs Delfinkraftens Qi Gong prova på, måndag 1/9, Leia Företagshotell, Storgatan 43 18:30
2 tisdag allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Stickat, virkat och pärlat,
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Åns Åtta Årstider, Ersbodabiblioteket
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning Stickat, virkat och pärlat, Ersbodabiblioteket
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
utställning Liselotte Wajstedt / The Lost One, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kurs Delfinkraftens Qi Gong, prova på, tisdag 2/9, Leia Företagshotell, Storgatan 43 12:15
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans Linedance – Prova på, Medborgarhuset 19:00
3 onsdag utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Stickat, virkat och pärlat,
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
utställning Liselotte Wajstedt / The Lost One, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
föreläsning Föreläsning om XXX-STYGN med Katarina Evans, Alva kultur, Norrlands universitetssjukhus 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
utställning Vernissage: Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket 18:00
övrig sport Prova-på-yoga, Yogasällskapet, Fysikgränd 23 18:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
allmänt TM (Transcendental Meditation), Måbrakällan, Kungsg 42, Umeå 19:00
musik POPTERROR, SISTA BRYTET samt VÄSTERBRON på Klubb Lennart, Scharinska 21:00
4 torsdag utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
dans Student – Balettakademien, Universum Campus 10:00
utställning Liselotte Wajstedt / The Lost One, Bildmuseet 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Musikframträdande med egna låtar om livsval, naturen, utveckling & kärlekens kraft, Leia Företagshotell, Storgatan 43 12:15
utställning Bildutställning, Rundviks Gamla skolans bespingslokal 14:00
övrig sport Prova-på-yoga, Yogasällskapet, Fysikgränd 23 18:00
musik Nordmaling Baroque & beyond, Nordmalings kyrka 19:00
5 fredag utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Nordmaling Baroque & beyond, Nordmalings kyrka 19:00
6 lördag utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
dans Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 10:00
hästsport Hästevent Vilhelmina, Vilhelmina Ridklubb 10:00
dans Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 10:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Liselotte Wajstedt / The Lost One, Bildmuseet 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys på bibblan!, Vindelns bibliotek 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Nordmaling Baroque & beyond, Olofsfors bruk/Nordmalings kyrka 13:00
7 söndag allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
allmänt Äventyr längs älvdalarna, Lögdeälven 10:00
dans Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 10:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Carola Grahn, Bildmuseet 11:00
övrigt Umeå Retromarknad 2014, Dragonskolan, Entré Väst 11:00
konst Måla akvarell ute, Ateljé Stolen i Brännland 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Liselotte Wajstedt / The Lost One, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
allmänt Svampens dag, naturum Hemavan 11:00
barn/familj MARMELAD, Q-ben, Holmsund, Frejavägen 17 13:00
konst Vernissage: Fellesskapsprosjektet å Fortette Byen, Bildmuseet 14:00
utställning Vernissage / Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 14:00
musik Nordmaling Baroque & beyond, Oasen 16:00
övrig sport Prova-på-yoga, Yogasällskapet, Fysikgränd 23 18:00
v37 8 måndag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Zumba® i Norrmjöle, Norrmjöle Bygdegårds 16:30
friidrott Löparkväll med IFK Umeå och Göteborgsvarvet!, Friidrottshallen, Nolia 18:00
övrig sport Prova-på-yoga, Yogasällskapet, Fysikgränd 23 18:00
övrig sport Nybörjarintag Karate, Udominate Arena (Gammliahallen) 20:00
dans Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
9 tisdag utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kurs Bokcirkel, Vindelns bibliotek 14:00
kurs Delfinkraftens Qi Gong start 9/9, Leia Företagshotell, Storgatan 43 17:30
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
kurs Busig bugg (nivå bugg 3) 3 tisdagar, Leia Företagshotell, Storgatan 43, 1 tr 19:00
10 onsdag utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Prova-på-yoga, Yogasällskapet, Fysikgränd 23 18:00
