Ny användare

Få tillgång till alla nyheter på vk.se genom att starta en prenumeration idag. Du som redan prenumererar på papperstidningen kan aktivera ditt kostnadsfria digitala konto, VK+.

Klicka här för mer information.

Logga in

 

Borgabackarna Öppna!

Alpint
åsele
Tipsa en vän
När fredag 11 januari, 10:00 - 16:00 , varje fre, lör & sön till söndag 17 februari.
Var Borgabackarna
Arrangör Borgabackarna
Kontakt
Kostnad

Följ oss på Facebook, "Borgabackarna" och "HotellBorgafjällOchSpa" =) Nu har vi en Webkamera i backen, logga in på http://webcam-assets.borgafjallen.se/lifthuset/image.jpg och kolla läget ;)

Ladda ner till din kalender
v48 26 onsdag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
kyrkligt Ge fler julklappar till fler,
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
teater Man tål ju inte vad som helst, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
teater Man tål ju inte vad som helst, Studion, Umeå Folkets hus 11:30
föreläsning Författarbesök: Sverker Sörlin, Alva kultur, Norrlands universitetssjukhus 12:00
konst Masterutställning: Dissolved, Galleriet Östra Strandgatan 32 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Användning av MR inom strålbehandling – en nationell kraftsamling, Medicinska biblioteket, NUS. Målpunkt L. 12:15
allmänt Utbildningsmässa, Viva vägledning/Sveagatan 8 13:00
musik Björn Afzelius-program, Café Kom In, Östra Strandgatan 50 13:00
barn/familj Babysagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 13:30
föreläsning Eftermiddagsprogram – författarbesök, Grubbebiblioteket 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
dans Motionsdans, Oasen, Nordmaling 18:00
föreläsning 5 x EFT: Bättre självkänsla, Leia Företagshotell, Storgatan 43 1 tr 18:30
föreläsning Liv till varje pris, Bokcafé Pilgatan, korsningen Skolgatan/Pilgatan 18:30
musik Gospelsmässa – Looking out, Ålidhemskyrkan 18:30
föreläsning Hållbara vedtransporter i mörkret, Biblioteket i Sorsele 18:30
nöje Bokcirkel, Nordmalings bibliotek 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
27 torsdag utställning Tulipan, Ersbodabiblioteket
utställning Umeå, Ersbodabiblioteket
utställning Kreativ Design, Ersbodabiblioteket
kyrkligt Ge fler julklappar till fler,
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Masterutställning: Dissolved, Galleriet Östra Strandgatan 32 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
allmänt Bobby’s Lotteri, Skiftesvägen 6 bakom EM-möbler 12:00
nöje Boktorsdag – Häxor, Nordmalings bibliotek 15:00
dans Salsa socialdans med prova-på, Sveasalen, ordenshuset 18:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
kyrkligt Vänskapskafé, Böleängskyrkan 18:30
föreläsning Liv till varje pris!, Vännäs bibliotek 18:30
sport Medelgympa, Grisbackaskolans gymnastiksal 19:00
förening VAG Visar utställning av mineral, Lokalen V. Idrottsallén 4C 19:00
nöje Bingo, Strandenskolan Dorotea 19:00
nöje Bingo, Strandenskolan Dorotea 19:00
nöje Bingo, Strandenskolan Dorotea 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
show Nääämen it´s Al Pitcher, Sagateatern - Umeå stad 19:30
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
28 fredag kyrkligt Ge fler julklappar till fler,
övrigt Slöjdarnas Hus, Slöjdarnas Hus,Vännäsby 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
konst Konstutställning, Slöjdarnas Hus, Vännäsby 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
allmänt Invig julen med VH assistans – öppet hus, VH assistans, Vasagatan 6, Umeå 12:00
konst Masterutställning: Dissolved, Galleriet Östra Strandgatan 32 12:00
föreläsning Nyöversättning av sagalitteraturen, en närläsning av 2 300 trycksidor. En redaktörs reflektioner., Ersboda Folkets Hus och Ersbodabiblioteket 13:00
övrigt SPLASH of Colours i biblioteket – Sagor, Pyssel och film, Väven, plan 4 14:00
barn/familj Sagoklubben fredagsmys, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 14:00
barn/familj Fredagsmys på biblioteket, Vännäs bibliotek 15:00
nöje Splash of colours i kafeterian, Väven, kafeterian 16:00
show SPLASH of Colours i vävenscenen – En festkväll i regnbågens alla färger, Väven, Vävenscenen 17:00
föreläsning Vårt ohållbara Penningsystem, Hållbarhetscenter Vargen, Kungsgatan 101 18:00
show Nääämen it´s Al Pitcher, Sagateatern - Umeå stad 19:30
dans Chilla på Balettakademien, Balettakademien Rosa Huset 19:30
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
musik Blues, Droskan 21:00
29 lördag kyrkligt Ge fler julklappar till fler,
övrigt Julbord, Norrforsgården
övrigt Norrforsgårdens Julbord, Norrforsgården
föreläsning Lokal Ekonomisk Raket – Workshop, Hållbarhetscenter Vargen, Kungsgatan 101 09:00
övrigt Kattens Dag med Björkstakatten, Djurmagazinet Mariedal 10:00
allmänt Brödförsäljning, Slöjdarnas Hus,Vännäsby 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
barn/familj Julmys på biblioteket, Nordmalings bibliotek 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys på bibblan!, Vindelns bibliotek 11:30
kyrkligt Adventspyssel för alla åldrar, Tegs kyrka 12:00
övrigt Lördagsöppet hos Butik Bravo – lokalt hantverk, Butik Bravo, Kungsgatan 79, Öst på stan 12:00
barn/familj Serie-workshop med Lars Andersson, Robertsfors bibliotek 12:00
konst Masterutställning: Dissolved, Galleriet Östra Strandgatan 32 12:00
övrigt Julmarknad, Åkullsjöns skola 12:00
allmänt Advent buffe och basar, Lajksjö FH 12:00
allmänt Advents Buffe och Basar, Lajksjö FH, Dorotea Kommun 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
Grötfest i Mjösjöby, Mjösjöby pingstkyrka 12:00
övrigt Lördagsöppet hos Butik Bravo – hantverk med extra hjärta, Kungsgatan 79, Öst på stan, Umeå 12:00
barn/familj Traditionsrik Julbasar, Umeå Waldorfskola 13:00
allmänt Vägledd meditation, Kungsgatan 42 14:00
musik Renhornens Jubileumskonsert nr 53, Aula Nordica 14:00
musik Blues Jam@Droskan, Restaurang Droskan 14:00
musik Renhornens Jubileumskonsert nr 53, Aula Nordica 17:00
musik Musikkafé, Tavelsjö församlingsgård 18:00
musik Bass & Friends 2,5, Studion, Folkets Hus, Umeå 19:00
musik Bass & Friends 2,5, Studion 19:00
dans West Coast Swing Social med Provapå, Gräddvägen 15, Ersboda 19:00
musik Bass & Friends 2,5, Studion, Folkets Hus 19:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Slow Dance Night, Ordenshuset, Skolgatan 48 Umeå 21:00
dans Club 40, Umeå Folkets hus 21:00
30 söndag kyrkligt Ge fler julklappar till fler,
barn/familj Adventsmarknad och café, Väntvägen i Obbola 11:00
övrigt Jul-Designmarknad på Hamnmagasinet, Hamnmagasinet 11:00
allmänt Brödförsäljning, Slöjdarnas Hus,Vännäsby 11:00
allmänt Adventsmarknad, Salteriet Fiskehamnen Byviken Obbola 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
övrigt Hantverksmarknad, Fiskarmuseet vid Salteriet, Viken 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
barn/familj Julmarknad och café, Mjölkvägen 100, BRF Umehus 31 11:00
övrigt Adventsöppet på ABF, ABF Kommendörsgatan 4 11:30
konst Masterutställning: Dissolved, Galleriet Östra Strandgatan 32 12:00
dans ”Dans Popup” med Balettakademien, Kulturvävens café 12:00
dans Balettakademien ”Vi väver drömmar”, Väven 12:00
barn/familj Lions Julmarknad Skyltsöndag, Centrumhuset, Robertsfors 13:00
dans Sagodans med Balettakademien, Väven sagorummet 13:00
sport IFK Umeå – Härnösand, Dragonens bandyplan 13:15
barn/familj Lek & Bus Barngympa 2-6 år, Hammarhallen 14:00
dans Dansperformance: Movement’s Corner, Bildmuseet 14:00
konst Medlemsutottning, Klas Egmanmuseet 16:00
konst Medlemsutlottning, Klas Engmanmuseet 16:00
dans Ola & JAG, Festplatsen Vännäsby 18:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00