utställning Bildutställning, Rundviks Gamla skolans bespisningslokal 18:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
övrig sport Nybörjarintag Karate, Udominate Arena (Gammliahallen) 20:00
11 torsdag utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Prova-på-yoga, Yogasällskapet, Fysikgränd 23 18:00
kurs Bugg 1 (nybörjare) 7 torsdagar, Musik -och danshuset. Gräddvägen 15 18:30
kurs Bugg 3 (fortsättning 2) 7 torsdagar, Musik -och danshuset. Gräddvägen 15 20:00
12 fredag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
13 lördag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
kurs Spinnkurs, Balfors Gård, Bjurholm 09:00
barn/familj Bytardagen, Centrumhuset 09:00
konst Konstnärssamtal och föreläsningar, Bildmuseet 10:00
övrigt Pilgatans kulturmarknad, Pilgatan 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 19:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH 19:00
dans Motionsdans, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 19:00
14 söndag konst KONSTiga varelser på besök!, Smultronstället (Holmsjön)
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
kurs Spinnkurs, Balfors Gård, Bjurholm 09:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
övrig sport Prova-på-yoga, Yogasällskapet, Fysikgränd 23 18:00
v38 15 måndag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
dans Zumba® i Norrmjöle, Norrmjöle Bygdegårds 16:30
friidrott Löparkväll med IFK Umeå och Göteborgsvarvet!, Friidrottshallen, Nolia 18:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport Nybörjarintag Karate, Udominate Arena (Gammliahallen) 20:00
16 tisdag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
allmänt Invigning av visningsområde – aktivt skogsbruk för ett uthålligt samhälle, Visningsområdet vid Nydala 09:20
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
konst Film / Ai Weiwei: Never Sorry, Bildmuseet 18:30
17 onsdag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Pigan i verkligheten, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37 15:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
övrig sport Nybörjarintag Karate, Udominate Arena (Gammliahallen) 20:00
18 torsdag allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Utbränd eller full av livskraft?, Leia Företagshotell, Storgatan 43 12:15
19 fredag allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
20 lördag utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
förening Bilkårens Riksstämma, Aula Nordica
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
allmänt Bobby’s Loppis, Skiftesvägen 6 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys på bibblan!, Vindelns bibliotek 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans West Coast Swing Social med Provapå, Gräddvägen 15, Ersboda 19:00
21 söndag utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
förening Bilkårens Riksstämma, Aula Nordica
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
barn/familj https://www.facebook.com/vannasslojd.slojdarnashus, Slöjdarnas Hus 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
konst Konstnärspresentationer / Survival Kit, Bildmuseet 13:00
musik Musik i lövfällningen, Holmsunds kyrka 18:00
v39 22 måndag utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Zumba® i Norrmjöle, Norrmjöle Bygdegårds 16:30
allmänt Språk- intressant, viktigt och roligt, Ersbodabiblioteket och Ersboda Folkets Hus 17:00
friidrott Löparkväll med IFK Umeå och Göteborgsvarvet!, Friidrottshallen, Nolia 18:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
övrig sport Nybörjarintag Karate, Udominate Arena (Gammliahallen) 20:00
23 tisdag utställning Gamla vykort från Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning RESENÄRENS BLICK, Västerbottens museum
utställning Det bästa konstverket Du någonsin sett, Ersbodabiblioteket
allmänt Hyra Kanot, Norrfors Lögdeåälven
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Felleskapsprosjektet å fortette byen, Bildmuseet 11:00
utställning Right is Wrong, Bildmuseet 11:00
barn/familj Tema upcycle, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
föreläsning Om HBTQ-aktivism, Bildmuseet 18:30
föreläsning Berättandets sanning – Lars Widding som författare, Vindelns bibliotek, Torget Renforsskolan 18:30
föreläsning Berättandets sanning – Lars Widding som författare, Vindelns bibliotek 18:30