december 2014


v49 1 måndag kyrkligt Ge fler julklappar till fler,
utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
konst Konstutställning HÄROMDAGEN, ABF Kommendörsgatan 4 09:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
musik Musikskolans konsert, Folkets Hus 18:30
föreläsning Ester Roxberg om Min pappa Ann-Christine, Väven, plan 4 Upplevelse 18:30
kurs Skrivcafé, Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13 18:30
sport Zumba, Gamliahallen D-salen 20:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
dans Lär dig dansa tango, Umeå Folkets Hus 20:00
2 tisdag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
kyrkligt Ge fler julklappar till fler,
konst Konstutställning HÄROMDAGEN, ABF Kommendörsgatan 4 09:00
barn/familj Sagostund på Tegsbiblioteket, Välkomna till Tegsbiblioteket på sagostund! För barn i alla åldrar. 09:30
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
föreläsning Lärande lunch, Frälsningsarmén 12:15
föreläsning Livet i sågverkssamhället – författarbesök med Vibeke Olsson, Hörnefors bibliotek 14:30
förening Hantverkscafé, Ordenshuset, Skolg. 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
föreläsning Livet i sågverkssamhället – författarbesök med Vibeke Olsson, Holmsunds bibliotek 18:30
sport Medelgympa, Grisbackaskolans gymnastiksal 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
3 onsdag kyrkligt Ge fler julklappar till fler,
utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
konst Konstutställning HÄROMDAGEN, ABF Kommendörsgatan 4 09:00
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
konst Masterutställning: Dissolved, Galleriet Östra Strandgatan 32 12:00
föreläsning Klamydia – den vanligaste sexuellt överförda bakterieinfektionen, Medicinska biblioteket, NUS. Målpunkt L. 12:15
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
föreläsning 5 x EFT: Minska stressen, Leia Företagshotell, Storgatan 43 1 tr 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
teater Àillohas – Solens son, Sagateatern - Umeå stad 19:00
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
4 torsdag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
kyrkligt Ge fler julklappar till fler,
konst Konstutställning HÄROMDAGEN, ABF Kommendörsgatan 4 09:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
konst Masterutställning: Dissolved, Galleriet Östra Strandgatan 32 12:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
föreläsning Dyk på korallrevet – Bent Christensen,, Holmsunds bibliotek 18:30
sport Medelgympa, Grisbackaskolans gymnastiksal 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrigt Poetry Slam kval 2, Pipes of Scotland 19:00
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
show Nääämen it´s Al Pitcher, Sagateatern - Umeå stad 19:30
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
5 fredag kyrkligt Ge fler julklappar till fler,
utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
konst Masterutställning: Dissolved, Galleriet Östra Strandgatan 32 12:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
barn/familj Fredagsmys, Ålidhemsbiblioteket 14:00
barn/familj Sagoklubben fredagsmys, Grubbebiblioteket, lagmansgatan 37 14:00
allmänt INTERNATIONELLA FRIVILLIGDAGEN, Umeå Stads Kyrka 16:00
övrigt Full House – för åk 7-9, Kyrkhörnan, Sjöfruskolan 19:00
teater På rätt sida om okej, Idun, Umeå folkets Hus 19:00
dans Swingkväll med Slow Dance Session, Orenshuset,Skolgatan 48, 903 27 Umeå 19:00
show En skam för Sverige, Aula Nordica 19:30
show Nääämen it´s Al Pitcher, Sagateatern - Umeå stad 19:30
6 lördag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
allmänt Julmarknad, Fritidscentrum 10:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
konst Masterutställning: Dissolved, Galleriet Östra Strandgatan 32 12:00
övrigt Julmarknad, Solbackakyrkan, Holmsund 13:00
föreläsning Föräldrautbildning, Församlingsgården, Östara esplanaden 9 13:00
bio Västerbottens Amatörfilmfestival – VAFF, Väven, biograf Tystnad 15:00
show Strålande Jul med Snowflake Singers och Vocal Six, Aula Nordica 18:00
allmänt Finlands nationaldag firas, Rosornas kyrka 18:00
teater På rätt sida om okej, Idun, Umeå folkets Hus 19:00
dans Danslinjen Föreställning, Balettakademien Scen 5 Rosa huset 19:00
övrigt Och natten viskade AnnaBel Lee, Sagateatern 19:00
övrigt Bruno K Öijer – Och Natten viskade Annabel Lee, Sagateatern - Umeå stad 19:00
7 söndag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
kyrkligt Vänskapsgudstjänst, Böleängskyrkan 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
musik Helena Elisabeth – Öppen kyrka, Helena Elisabeth kyrkan 12:00
konst Masterutställning: Dissolved, Galleriet Östra Strandgatan 32 12:00
show Strålande Jul med Snowflake Singers och Vocal Six, Aula Nordica 15:00
kyrkligt Lovsångsgudstjänst, Tavelsjö kyrka 18:00
musik ÅRETS JULKONSERT ,STÄMNINGSFULLT och VACKERT med NOBLESZ ;JOEL & CHRISTOPHER GUNNARSSON och BARN, BJURHOLMS KYRKA 19:00
musik JULKONSERT ,STÄMNINGSFULLT och MYCKET VACKERT med NOBLESZ ,JOEL & CHRISTOPHER GUNNARSSON och BARN, Bjurholms Kyrka 19:00
musik JULKONSERT ,STÄMNINGSFULLT och MYCKET VACKERT med NOBLESZ ,JOEL & CHRISTOPHER GUNNARSSON och BARN, Bjurholms Kyrka 19:00
musik ÅRETS JULKONSERT ,STÄMNINGSFULLT och VACKERT med NOBLESZ ;JOEL & CHRISTOPHER GUNNARSSON och BARN, BJURHOLMS KYRKA 19:00
musik JULKONSERT ,STÄMNINGSFULLT och MYCKET VACKERT med NOBLESZ ,JOEL & CHRISTOPHER GUNNARSSON och BARN, Bjurholms Kyrka 19:00
musik Årets JULKONSERT med NOBLESZ !, JOEL & CHRISTOPHER ,BARN, Bjurholms Kyrka 19:00
v50 8 måndag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
konst Konstutställning HÄROMDAGEN, ABF Kommendörsgatan 4 09:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
barn/familj Sagostund på Tegs öppna förskola, Öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
nöje Kullenträffen, Kullen 13:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
sport Zumba, Gamliahallen D-salen 20:00
dans Grundkurs i Argentinsk tango, Umeå Folkets Hus 20:00
9 tisdag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
konst Konstutställning HÄROMDAGEN, ABF Kommendörsgatan 4 09:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
kyrkligt Kulturkafé, Ålidhemskyrkan 13:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
förening Hantverkscafé, Ordenshuset, Skolg. 48 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
sport Medelgympa, Grisbackaskolans gymnastiksal 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
10 onsdag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
konst Konstutställning HÄROMDAGEN, ABF Kommendörsgatan 4 09:00
barn/familj Sagostund, Ålidhemsbiblioteket 09:30
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
konst Masterutställning: Dissolved, Galleriet Östra Strandgatan 32 12:00
föreläsning Tand- och implantatlossning – varför får man det och är det ärftligt?, Medicinska biblioteket, NUS. Målpunkt L. 12:15
barn/familj Babysagostund på Tegs öppna förskola, öppna förskolan, Borgvägen 10, Tegs centrum 13:30
föreläsning Den solidariska genen, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 15:00
kurs Öppen hantverkscirkel, Ålidhemsbiblioteket 17:00
föreläsning 5 x EFT: Tala inför grupp, 18:30
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
övrig sport Stepup, Hammarhallen Nordmaling 20:00
11 torsdag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
konst Konstutställning HÄROMDAGEN, ABF Kommendörsgatan 4 09:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
konst Masterutställning: Dissolved, Galleriet Östra Strandgatan 32 12:00
dans Salsa socialdans, Sveasalen, ordenshuset 18:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
övrig sport Gympa med Leif, HAMMARHALLEN 19:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrigt Al Pitcher – Nääämen it´s Al Pitcher, Sagateatern 19:30
show Nääämen it´s Al Pitcher, Sagateatern - Umeå stad 19:30
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
12 fredag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
nöje Pilgatans Julmarknad, Pilgatan med omgivning 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
konst Masterutställning: Dissolved, Galleriet Östra Strandgatan 32 12:00
musik Luciarock, 18:00
övrig sport Herrligan Basket, Udominate Arena 19:04
musik Traditionellt luciafirande, Umeå stads kyrka 19:30
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
dans Fredagsdans, MB Lycksele 20:00
13 lördag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
övrigt Pilgatans julmarknad, Bildmuseet 11:00
barn/familj JULMARKNAD 2014, Forslundagymnasiet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
barn/familj Lördagsmys. Julavslutning!, Vindelns bibliotek 11:30
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrigt Mästarsångarna i Nürnberg, Miklagård, Umeå Folkets Hus 18:00
musik Rockoblues Night@Droskan, Restaurang Droskan 20:00
14 söndag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Familjegudstjänst, Tavelsjö kyrka 16:00
musik Lucialjus i midvintertid, Tegs kyrka 16:00
musik Juloratoriet Del 1-3 J S Bach, Umeå stads kyrka 18:00
v51 15 måndag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
konst Konstutställning HÄROMDAGEN, ABF Kommendörsgatan 4 09:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
övrig sport EFIT, Böleängskolan 18:00
kurs Skrivcafé, Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13 18:30
16 tisdag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
kurs Kurs SEO Sökmotoroptimering, 08:00
konst Konstutställning HÄROMDAGEN, ABF Kommendörsgatan 4 09:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
show Guitars KrogShow – ACNE – live!, Guitars - The Museum 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träning, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
dans West Coast Swing – Kurs & Träningskväll, Umeå Folkets Hus (Vasaplan) 18:00
förening Hantverkscafé, Ordenshuset, Skolg. 48 18:00
övrig sport Zumba(R) Fitness & Toning (med hantlar), Midgårdsskolan - sal D1208, Regementsområdet - Umeå 18:15
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
17 onsdag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
konst Konstutställning HÄROMDAGEN, ABF Kommendörsgatan 4 09:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
show Guitars KrogShow – ACNE – live!, Guitars - The Museum 18:00
dans Zumba® Fitness och Toning, Gluggen - Artediskolan 18:45
18 torsdag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
kurs Kurs Google Analytics, 08:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Röbäck, Linblomman 18:00
show Guitars KrogShow – ACNE – live!, Guitars - The Museum 18:00
övrig sport EFIT, Böleängsskolan 19:00
övrig sport Träna Ninjutsu!, Riksvägen 2K, Under träna i Chung Sim Teakwondos lokaler 19:45
musik Jazz i Studion, Folkets Hus 20:00
19 fredag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
20 lördag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
dans Lindy hop Live, Ordenshuset,Skolgatan 48, 903 27 Umeå 20:00
21 söndag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
kyrkligt Brunch med livestreamad GUDSTJÄNST, Hedlunds BnB & Café 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
ishockey TRIXA Hockeyskola för tjejer, Dragonhallen/ishall 1 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
musik Julkonsert, Ålidhems kyrka 18:00
musik SJUNG IN JULEN!, Carlskyrkan, Kvartsvägen 1 18:00
v52 22 måndag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
övrig sport Nybörjarlöpning, Centrum, Mimerskolans parkering 17:00
kurs Skrivcafé, Kreativ Kollektiv, Pilgatan 13 18:30
23 tisdag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
utställning Dockor, tomtar och änglar, Grubbebiblioteket, Lagmansgatan 37, Umeå 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
24 onsdag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
kyrkligt Livfull julkrubba, Tavelsjö kyrka 11:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
25 torsdag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
innebandy FC Indoor (f.d T3-cupen i innebandy), FC Vindeln 09:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00
musik Juldagsrock, Oasen, Nordmaling 20:00
26 fredag utställning Lika men olika, Ersbodabiblioteket
innebandy FC Indoor (f.d T3-cupen i innebandy), FC Vindeln 09:00
utställning Campanas / Woods, Bildmuseet 11:00
utställning Anders Sunna / Area Infected, Bildmuseet 11:00
utställning Geir Tore Holm / Fughetta, Bildmuseet 11:00
utställning Rafael Lozano-Hemmer / A Draft of Shadows, Bildmuseet 11:00
övrigt Guidade turer, Guitars - The Museum 12:00